SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Čo by ste mali vedieť pred laserovou operáciou očí?

Od Redakcia - 29.03.2018
Ak vás už dlhšiu dobu otravuje nosenie okuliarov či kontaktných šošoviek,  laserová operácia očí je riešením ako sa zbaviť natrvalo dioptrických pomôcok a zlepšiť si kvalitu života. Ako každá operácia však v sebe nesie riziká. Určite by ste o nich mali vedieť, nie je to však dôvod, pre ktorý by ste mali laserový zákrok zavrhnúť.  Naši odborníci robia všetko pre to, aby sa vám komplikácie vyhli. Bezpečnosť a spokojnosť našich pacientov sú pre nás to najdôležitejšie. 
 

Aké riziká vás môžu postihnúť?

Jedným z častých pooperačných javov je syndróm suchého oka. Niektorí oční špecialisti ho označujú ako súčasť pooperačného procesu. Odstránite ho však jednoducho - aplikáciou umelých sĺz. 

U niektorých pacientov sa v procese hojenia očí môže vyskytnúť zmena videnia – dvojité videnie. Nakoľko sa pri každej laserovej operácii upravuje hrúbka a zakrivenie rohovky, čím sa zmení aj obraz, ktorý sa prenáša do zrakového centra v mozgu, tak  rohovka, ako aj mozog potrebuje po zákroku istý čas na adaptáciu s prostredím. 
 
Rovnako ako sa líšia reakcie každého z nás na rôznorodé situácie, aj oči každého pacienta reagujú po operácii zraku inak. Niektorí pacienti pociťujú po zákroku kolísavú ostrosť zraku, ako aj zníženú ostrosť zraku v noci či v tmavom prostredí. V zásade však platí, že zraková ostrosť sa zdokonaľuje každým dňom. Kolísanie ostrosti je prvých dňoch od operácie bežným príznakom. Zrak sa vám zastabilizuje v priebehu pár týždňov. Netreba sa báť, je to len otázka času.
 
K zriedkavým javom po korekcii zraku zaraďujeme aj podkorigovanie či prekorigovanie. Dôvodom vzniku je, že odlišná reakcia očí každého pacienta na laserové lúče. Takýto výkyv sa odstráni do mesiaca po absolvovaní laserovej operácie. 
 

Minimalizovanie rizík

Pre každú kliniku by mala byť bezpečnosť o pacienta a kvalita prevedenia očného zákroku na prvom mieste. Vďaka dodržiavaniu najvyšších hygienických noriem, sterilnom prostredí operačnej sály, najnovších operačných metód, používaním najmodernejšej technológie a dlhoročným skúsenostiam očných lekárov v iClinic sa eliminuje vznik pooperačných komplikácií. 
 

Ako by mala vyzerať operačná sála?

V prvom rade by mala byť zabezpečená bezpečnosť pre pacienta. Každý pacient musí dostať pred vstupom do operačnej sály jednorazové oblečenie (návlek na hlavu, na telo a na topánky) z odolného materiálu s antibakteriálnym účinkom, ktorý je vhodný aj pre alergických pacientov. 
Bezpečná operačná sála musí byť sterilná, aby eliminovala vznik pooperačných ťažkostí. To platí hlavne pre operačné nástroje a príslušenstvo. 
V neposlednom rade je dôležitá vzduchotechnika v operačnej sále. V ideálnom prípade je na operačnej sále špeciálna medicínska vzduchotechnika, podliehajúca prísnym hygienickým nárokom. Takáto vzduchotechnika zaisťuje tzv. laminárne prúdenie vzduchu. To znamená, že sa vzduch vymieňa, avšak rýchlosť výmeny vzduchu je minimálna. 

Čo by ste mali vedieť pred laserovou operáciou očí?


Komplexné očné vyšetrenia sú základom

Prvým krokom každého pacienta pred laserovou operáciou očí sú precízne očné vyšetrenia na viacerých diagnostických prístrojoch. Odporúčame si vyčleniť dostatok času, nakoľko môžu trvať aj tri hodiny. Na najlepších klinikách však máte možnosť absolvovať predoperačné vyšetrenia a samotnú laserovú operáciu v jeden deň. Vďaka vyšetreniam získa očný lekár dostatok informácii o zdravotnom stave vašich očí. 
Zároveň vám odporučí najvhodnejšiu operačnú metódu na odstránenie vašej dioptrickej chyby.  Vo všeobecnosti platí, že čím modernejšia metóda laserového zákroku, tým menšie riziko vzniku pooperačných ťažkostí. 

Čo by ste mali vedieť pred laserovou operáciou očí?


Revolučná laserová operácia očí

Od laserovej operácie prvej generácie ubehlo už viac ako dvadsať rokov. Za ten čas prešli laserové metódy veľkou zmenou. Niekedy pacienti po laserovej operácii pociťovali pooperačné bolesti aj niekoľko dní a boli citliví na svetlo. Dnes máte možnosť dosiahnuť ostrý zrak bezbolestne, bez použitia excimerového laseru a bez narušenia povrchu rohovky vďaka najmodernejšej operačnej metóde súčasnosti, Relex Smile 3D. Zároveň ide o najšetrenejšiu operačnú metódu, ktorá dosahuje najstabilnejšie výsledky zo všetkých. Odstránenie dioptrickej chyby sa vykonáva priamo vo vnútri rohovky prostredníctvom precízneho femtosekundového laseru. Nemusíte sa obávať ani bolesti po zákroku. Riziko vzniku syndrómu suchého oka či znížená zraková ostrosť vznikajú len vo výnimočných prípadoch. V priebehu pár hodín po zákroku už vidíte ostro. Výhodou tejto metódy je krátka rekonvalescencia – na druhý deň sa môžete vrátiť do práce a ku športovým aktivitám po týždni od operácie. 

Čo by ste mali vedieť pred laserovou operáciou očí?


Na čo by ste sa mali zamerať pri výbere kliniky?

Buďte nároční. Pri výbere správnej kliniky nezabúdajte na škálu operačných zákrokov, ktoré klinika ponúka, zamerajte sa aj tím očných lekárov. Odporúčame si preveriť aj technologické vybavenie a či klinika disponuje certifikátom kvality. Tiež je dobré zistiť si referencie od známych, priateľov či rodiny. 
 
 
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)

 

Partneri