Liečba keratokonu metódou CXL

Liečba keratokonu metódou CXL

O liečbe

Sieťovanie (crosslinking) kolagénu rohovky je nová, minimálne invazívna liečba keratokonu, ktorej cieľom je zastaviť a stabilizovať ochorenie a predísť jeho postupu.

Tento postup je založený na fotochemickej reakcii molekúl riboflavínu a UV žiarenia o vlnovej dĺžke 365 nm. Správnym a odborným postupom sa vytvoria priečne väzby v stróme rohovky, vďaka čomu sa zvýši jej tvrdosť a pevnosť.

Výhody:

  • minimálne invazívna metóda
  • dochádza k spevneniu rohovky
  • zastaví progres choroby a predchádza jeho postupu.

Pred operáciou

Operácií predchádza predoperačné vyšetrenie,  na základe, ktorého zistíme, v akom štádiu sa ochorenie nachádza, vysvetlíme vám postup operácie a naplánujeme zákrok.

CXL nie je možné realizovať u pacientov s hrúbkou rohovky menšou ako 400 μm, kvôli riziku jej poškodenia. Nevhodnými kandidátmi na operáciu sú tiež pacienti s anamnézou herpetického zápalu rohovky, séropozitívnou reumou či pacientky čakajúce dieťa.

Operácia

Cieľom operácie je spevnenie rohovkového tkaniva a jej priebeh je nasledujúci:
  1. Do oka sa aplikujú anestetické kvapky pre lokálne znecitlivenie.
  2. Odstráni sa povrchová epitelová vrstva rohovky.
  3. Do oka sa v päťminútových intervaloch podáva roztok riboflavínu. Nasakuje asi 30 minút, kým v oku nie je dostatočná koncentrácia.
  4. Rohovka je teraz pripravená na vystavenie UV žiareniu s vlnovou dĺžkou 365 nm. Toto ožiarenie trvá asi 30 minút, pričom sa do oka stále dokvapkáva roztok riboflavínu.
  5. Riboflavín pri fotochemickej reakcii vytvorí nové kolagénové väzby a tým spevňuje rohovku, no zároveň i chráni oko pre prenikaním UV žiarenia.
  6. Po skončení zákroku sa na oko aplikuje ochranná kontaktná šošovka, pod ktorou sa epitelová vrstva rohovky v priebehu niekoľkých dní obnoví.
  7. Operácia trvá približne jednu hodinu.

Po operácií

V pooperačnom období si do oka aplikujete očné kvapky a absolvujete pravidelné lekárske kontroly. Rátať treba s minimálne štyrmi dňami práceneschopnosti. V prvých mesiacoch od operácie sa môže videnie prechodne zhoršiť, no vo finále je pevnosť rohovky vyššia až o 300%! 

Až u 50% pacientov dochádza k miernemu ústupu ochorenia, o niečo sa zlepší aj zraková ostrosť. Menej účinným typom tejto operácie je zákrok bez odstránenia epitelovej vrstvy.

Riziká a obmedzenia

Liečba keratokonu je dlhodobý proces. Je možné, že metóda nebude mať v individuálnych prípadoch požadovaný efekt, preto je možné ju v priaznivých prípadoch opakovať. Drvivá väčšina zmien na rohovke sa udeje v prvých šiestich mesiacoch od operácie, celá reakcia však trvá asi dva roky. Preto je nevyhnutná trpezlivosť pacienta a správna komunikácia s lekárom.

Po operácií je asi 4 - 6 týždňov nevyhnutné aplikovať kvapky do očí. Je tiež možné, že následkom zákroku predná tretina rohovky dočasne napuchne, čo má za následok zhoršené videnie na operované oko.

V období hojenia neodporúčame návštevu plavárne, sauny, solária. Kontaktné športy tiež na čas obmedzte.

 

Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes

Naši spokojní klienti

Maxime Fortier

útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals

Maxime Fortier
útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals, účastník kanadskej hokejovej reprezentácie majstrovstiev sveta hokejovej 17-tky a 20-tky, hráč kanadskej ligy QMJHL aj zámorských líg ECHL a AHL
 
Počas bojov o miestenku do play off zápasov nadnárodnej európskej ICE hokejovej ligy podstúpil na našej očnej klinike útočník hokejového klubu iClinic Bratislava Capitals Maxime Fortier laserovú operáciu očí metódou Z-LASIK Z 3D, ktorá je najnovšou metódou v oblasti refrakčnej chirurgie a koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Už na druhý deň po zákroku Maxim trénoval na ľade so svojimi spoluhráčmi. Maximovi ďakujeme, že zveril svoj zrak do rúk našich odborníkov a prajeme mu ešte mnoho strelených gólov!
Viac informácií
Maxime Fortier

Oliver Ekman Larsson

kapitán švédskej hokejovej reprezentácie

Oliver Ekman Larsson
Počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019 (MS) našu očnú kliniku navštívil kapitán švédskeho hokejového tímu Oliver Ekman Larsson kapitán švédskej hokejovej reprezentácie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019, obranca a kapitán hokejového klubu NHL Arizona Coyotes v sezóne 2018/2019. Účastník elitného tímu MS navštívil našu kliniku z dôvodu akútneho zrakového problému, ktorý sme mu pomohli v krátkom čase vyriešiť. Mimochodom, jeden zo štyroch gólov Švédska na šampionáte strelil on a to iba deň po ošetrení na našej klinike. Oliver, ďakujeme za dôveru a prajeme veľa hokejových úspechov!
Viac informácií
Oliver Ekman Larsson

Ivan „Tuli“ Vojtek

herec Slovenského národného divadla

Ivan „Tuli“ Vojtek
Aj "Tuli" má už laserovú operáciu úspešne za sebou. Absolvoval bezbolestný operačný zákrok metódou FEMTO Z-Prelex, vďaka ktorej nepotrebuje viac okuliare ani do blízka a ani do diaľky a ani na strednú vzdialenosť. Po prvej pooperačnej kontrole Tuli zlomil a vyhodil svoje okuliare na čítanie a odišiel z iClinic s úplne novými okuliarmi - slnečnými, ktoré od nás dostávajú pacienti po operácii ako darček zadarmo. Tulimu ďakujeme za dôveru a prajeme ešte množstvo hereckých úspechov.
Viac informácií
Ivan „Tuli“ Vojtek

Richard Pánik

hokejista, Arizona Coyotes

Richard Pánik
Richard v súčasnosti pôsobí ako útočník v klube Arizone Coyotes. Richard u nás absolvoval operáciu očí najmodernejšou metódou Relex Smile 3D, ktorou sme ho zbavili dioptrií do diaľky. Ďakujeme Richardovi za dôveru a prajeme veľa športových úspechov s ostrým zrakom!
 
Viac informácií
Richard Pánik

Ján Sýkora

hokejový útočník, HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Ján Sýkora
Aj hokejisti potrebujú mať ostrý zrak. Svoju dôveru vložil do rúk nášho pána doktora Iva Ďurkoviča aj slovenský hokejový útočník Ján Sýkora súčasne pôsobiaci v klube HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Na našej očnej klinike úspešne absolvoval bezbolestnú operáciu Z-Lasik. Jano, držíme palce a prajeme veľa športových úspechov.
Viac informácií
Ján Sýkora

Vanda Kozáková a Dominika Drobná

basketbalové reprezentantky

Vanda Kozáková a Dominika Drobná
Basketbalové reprezentantky Vanda Kozáková a Dominika Drobná podstúpili na našej klinike najmodernejší, bezbolestný laserový zákrok metódou Relex Smile 3D. Dievčatám ďakujeme za dôveru a veríme, že s ostrým zrakom dosiahnu ešte lepšie športové úspechy. Držíme palce!
Viac informácií
Vanda Kozáková a Dominika Drobná
zobraziť všetky referencie
 

+ PRIDAJTE SVOJU REFERENCIU

Táňa šalapová, 15. 03. 2023

Táňa šalapová, 15. 03. 2023

Chcem poďakovať doktorovi Marcinovi z Košíc za skvelé a podrobne vyšetrenie oči. Som maximálne spokojná, odchádzala som s úsmevom na tvári. :) Vrelo odporúčam každému.
Vladimír Kováč, 10. 3. 2023

Vladimír Kováč, 10. 3. 2023

Dobrý deň. Nedávno som na vašej klinike absolvoval nie jednoduchú operáciu šedého zákalu. Náročná bola hlavne preto, že pre nedostatok odvahy som to odkladal na poslednú...
Katarína Vojnová, 20. 2. 2023

Katarína Vojnová, 20. 2. 2023

18 rokov som nosila multifokálne okuliare. Už dlhšiu dobu som váhala, či investovať do ďalších okuliarov, alebo sa podrobiť operácii očí. Moja dcéra je oftalmologička a na základe...
Milan, 16. 2. 2023

Milan, 16. 2. 2023

Dobrý deň, chcem sa POĎAKOVAŤ pani doktorke a aj sestričkám - milý prístup, všetko pred vyšetreniami vysvetlené a aj pred operáciou všetko vysvetlené. Vyšetrenia a aj...
Dávid, 13. 2. 2023

Dávid, 13. 2. 2023

V prvom rade by som sa chcel poďakovať za kvalitne odvedenú robotu pánovi doktorovi a sestričkám. Veľmi milí a ochotní ľudia, s ktorými sa aj zasmejete. Nosil som okuliare s -1 dioptriami a -1...
Samuel Tkačik, 3. 2. 2023

Samuel Tkačik, 3. 2. 2023

Laserovú operáciu Z-Lasik som absolvoval pred týždňom, t. j. 3.2.2023, keďže som mal dlhé roky problém so silným astigmatizmom a nosenie okuliarov bolo nepraktické pre výkon môjho...

zobraziť všetky referencie

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri