Liečba keratokonu metódou CXL

Liečba keratokonu metódou CXL

O liečbe

Sieťovanie (crosslinking) kolagénu rohovky je nová, minimálne invazívna liečba keratokonu, ktorej cieľom je zastaviť a stabilizovať ochorenie a predísť jeho postupu.

Tento postup je založený na fotochemickej reakcii molekúl riboflavínu a UV žiarenia o vlnovej dĺžke 365 nm. Správnym a odborným postupom sa vytvoria priečne väzby v stróme rohovky, vďaka čomu sa zvýši jej tvrdosť a pevnosť.

Výhody:

  • minimálne invazívna metóda
  • dochádza k spevneniu rohovky
  • zastaví progres choroby a predchádza jeho postupu.

Pred operáciou

Operácií predchádza predoperačné vyšetrenie,  na základe, ktorého zistíme, v akom štádiu sa ochorenie nachádza, vysvetlíme vám postup operácie a naplánujeme zákrok.

CXL nie je možné realizovať u pacientov s hrúbkou rohovky menšou ako 400 μm, kvôli riziku jej poškodenia. Nevhodnými kandidátmi na operáciu sú tiež pacienti s anamnézou herpetického zápalu rohovky, séropozitívnou reumou či pacientky čakajúce dieťa.

Operácia

Cieľom operácie je spevnenie rohovkového tkaniva a jej priebeh je nasledujúci:
  1. Do oka sa aplikujú anestetické kvapky pre lokálne znecitlivenie.
  2. Odstráni sa povrchová epitelová vrstva rohovky.
  3. Do oka sa v päťminútových intervaloch podáva roztok riboflavínu. Nasakuje asi 30 minút, kým v oku nie je dostatočná koncentrácia.
  4. Rohovka je teraz pripravená na vystavenie UV žiareniu s vlnovou dĺžkou 365 nm. Toto ožiarenie trvá asi 30 minút, pričom sa do oka stále dokvapkáva roztok riboflavínu.
  5. Riboflavín pri fotochemickej reakcii vytvorí nové kolagénové väzby a tým spevňuje rohovku, no zároveň i chráni oko pre prenikaním UV žiarenia.
  6. Po skončení zákroku sa na oko aplikuje ochranná kontaktná šošovka, pod ktorou sa epitelová vrstva rohovky v priebehu niekoľkých dní obnoví.
  7. Operácia trvá približne jednu hodinu.

Po operácií

V pooperačnom období si do oka aplikujete očné kvapky a absolvujete pravidelné lekárske kontroly. Rátať treba s minimálne štyrmi dňami práceneschopnosti. V prvých mesiacoch od operácie sa môže videnie prechodne zhoršiť, no vo finále je pevnosť rohovky vyššia až o 300%! 

Až u 50% pacientov dochádza k miernemu ústupu ochorenia, o niečo sa zlepší aj zraková ostrosť. Menej účinným typom tejto operácie je zákrok bez odstránenia epitelovej vrstvy.

Riziká a obmedzenia

Liečba keratokonu je dlhodobý proces. Je možné, že metóda nebude mať v individuálnych prípadoch požadovaný efekt, preto je možné ju v priaznivých prípadoch opakovať. Drvivá väčšina zmien na rohovke sa udeje v prvých šiestich mesiacoch od operácie, celá reakcia však trvá asi dva roky. Preto je nevyhnutná trpezlivosť pacienta a správna komunikácia s lekárom.

Po operácií je asi 4 - 6 týždňov nevyhnutné aplikovať kvapky do očí. Je tiež možné, že následkom zákroku predná tretina rohovky dočasne napuchne, čo má za následok zhoršené videnie na operované oko.

V období hojenia neodporúčame návštevu plavárne, sauny, solária. Kontaktné športy tiež na čas obmedzte.

 

Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes

Naši spokojní klienti

Dávid Skokan

slovenský hokejový útočník

Dávid Skokan
Včera som sa rozhodol podstúpiť operáciu oči v iClinic Bratislava u pána doktora Iva Ďurkoviča. V prvom rade ,musím vyzdvihnúť prístup personálu a ľudskosť všetkých ľudí. V druhom rade prácu pána doktora Iva, operácia bola bezbolestná, takže kto sa boji NEMUSÍ. Ako profesionálny hokejista a bývali Slovenský reprezentant som dostal od spoluhráčov super referencie na iClinic a keďže ako športovec musím byť 100% zdravotne v poriadku rozhodol som sa pre operáciu. Pána doktora Iva Ďurkoviča poznám z hokeja je to veľký fanúšik a skvelý človek a preto mu veľmi pekne Ďakujem za všetko .Ďakujem aj spoluhráčovi Dávidovi Bucovi ,ktorý mi to odporučil .
Ešte raz ĎAKUJEM.
Viac informácií
Dávid Skokan

Dušan Cinkota

slovenský divadelný a filmový herec

Dušan Cinkota
Do očnej kliniky iClinic zavítal aj známy slovenský divadelný, filmový a dabingový herec Dušan Cinkota (na foto vpravo), ktorý svoj hlas prepožičal aj Chandlerovi z nezabudnuteľného seriálu Priatelia. Dôvod jeho návštevy bol jednoduchý – Dušan sa rozhodol zbaviť dioptrických okuliarov. Bezbolestnú operáciu očí absolvoval u nášho pána doktora MUDr. Iva Ďurkoviča.
Viac informácií
Dušan Cinkota

Ivan Dornič

bývalý slovenský hokejový útočník, v súčasnosti hokejový tréner

Ivan Dornič
Legenda Slovana Bratislava a československého hokeja, Ivan Dornič navštívil kliniku iClinic, kde mu bolo spravené kompletné očné vyšetrenie. S pánom doktorom Ďurkovičom si natoľko rozumel, že sa spolu postavili na ľad a dopriali si ranný hokejový tréning.
Viac informácií
Ivan Dornič

Michal Zátorský

12-násobný majster Slovenska v boxe

Michal Zátorský
Aby Michal mohol ísť cieľavedome za svojim cieľom, rozhodol sa zbaviť krátkozrakosti. V iClinic preto u doktora MUDr. Ďurkoviča podstúpil bezbolestnú laserovú operáciu očí metódou ReLEx SMILE 3D - bez pálenia rohovky excimerom a iba s mikroskopickým vstupom na rohovke oka. Michal je človek, ktorý sa nevzdáva a vždy si ide za svojim cieľom bez ohľadu na to, čo si druhí o tom myslia. Jeho cieľom je byť najlepším. Takto sa v skratke opísal Michal Zátorský, niekoľkonásobný majster Slovenska v boxe, bývalý reprezentant, víťaz Svetového pohára v Litve, bronzový medailista Majstrovstiev Európy a taktiež účastník ???????? Európskych hier v Baku 2015.
Viac informácií
Michal Zátorský

Paľo Drapák

spevák a basgitarista skupiny Metalinda

Paľo Drapák
Paľo Drapák úspešne absolvoval u nás operáciu očí metódou FEMTO Z-Prelex.  Vďaka tomuto zákroku nebude viac potrebovať okuliare ani do blízka a ani do diaľky. Na záver nemohla chýbať ani spoločná fotka.
Viac informácií
Paľo Drapák

Maxime Fortier

útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals

Maxime Fortier
útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals, účastník kanadskej hokejovej reprezentácie majstrovstiev sveta hokejovej 17-tky a 20-tky, hráč kanadskej ligy QMJHL aj zámorských líg ECHL a AHL
 
Počas bojov o miestenku do play off zápasov nadnárodnej európskej ICE hokejovej ligy podstúpil na našej očnej klinike útočník hokejového klubu iClinic Bratislava Capitals Maxime Fortier laserovú operáciu očí metódou Z-LASIK Z 3D, ktorá je najnovšou metódou v oblasti refrakčnej chirurgie a koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Už na druhý deň po zákroku Maxim trénoval na ľade so svojimi spoluhráčmi. Maximovi ďakujeme, že zveril svoj zrak do rúk našich odborníkov a prajeme mu ešte mnoho strelených gólov!
Viac informácií
Maxime Fortier
zobraziť všetky referencie
 

+ PRIDAJTE SVOJU REFERENCIU

Marián Amrich, 16. 2. 2024

Marián Amrich, 16. 2. 2024

16. 02. 2024 som absolvoval laserovú operáciu, s ktorej výsledkom som 100 % spokojný a nesmierne vďačný hlavne pani doktorke MUDr. Krnáčovej a sestričkám na recepcii za profesionálny a...
Dalibor Slemenský, 23. 1. 2024

Dalibor Slemenský, 23. 1. 2024

Prial by som si, aby bolo viac takýchto skvelých doktorov na Slovensku, ako je pán doktor Ďurkovič. Prístup doktora a jeho tímu, ktorý ho sprevádza je vysoko profesionálny, empatický a...
Gabriela Hauserová

Gabriela Hauserová

Začiatkom decembra 2023 mi v iClinic implantovali trifokálnu šošovku. Môj zrak sa vekom stále zhoršoval a keďže pracujem s číslami (som účtovníčka) začalo mi to spôsobovať...
Daniel S.

Daniel S.

Chcem sa týmto poďakovať MUDr. Ivovi Ďurkovičovi za profesionálny prístup a perfektne vykonaní operáciu. Tiež celému kolektívu iClinic za profesionálny prístup. Všetko...
Ivana Vanacká

Ivana Vanacká

S klinikou som veľmi spokojná. Vďaka pani doktorke konečne fungujem bez okuliarov. Ľudský a ústretový prístup celého kolektívu kliniky. Ďakujem
Michaela Dzvinčuková, 1. 12. 2023

Michaela Dzvinčuková, 1. 12. 2023

1.12.2023 som absolvovala laserovú operáciu oči v iClinic Košice. Chcem sa poďakovať pani doktorke MUDr. Lucii Krnáčovej za super prístup a skvele odvedenú prácu. Som nadmieru spokojná.

zobraziť všetky referencie

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri