SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Tupozrakosť

Očná chyba ktorá sa prejavuje zníženou zrakovou ostrosťou jedného alebo aj oboch očí.

Tupozrakosť

ČO JE TUPOZRAKOSŤ?

Tupozrakosť alebo amblyopia je očná chyba, resp. funkčná chyba zraku, ktorá sa prejavuje zníženou zrakovou ostrosťou jedného alebo aj oboch očí. Obrazy z oboch očí sa v mozgu spájajú, ak je však obraz z jedného oka slabší, mozog ho vyhodnotí ako nesprávny a vyradí ho, aby nedochádzalo k rušivému dvojitému videniu. Mozog postupne impulzy z tupozrakého oka ignoruje, až oko prestane úplne používať. Dôsledkom je výrazné zníženie videnia na slabšie oko a strata priestorového videnia pri pozeraní oboma očami.
Príčinou tupozrakosti môže byť škúlenie či nekorigovaná dioptrická chyba v detstve, vrodený šedý zákal a niektoré ďalšie ochorenia oka. 

Prejavy tupozrakosti môžu byť strata priestorovej orientácie, akoby neohrabanosť dieťaťa, privieranie jedného alebo oboch očí, žmúrenie či nakláňanie hlavy. Nemusí sa však navonok prejaviť vôbec, a preto je dôležitá prevencia.
Ak sa v rodine vyskytla vysoká dioptrická chyba, tupozrakosť či škúlenie, vyhľadajte odborníka okolo 2. roku dieťaťa. Inak by mali deti preventívne prehliadky podstúpiť v 3., 6. a 9. roku života.
Ak sa ochorenie včas odhalí a začne sa liečba, je možné ho čiastočne či úplne odstrániť.  Po 9. roku života je však už neovplyvniteľné, nakoľko vývoj zrakového systému a jeho mozgového centra je už dokončený a ďalej neovplyvniteľný. Preto sú preventívne prehliadky veľmi dôležité, pretože v dospelosti je tupozrakosť prakticky neodstrániteľná.

tupozrakosť očí

Ako sa tupozrakosti zbaviť

Liečba tupozrakosti je v rukách pedooftalmológa, pričom najpodstatnejšie obdobie je do 6. roku života dieťaťa. Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny:

  1. Ak ide o dioptrickú vadu, pomôžu okuliare či kontaktné šošovky s príslušnými dioptriami, ak je príčinou šedý zákal, výrazné škúlenie či iná očná chyba, často sa indikuje jej odstránenie  chirurgickým zákrokom
  2. Postihnuté oko je nutné prinútiť pracovať a naučiť mozog, aby začal vnemy z oka opäť registrovať. Kvôli tomu sa na zdravé oko dočasne aplikuje oklúzor (napr. náplasť), ktorý ho zakrýva a tým núti mozog, aby prijímal obraz zo slabšieho oka - pleoptická liečba
  3. Súčasťou liečby môžu byť aj tzv. ortoptické cvičenia, ktoré učia a udržujú okohybné svaly pracovať vo vzájomnej koordinácii. Môžu sa vykonávať u lekára (ortoptická sestra), ale aj doma v podobe rôznych hier.
  4. Liečba tupozrakosti je dlhodobý proces a vyžaduje úzku spoluprácu medzi rodičmi a lekárom.Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)