Tupozrakosť
ČO JE TUPOZRAKOSŤ?
Tupozrakosť alebo amblyopia je očná chyba, resp. funkčná chyba zraku, ktorá sa prejavuje zníženou zrakovou ostrosťou jedného alebo aj oboch očí. Obrazy z oboch očí sa v mozgu spájajú, ak je však obraz z jedného oka slabší, mozog ho vyhodnotí ako nesprávny a vyradí ho, aby nedochádzalo k rušivému dvojitému videniu. Mozog postupne impulzy z tupozrakého oka ignoruje, až oko prestane úplne používať. Dôsledkom je výrazné zníženie videnia na slabšie oko a strata priestorového videnia pri pozeraní oboma očami.Príčinou tupozrakosti môže byť škúlenie či nekorigovaná dioptrická chyba v detstve, vrodený šedý zákal a niektoré ďalšie ochorenia oka.
Prejavy tupozrakosti môžu byť strata priestorovej orientácie, akoby neohrabanosť dieťaťa, privieranie jedného alebo oboch očí, žmúrenie či nakláňanie hlavy. Nemusí sa však navonok prejaviť vôbec, a preto je dôležitá prevencia.
Ak sa v rodine vyskytla vysoká dioptrická chyba, tupozrakosť či škúlenie, vyhľadajte odborníka okolo 2. roku dieťaťa. Inak by mali deti preventívne prehliadky podstúpiť v 3., 6. a 9. roku života.
Ak sa ochorenie včas odhalí a začne sa liečba, je možné ho čiastočne či úplne odstrániť. Po 9. roku života je však už neovplyvniteľné, nakoľko vývoj zrakového systému a jeho mozgového centra je už dokončený a ďalej neovplyvniteľný. Preto sú preventívne prehliadky veľmi dôležité, pretože v dospelosti je tupozrakosť prakticky neodstrániteľná.

Ako sa tupozrakosti zbaviť
Liečba tupozrakosti je v rukách pedooftalmológa, pričom najpodstatnejšie obdobie je do 6. roku života dieťaťa. Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny:- Ak ide o dioptrickú vadu, pomôžu okuliare či kontaktné šošovky s príslušnými dioptriami, ak je príčinou šedý zákal, výrazné škúlenie či iná očná chyba, často sa indikuje jej odstránenie chirurgickým zákrokom
- Postihnuté oko je nutné prinútiť pracovať a naučiť mozog, aby začal vnemy z oka opäť registrovať. Kvôli tomu sa na zdravé oko dočasne aplikuje oklúzor (napr. náplasť), ktorý ho zakrýva a tým núti mozog, aby prijímal obraz zo slabšieho oka - pleoptická liečba
- Súčasťou liečby môžu byť aj tzv. ortoptické cvičenia, ktoré učia a udržujú okohybné svaly pracovať vo vzájomnej koordinácii. Môžu sa vykonávať u lekára (ortoptická sestra), ale aj doma v podobe rôznych hier.
- Liečba tupozrakosti je dlhodobý proces a vyžaduje úzku spoluprácu medzi rodičmi a lekárom.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes