Typy vnútroočných šošoviek

Typy vnútroočných šošoviek

Difrakčné a refrakčné vnútroočné šošovky

Nové možnosti liečby presbyopie (vekom spôsobená strata pružnosti šošovky, neschopnosť zaostrovať na rôzne vzdialenosti) sa dostávajú stále viac do popredia záujmu modernej oftalmológie. Okuliarová korekcia je pre mnohých pacientov neprijateľná a hľadajú spôsob ako sa stať od okuliarov nezávislými. Medzi najnovšie postupy terapie patria umelé multifokálne vnútroočné šošovky, ktoré majú 2 a viac dioptrických síl, čím umožňujú videnie do diaľky aj do blízka. Používajú sa pri liečbe katarakty (šedého zákalu), ale aj u pacientov s presbyopiou (nemožnosť zaostriť na blízke predmety) ako refrakčný výkon. Umelé vnútroočné šošovky nahrádzajú pôvodné, vlastné šošovky. Od prvej implantácie umelej vnútroočnej šošovky ubehlo viac ako 60 rokov a ich vývoj značne pokročil.
 

V súčasnosti máme k dispozícii široké spektrum umelých viacohniskových vnútroočných multifokálnych šošoviek, ktorých podstatou je využitie viacero dioptrických síl v jednej šošovke. Moderné trifokálne umelé vnútroočné šošovky umožňujú videnie na blízko, strednú vzdialenosť a do diaľky. Eliminujú alebo redukujú potrebu okuliarovej korekcie alebo kontaktných šošoviek, ale zároveň môžu vytvárať symptómy ako halo efekt okolo svetelných zdrojov v noci, žiaru pri určitom slabšom osvetlení a zníženie citlivosti na kontrast. Väčšina pacientov si na tieto fenomény časom zvykne a nepovažuje ich za veľmi rušivé. Pacienti s glaukómom, diabetickou retinopatiou, diabetickým edémom makuly alebo makulárnou degeneráciou nie sú vhodnými kandidátmi pre výmenu šošovky za umelú multifokálnu šošovku.
 

Naši lekári pred operáciou umelé vnútroočné šošovky presne vymerajú pre individuálnu potrebu každého pacienta.
 

Multifokálne umelé vnútroočné šošovky sa delia na:
 
 • trifokálne (difrakčné) - do blízka, na strednú vzdialenosť, napr. na počítač a do diaľky
 • multifokálne (refrakčné) - do diaľky a do blízka
 • kombinované

Trifokálne difrakčné umelé vnútroočné šošovky


Difrakčné umelé vnútroočné šošovky

napomáhajú ostrému videniu na tri vzdialenosti – do blízka, stred i do diaľky pričom dominantný stred je obklopený sústavou 12-16-tich sústredných kružníc konštantnej dioptrickej sily. Tie lámu svetlo prichádzajúce cez šošovku na blízko i na diaľku a to bez ohľadu na šírku zrenice. Difrakčné umelé vnútroočné šošovky nie sú síce obmedzované šírkou zrenice, ale ich nevýhodou je slabšia ostrosť videnia na strednú vzdialenosť.

 

Trifokálne umelé difrakčné šošovky:

ZEISS AT LISA tri 839MP

1. od firmy ZEISS AT LISA tri 839MP

 • vysoká ostrosť videnia na všetky vzdialenosti a za všetkých svetelných podmienok
 


Alcon AcrySof IQ PanOptix

2. od firmy ZEISS AT LISA tri 829MP

 • multifokálne implantáty sú hydrofobické a napomáhajú zaostrovať do všetkých vzdialeností v závislosti od toho, koľko svetla je v prostredí, čím optimalizujú kvalitu videnia za všetkých svetelných podmienok
 • sú dizajnované pre pacientov, ktorí chcú jednou operáciou vyriešiť problém s presbyopiou a Kataraktou
 


Alcon AcrySof IQ PanOptix

3. Alcon AcrySof IQ PanOptix

 • nová generácia EdoF (Extended Depth of Focus) šošoviek s ostrosťou videnia na všetky vzdialenosti a za všetkých svetelných podmienok 
 • výborné optické vlastnosti pre aktívnych ľudí so širokým spektrom záujmov a to aj za svetelne znížených podmienok
 


VSY Biotechnology AcrivaUD Trinova

4. VSY Biotechnology AcrivaUD Trinova

 • trifokálne umelé vnútroočné šošovky novej generácie vďaka tzv. SVT technológii (seamless vision technology), ktorá prináša jednoliate a celistvé ostré videnie na všetky vzdialenosti.
 • patentovaná technológia nepoužíva ostré hranaté/stupňovité okraje difrakčných zón ako doteraz, ale jednotlivé zóny sú na povrchu vlnovité, typu sínusoidy (pripomína sústredné vlny na vode po dopade kameňa). Dioptrické sily tak pôsobia homogénne a okrem ostrého videnia na všetky vzdialenosti značne eliminuje halo efekty
 • AcrivaUD Trinova zabezpečuje maximálny transfer svetla vďaka oblým difrakčným zónam a ponúka vyššiu citlivosť kontrastov a dynamickú zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti
 


RayOne® Trifokálna šošovka

5. RayOne® Trifokálna šošovka

 • preukázateľnú rotácia a stabilita v puzdre po zákroku vďaka haptickej technológii
 • plynulý prechod z blízka na strednú vzdialenosť a do diaľky vďaka 16-tim difrakčným kružniciam
 • malá závislosť od veľkosti šošovky a svetelných podmienok
 


Optimalizovaný patentovaný difrakčný dizajn

RayOne® Trifocal má nový difrakčný profil, ktorý bol navrhnutý v spolupráci s popredným európskym technologickým inštitútom. Počas posledných štyroch rokov Rayner vyvinul najpokročilejšiu optiku v histórii firmy Rayner a pravdepodobne aj najpokročilejšiu v celom odvetví.

Difrakčný profil zložený z dvoch profilov, formujúci náš patentovaný dizajn:
 

RayOne® TrifocalRayOne šošovka povrch

Porovnanie trifokálních technologií

Porovnanie trifokálních technologií


Multifokálne refrakčné umelé vnútroočné šošovky

Refrakčné umelé vnútroočné šošovky

napomáhajú ostrému videniu do diaľky a do blízka. Vznikli z pôvodne 5 sústredných kružníc rovnakej dioptickej sily. Vývoj druhej generácie týchto šošoviek však priniesol spojenie, teda rozšírenie druhej a tretej zóny a redukciu štvrtej a piatej zóny. Tým došlo k zredukovaniu vizuálnych porúch a nerovností. Refrakčné umelé vnútroočné šošovky zabezpečujú dobrú zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti (do diaľky a do blízka), ale sú limitované rozdielnou šírkou zrenice.
 

 
Schéma refrakčnej umelej vnútroočnej šošovky - anulárne zóny s rôznou refrakčnou silou. Dioptrické sily pôsobia cez sústredné kružnice a ponúkajú viditeľnosť objektov na blízku, strednú vzdialenosť a do diaľky.

Záver: Dnes sa za pomoci umelých vnútroočných šošoviek dá okrem šedého zákalu korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus aj presbyopia. O tom, aký druh vnútroočnej šošovky je pre ktorého pacienta vhodný, rozhoduje vek pacienta, typ refrakčnej chyby, prípadne ďalšie očné ochorenia. Dôležité pre výber vnútroočnej šošovky sú aj záľuby, pracovné zaradenie a očakávania pacienta.

Naši spokojní klienti

Dávid Skokan

slovenský hokejový útočník

Dávid Skokan
Včera som sa rozhodol podstúpiť operáciu oči v iClinic Bratislava u pána doktora Iva Ďurkoviča. V prvom rade ,musím vyzdvihnúť prístup personálu a ľudskosť všetkých ľudí. V druhom rade prácu pána doktora Iva, operácia bola bezbolestná, takže kto sa boji NEMUSÍ. Ako profesionálny hokejista a bývali Slovenský reprezentant som dostal od spoluhráčov super referencie na iClinic a keďže ako športovec musím byť 100% zdravotne v poriadku rozhodol som sa pre operáciu. Pána doktora Iva Ďurkoviča poznám z hokeja je to veľký fanúšik a skvelý človek a preto mu veľmi pekne Ďakujem za všetko .Ďakujem aj spoluhráčovi Dávidovi Bucovi ,ktorý mi to odporučil .
Ešte raz ĎAKUJEM.
Viac informácií
Dávid Skokan

Dušan Cinkota

slovenský divadelný a filmový herec

Dušan Cinkota
Do očnej kliniky iClinic zavítal aj známy slovenský divadelný, filmový a dabingový herec Dušan Cinkota (na foto vpravo), ktorý svoj hlas prepožičal aj Chandlerovi z nezabudnuteľného seriálu Priatelia. Dôvod jeho návštevy bol jednoduchý – Dušan sa rozhodol zbaviť dioptrických okuliarov. Bezbolestnú operáciu očí absolvoval u nášho pána doktora MUDr. Iva Ďurkoviča.
Viac informácií
Dušan Cinkota

Ivan Dornič

bývalý slovenský hokejový útočník, v súčasnosti hokejový tréner

Ivan Dornič
Legenda Slovana Bratislava a československého hokeja, Ivan Dornič navštívil kliniku iClinic, kde mu bolo spravené kompletné očné vyšetrenie. S pánom doktorom Ďurkovičom si natoľko rozumel, že sa spolu postavili na ľad a dopriali si ranný hokejový tréning.
Viac informácií
Ivan Dornič

Michal Zátorský

12-násobný majster Slovenska v boxe

Michal Zátorský
Aby Michal mohol ísť cieľavedome za svojim cieľom, rozhodol sa zbaviť krátkozrakosti. V iClinic preto u doktora MUDr. Ďurkoviča podstúpil bezbolestnú laserovú operáciu očí metódou ReLEx SMILE 3D - bez pálenia rohovky excimerom a iba s mikroskopickým vstupom na rohovke oka. Michal je človek, ktorý sa nevzdáva a vždy si ide za svojim cieľom bez ohľadu na to, čo si druhí o tom myslia. Jeho cieľom je byť najlepším. Takto sa v skratke opísal Michal Zátorský, niekoľkonásobný majster Slovenska v boxe, bývalý reprezentant, víťaz Svetového pohára v Litve, bronzový medailista Majstrovstiev Európy a taktiež účastník ???????? Európskych hier v Baku 2015.
Viac informácií
Michal Zátorský

Paľo Drapák

spevák a basgitarista skupiny Metalinda

Paľo Drapák
Paľo Drapák úspešne absolvoval u nás operáciu očí metódou FEMTO Z-Prelex.  Vďaka tomuto zákroku nebude viac potrebovať okuliare ani do blízka a ani do diaľky. Na záver nemohla chýbať ani spoločná fotka.
Viac informácií
Paľo Drapák

Maxime Fortier

útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals

Maxime Fortier
útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals, účastník kanadskej hokejovej reprezentácie majstrovstiev sveta hokejovej 17-tky a 20-tky, hráč kanadskej ligy QMJHL aj zámorských líg ECHL a AHL
 
Počas bojov o miestenku do play off zápasov nadnárodnej európskej ICE hokejovej ligy podstúpil na našej očnej klinike útočník hokejového klubu iClinic Bratislava Capitals Maxime Fortier laserovú operáciu očí metódou Z-LASIK Z 3D, ktorá je najnovšou metódou v oblasti refrakčnej chirurgie a koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Už na druhý deň po zákroku Maxim trénoval na ľade so svojimi spoluhráčmi. Maximovi ďakujeme, že zveril svoj zrak do rúk našich odborníkov a prajeme mu ešte mnoho strelených gólov!
Viac informácií
Maxime Fortier
zobraziť všetky referencie
 

+ PRIDAJTE SVOJU REFERENCIU

Jana Zacharová, 13. 5. 2024

Jana Zacharová, 13. 5. 2024

Týmto by som sa chcela poďakovať MUDr. Ďurkovičovi za perfektne vykonanú operáciu, je to moc milý lekár azároveň aj celému kolektívu za ich úžasný prístup kpacientom....
Marko Ševčík, 11. 3. 2024

Marko Ševčík, 11. 3. 2024

Z-Lasik Premium v Banskej Bystrici. Bezbolestná operácia, ktorá trvala 5 minút. Po operácii na druhý deň som videl hneď ostro. Ďakujem veľmi pekne MUDr. Ďurkovičovi za prístup a za...
Ján Uhrík, 28. 2. 2024

Ján Uhrík, 28. 2. 2024

MUDr. Ďurkovič je frajer, včera ma operoval dve oči ako nič, trifokálne vnútroočné šošovky a dnes vidím ako rys ostrovid. Profi personál, všetko išlo ako po masle, veľká...
Marián Amrich, 16. 2. 2024

Marián Amrich, 16. 2. 2024

16. 02. 2024 som absolvoval laserovú operáciu, s ktorej výsledkom som 100 % spokojný a nesmierne vďačný hlavne pani doktorke MUDr. Krnáčovej a sestričkám na recepcii za profesionálny a...
Dalibor Slemenský, 23. 1. 2024

Dalibor Slemenský, 23. 1. 2024

Prial by som si, aby bolo viac takýchto skvelých doktorov na Slovensku, ako je pán doktor Ďurkovič. Prístup doktora a jeho tímu, ktorý ho sprevádza je vysoko profesionálny, empatický a...
Gabriela Hauserová

Gabriela Hauserová

Začiatkom decembra 2023 mi v iClinic implantovali trifokálnu šošovku. Môj zrak sa vekom stále zhoršoval a keďže pracujem s číslami (som účtovníčka) začalo mi to spôsobovať...

zobraziť všetky referencie

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri