Typy vnútroočných šošoviek

Typy vnútroočných šošoviek

Difrakčné a refrakčné vnútroočné šošovky

Nové možnosti liečby presbyopie (vekom spôsobená strata pružnosti šošovky, neschopnosť zaostrovať na rôzne vzdialenosti) sa dostávajú stále viac do popredia záujmu modernej oftalmológie. Okuliarová korekcia je pre mnohých pacientov neprijateľná a hľadajú spôsob ako sa stať od okuliarov nezávislými. Medzi najnovšie postupy terapie patria umelé multifokálne vnútroočné šošovky, ktoré majú 2 a viac dioptrických síl, čím umožňujú videnie do diaľky aj do blízka. Používajú sa pri liečbe katarakty (šedého zákalu), ale aj u pacientov s presbyopiou (nemožnosť zaostriť na blízke predmety) ako refrakčný výkon. Umelé vnútroočné šošovky nahrádzajú pôvodné, vlastné šošovky. Od prvej implantácie umelej vnútroočnej šošovky ubehlo viac ako 60 rokov a ich vývoj značne pokročil.
 

V súčasnosti máme k dispozícii široké spektrum umelých viacohniskových vnútroočných multifokálnych šošoviek, ktorých podstatou je využitie viacero dioptrických síl v jednej šošovke. Moderné trifokálne umelé vnútroočné šošovky umožňujú videnie na blízko, strednú vzdialenosť a do diaľky. Eliminujú alebo redukujú potrebu okuliarovej korekcie alebo kontaktných šošoviek, ale zároveň môžu vytvárať symptómy ako halo efekt okolo svetelných zdrojov v noci, žiaru pri určitom slabšom osvetlení a zníženie citlivosti na kontrast. Väčšina pacientov si na tieto fenomény časom zvykne a nepovažuje ich za veľmi rušivé. Pacienti s glaukómom, diabetickou retinopatiou, diabetickým edémom makuly alebo makulárnou degeneráciou nie sú vhodnými kandidátmi pre výmenu šošovky za umelú multifokálnu šošovku.
 

Naši lekári pred operáciou umelé vnútroočné šošovky presne vymerajú pre individuálnu potrebu každého pacienta.
 

Multifokálne umelé vnútroočné šošovky sa delia na:
 
 • trifokálne (difrakčné) - do blízka, na strednú vzdialenosť, napr. na počítač a do diaľky
 • multifokálne (refrakčné) - do diaľky a do blízka
 • kombinované

Trifokálne difrakčné umelé vnútroočné šošovky


Difrakčné umelé vnútroočné šošovky

napomáhajú ostrému videniu na tri vzdialenosti – do blízka, stred i do diaľky pričom dominantný stred je obklopený sústavou 12-16-tich sústredných kružníc konštantnej dioptrickej sily. Tie lámu svetlo prichádzajúce cez šošovku na blízko i na diaľku a to bez ohľadu na šírku zrenice. Difrakčné umelé vnútroočné šošovky nie sú síce obmedzované šírkou zrenice, ale ich nevýhodou je slabšia ostrosť videnia na strednú vzdialenosť.

 

Trifokálne umelé difrakčné šošovky:

ZEISS AT LISA tri 839MP

1. od firmy ZEISS AT LISA tri 839MP

 • vysoká ostrosť videnia na všetky vzdialenosti a za všetkých svetelných podmienok
 


Alcon AcrySof IQ PanOptix

2. od firmy ZEISS AT LISA tri 829MP

 • multifokálne implantáty sú hydrofobické a napomáhajú zaostrovať do všetkých vzdialeností v závislosti od toho, koľko svetla je v prostredí, čím optimalizujú kvalitu videnia za všetkých svetelných podmienok
 • sú dizajnované pre pacientov, ktorí chcú jednou operáciou vyriešiť problém s presbyopiou a Kataraktou
 


Alcon AcrySof IQ PanOptix

3. Alcon AcrySof IQ PanOptix

 • nová generácia EdoF (Extended Depth of Focus) šošoviek s ostrosťou videnia na všetky vzdialenosti a za všetkých svetelných podmienok 
 • výborné optické vlastnosti pre aktívnych ľudí so širokým spektrom záujmov a to aj za svetelne znížených podmienok
 


VSY Biotechnology AcrivaUD Trinova

4. VSY Biotechnology AcrivaUD Trinova

 • trifokálne umelé vnútroočné šošovky novej generácie vďaka tzv. SVT technológii (seamless vision technology), ktorá prináša jednoliate a celistvé ostré videnie na všetky vzdialenosti.
 • patentovaná technológia nepoužíva ostré hranaté/stupňovité okraje difrakčných zón ako doteraz, ale jednotlivé zóny sú na povrchu vlnovité, typu sínusoidy (pripomína sústredné vlny na vode po dopade kameňa). Dioptrické sily tak pôsobia homogénne a okrem ostrého videnia na všetky vzdialenosti značne eliminuje halo efekty
 • AcrivaUD Trinova zabezpečuje maximálny transfer svetla vďaka oblým difrakčným zónam a ponúka vyššiu citlivosť kontrastov a dynamickú zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti
 


RayOne® Trifokálna šošovka

5. RayOne® Trifokálna šošovka

 • preukázateľnú rotácia a stabilita v puzdre po zákroku vďaka haptickej technológii
 • plynulý prechod z blízka na strednú vzdialenosť a do diaľky vďaka 16-tim difrakčným kružniciam
 • malá závislosť od veľkosti šošovky a svetelných podmienok
 


Optimalizovaný patentovaný difrakčný dizajn

RayOne® Trifocal má nový difrakčný profil, ktorý bol navrhnutý v spolupráci s popredným európskym technologickým inštitútom. Počas posledných štyroch rokov Rayner vyvinul najpokročilejšiu optiku v histórii firmy Rayner a pravdepodobne aj najpokročilejšiu v celom odvetví.

Difrakčný profil zložený z dvoch profilov, formujúci náš patentovaný dizajn:
 

RayOne® TrifocalRayOne šošovka povrch

Porovnanie trifokálních technologií

Porovnanie trifokálních technologií


Multifokálne refrakčné umelé vnútroočné šošovky

Refrakčné umelé vnútroočné šošovky

napomáhajú ostrému videniu do diaľky a do blízka. Vznikli z pôvodne 5 sústredných kružníc rovnakej dioptickej sily. Vývoj druhej generácie týchto šošoviek však priniesol spojenie, teda rozšírenie druhej a tretej zóny a redukciu štvrtej a piatej zóny. Tým došlo k zredukovaniu vizuálnych porúch a nerovností. Refrakčné umelé vnútroočné šošovky zabezpečujú dobrú zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti (do diaľky a do blízka), ale sú limitované rozdielnou šírkou zrenice.
 

 
Schéma refrakčnej umelej vnútroočnej šošovky - anulárne zóny s rôznou refrakčnou silou. Dioptrické sily pôsobia cez sústredné kružnice a ponúkajú viditeľnosť objektov na blízku, strednú vzdialenosť a do diaľky.

Záver: Dnes sa za pomoci umelých vnútroočných šošoviek dá okrem šedého zákalu korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus aj presbyopia. O tom, aký druh vnútroočnej šošovky je pre ktorého pacienta vhodný, rozhoduje vek pacienta, typ refrakčnej chyby, prípadne ďalšie očné ochorenia. Dôležité pre výber vnútroočnej šošovky sú aj záľuby, pracovné zaradenie a očakávania pacienta.

Naši spokojní klienti

Maxime Fortier

útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals

Maxime Fortier
útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals, účastník kanadskej hokejovej reprezentácie majstrovstiev sveta hokejovej 17-tky a 20-tky, hráč kanadskej ligy QMJHL aj zámorských líg ECHL a AHL
 
Počas bojov o miestenku do play off zápasov nadnárodnej európskej ICE hokejovej ligy podstúpil na našej očnej klinike útočník hokejového klubu iClinic Bratislava Capitals Maxime Fortier laserovú operáciu očí metódou Z-LASIK Z 3D, ktorá je najnovšou metódou v oblasti refrakčnej chirurgie a koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Už na druhý deň po zákroku Maxim trénoval na ľade so svojimi spoluhráčmi. Maximovi ďakujeme, že zveril svoj zrak do rúk našich odborníkov a prajeme mu ešte mnoho strelených gólov!
Viac informácií
Maxime Fortier

Oliver Ekman Larsson

kapitán švédskej hokejovej reprezentácie

Oliver Ekman Larsson
Počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019 (MS) našu očnú kliniku navštívil kapitán švédskeho hokejového tímu Oliver Ekman Larsson kapitán švédskej hokejovej reprezentácie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019, obranca a kapitán hokejového klubu NHL Arizona Coyotes v sezóne 2018/2019. Účastník elitného tímu MS navštívil našu kliniku z dôvodu akútneho zrakového problému, ktorý sme mu pomohli v krátkom čase vyriešiť. Mimochodom, jeden zo štyroch gólov Švédska na šampionáte strelil on a to iba deň po ošetrení na našej klinike. Oliver, ďakujeme za dôveru a prajeme veľa hokejových úspechov!
Viac informácií
Oliver Ekman Larsson

Ivan „Tuli“ Vojtek

herec Slovenského národného divadla

Ivan „Tuli“ Vojtek
Aj "Tuli" má už laserovú operáciu úspešne za sebou. Absolvoval bezbolestný operačný zákrok metódou FEMTO Z-Prelex, vďaka ktorej nepotrebuje viac okuliare ani do blízka a ani do diaľky a ani na strednú vzdialenosť. Po prvej pooperačnej kontrole Tuli zlomil a vyhodil svoje okuliare na čítanie a odišiel z iClinic s úplne novými okuliarmi - slnečnými, ktoré od nás dostávajú pacienti po operácii ako darček zadarmo. Tulimu ďakujeme za dôveru a prajeme ešte množstvo hereckých úspechov.
Viac informácií
Ivan „Tuli“ Vojtek

Richard Pánik

hokejista, Arizona Coyotes

Richard Pánik
Richard v súčasnosti pôsobí ako útočník v klube Arizone Coyotes. Richard u nás absolvoval operáciu očí najmodernejšou metódou Relex Smile 3D, ktorou sme ho zbavili dioptrií do diaľky. Ďakujeme Richardovi za dôveru a prajeme veľa športových úspechov s ostrým zrakom!
 
Viac informácií
Richard Pánik

Ján Sýkora

hokejový útočník, HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Ján Sýkora
Aj hokejisti potrebujú mať ostrý zrak. Svoju dôveru vložil do rúk nášho pána doktora Iva Ďurkoviča aj slovenský hokejový útočník Ján Sýkora súčasne pôsobiaci v klube HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Na našej očnej klinike úspešne absolvoval bezbolestnú operáciu Z-Lasik. Jano, držíme palce a prajeme veľa športových úspechov.
Viac informácií
Ján Sýkora

Vanda Kozáková a Dominika Drobná

basketbalové reprezentantky

Vanda Kozáková a Dominika Drobná
Basketbalové reprezentantky Vanda Kozáková a Dominika Drobná podstúpili na našej klinike najmodernejší, bezbolestný laserový zákrok metódou Relex Smile 3D. Dievčatám ďakujeme za dôveru a veríme, že s ostrým zrakom dosiahnu ešte lepšie športové úspechy. Držíme palce!
Viac informácií
Vanda Kozáková a Dominika Drobná
zobraziť všetky referencie
 

+ PRIDAJTE SVOJU REFERENCIU

Táňa šalapová, 15. 03. 2023

Táňa šalapová, 15. 03. 2023

Chcem poďakovať doktorovi Marcinovi z Košíc za skvelé a podrobne vyšetrenie oči. Som maximálne spokojná, odchádzala som s úsmevom na tvári. :) Vrelo odporúčam každému.
Vladimír Kováč, 10. 3. 2023

Vladimír Kováč, 10. 3. 2023

Dobrý deň. Nedávno som na vašej klinike absolvoval nie jednoduchú operáciu šedého zákalu. Náročná bola hlavne preto, že pre nedostatok odvahy som to odkladal na poslednú...
Katarína Vojnová, 20. 2. 2023

Katarína Vojnová, 20. 2. 2023

18 rokov som nosila multifokálne okuliare. Už dlhšiu dobu som váhala, či investovať do ďalších okuliarov, alebo sa podrobiť operácii očí. Moja dcéra je oftalmologička a na základe...
Milan, 16. 2. 2023

Milan, 16. 2. 2023

Dobrý deň, chcem sa POĎAKOVAŤ pani doktorke a aj sestričkám - milý prístup, všetko pred vyšetreniami vysvetlené a aj pred operáciou všetko vysvetlené. Vyšetrenia a aj...
Dávid, 13. 2. 2023

Dávid, 13. 2. 2023

V prvom rade by som sa chcel poďakovať za kvalitne odvedenú robotu pánovi doktorovi a sestričkám. Veľmi milí a ochotní ľudia, s ktorými sa aj zasmejete. Nosil som okuliare s -1 dioptriami a -1...
Samuel Tkačik, 3. 2. 2023

Samuel Tkačik, 3. 2. 2023

Laserovú operáciu Z-Lasik som absolvoval pred týždňom, t. j. 3.2.2023, keďže som mal dlhé roky problém so silným astigmatizmom a nosenie okuliarov bolo nepraktické pre výkon môjho...

zobraziť všetky referencie

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri