Typy vnútroočných šošoviek
Difrakčné a refrakčné vnútroočné šošovky
Nové možnosti liečby presbyopie (vekom spôsobená strata pružnosti šošovky, neschopnosť zaostrovať na rôzne vzdialenosti) sa dostávajú stále viac do popredia záujmu modernej oftalmológie. Okuliarová korekcia je pre mnohých pacientov neprijateľná a hľadajú spôsob ako sa stať od okuliarov nezávislými. Medzi najnovšie postupy terapie patria umelé multifokálne vnútroočné šošovky, ktoré majú 2 a viac dioptrických síl, čím umožňujú videnie do diaľky aj do blízka. Používajú sa pri liečbe katarakty (šedého zákalu), ale aj u pacientov s presbyopiou (nemožnosť zaostriť na blízke predmety) ako refrakčný výkon. Umelé vnútroočné šošovky nahrádzajú pôvodné, vlastné šošovky. Od prvej implantácie umelej vnútroočnej šošovky ubehlo viac ako 60 rokov a ich vývoj značne pokročil.
V súčasnosti máme k dispozícii široké spektrum umelých viacohniskových vnútroočných multifokálnych šošoviek, ktorých podstatou je využitie viacero dioptrických síl v jednej šošovke. Moderné trifokálne umelé vnútroočné šošovky umožňujú videnie na blízko, strednú vzdialenosť a do diaľky. Eliminujú alebo redukujú potrebu okuliarovej korekcie alebo kontaktných šošoviek, ale zároveň môžu vytvárať symptómy ako halo efekt okolo svetelných zdrojov v noci, žiaru pri určitom slabšom osvetlení a zníženie citlivosti na kontrast. Väčšina pacientov si na tieto fenomény časom zvykne a nepovažuje ich za veľmi rušivé. Pacienti s glaukómom, diabetickou retinopatiou, diabetickým edémom makuly alebo makulárnou degeneráciou nie sú vhodnými kandidátmi pre výmenu šošovky za umelú multifokálnu šošovku.
Naši lekári pred operáciou umelé vnútroočné šošovky presne vymerajú pre individuálnu potrebu každého pacienta.
- trifokálne (difrakčné) - do blízka, na strednú vzdialenosť, napr. na počítač a do diaľky
- multifokálne (refrakčné) - do diaľky a do blízka
- kombinované
Trifokálne difrakčné umelé vnútroočné šošovky
napomáhajú ostrému videniu na tri vzdialenosti – do blízka, stred i do diaľky pričom dominantný stred je obklopený sústavou 12-16-tich sústredných kružníc konštantnej dioptrickej sily. Tie lámu svetlo prichádzajúce cez šošovku na blízko i na diaľku a to bez ohľadu na šírku zrenice. Difrakčné umelé vnútroočné šošovky nie sú síce obmedzované šírkou zrenice, ale ich nevýhodou je slabšia ostrosť videnia na strednú vzdialenosť.
Trifokálne umelé difrakčné šošovky:
1. od firmy ZEISS AT LISA tri 839MP
- vysoká ostrosť videnia na všetky vzdialenosti a za všetkých svetelných podmienok
2. od firmy ZEISS AT LISA tri 829MP
- multifokálne implantáty sú hydrofobické a napomáhajú zaostrovať do všetkých vzdialeností v závislosti od toho, koľko svetla je v prostredí, čím optimalizujú kvalitu videnia za všetkých svetelných podmienok
- sú dizajnované pre pacientov, ktorí chcú jednou operáciou vyriešiť problém s presbyopiou a Kataraktou
3. Alcon AcrySof IQ PanOptix
- nová generácia EdoF (Extended Depth of Focus) šošoviek s ostrosťou videnia na všetky vzdialenosti a za všetkých svetelných podmienok
- výborné optické vlastnosti pre aktívnych ľudí so širokým spektrom záujmov a to aj za svetelne znížených podmienok
4. VSY Biotechnology AcrivaUD Trinova
- trifokálne umelé vnútroočné šošovky novej generácie vďaka tzv. SVT technológii (seamless vision technology), ktorá prináša jednoliate a celistvé ostré videnie na všetky vzdialenosti.
- patentovaná technológia nepoužíva ostré hranaté/stupňovité okraje difrakčných zón ako doteraz, ale jednotlivé zóny sú na povrchu vlnovité, typu sínusoidy (pripomína sústredné vlny na vode po dopade kameňa). Dioptrické sily tak pôsobia homogénne a okrem ostrého videnia na všetky vzdialenosti značne eliminuje halo efekty
- AcrivaUD Trinova zabezpečuje maximálny transfer svetla vďaka oblým difrakčným zónam a ponúka vyššiu citlivosť kontrastov a dynamickú zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti
5. RayOne® Trifokálna šošovka
- preukázateľnú rotácia a stabilita v puzdre po zákroku vďaka haptickej technológii
- plynulý prechod z blízka na strednú vzdialenosť a do diaľky vďaka 16-tim difrakčným kružniciam
- malá závislosť od veľkosti šošovky a svetelných podmienok
Optimalizovaný patentovaný difrakčný dizajn
RayOne® Trifocal má nový difrakčný profil, ktorý bol navrhnutý v spolupráci s popredným európskym technologickým inštitútom. Počas posledných štyroch rokov Rayner vyvinul najpokročilejšiu optiku v histórii firmy Rayner a pravdepodobne aj najpokročilejšiu v celom odvetví.
Difrakčný profil zložený z dvoch profilov, formujúci náš patentovaný dizajn:
RayOne® Trifocal |
Porovnanie trifokálních technologií
Multifokálne refrakčné umelé vnútroočné šošovky
napomáhajú ostrému videniu do diaľky a do blízka. Vznikli z pôvodne 5 sústredných kružníc rovnakej dioptickej sily. Vývoj druhej generácie týchto šošoviek však priniesol spojenie, teda rozšírenie druhej a tretej zóny a redukciu štvrtej a piatej zóny. Tým došlo k zredukovaniu vizuálnych porúch a nerovností. Refrakčné umelé vnútroočné šošovky zabezpečujú dobrú zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti (do diaľky a do blízka), ale sú limitované rozdielnou šírkou zrenice.
Záver: Dnes sa za pomoci umelých vnútroočných šošoviek dá okrem šedého zákalu korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus aj presbyopia. O tom, aký druh vnútroočnej šošovky je pre ktorého pacienta vhodný, rozhoduje vek pacienta, typ refrakčnej chyby, prípadne ďalšie očné ochorenia. Dôležité pre výber vnútroočnej šošovky sú aj záľuby, pracovné zaradenie a očakávania pacienta.