Ochorenie sietnice
1. Ochorenie sietnice
Medzi časté ochorenia sietnice patrí tzv. odlúpenie sietnice. Ide o stav oddelenia sietnice od cievnatky - na cievy bohatej vrstvy oka medzi sietnicou a bielkom. Príčinou jej vzniku môže byť úraz oka, nádor, zápalové ochorenie, ale môže vzniknúť aj bez zjavnej príčiny. Medzi rizikové faktory vzniku patrí aj mužské pohlavie, glaukóm, krátkozrakosť, či periférne sietnicové degenerácie. Hlavnými príznakmi sú strata videnia v časti alebo celom zornom poli, často až na úroveň praktickej slepoty na postihnutom oku.
Ako sa ochorenia sietnice zbaviť
Odlúpenie sietnice je veľmi závažné ochorenie, ktoré môže viesť až k úplnej slepote. Základom úspešnej liečby je chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k znovupriloženiu sietnice. Zákrok je nutné vykonať čo najskôr po diagnostikovaní odlúpenia sietnice.
Pre koho je operácia určená
Vyššie riziko vzniku odlúpenia sietnice býva u pacientov s krátkozrakosťou. V prípade, že na sebe pozorujete príznaky ochorenia sietnice (mušky pred okom, záblesky…), neváhajte vyhľadať lekársku pomoc a absolvovať preventívnu prehliadku.
2. Diabetická retinopatia
Čo je diabetická retinopatia?Diabetická retinopatia je ochorenie pridružené k cukrovke. Jej príčinou je zvýšené množstvo glukózy v krvi, ktorá prostredníctvom následných zmien krvného toku a na stenách ciev upcháva a poškodzuje jemné cievy sietnice. Dochádza ku krvácaniu do sietnice, k nedokrveniu a opuchom jej častí a k vzniku uzáverov drobných ciev. Ide o veľmi nebezpečné ochorenie často vedúce až k slepote. Príznaky sa často objavia, až keď už priamo ohrozujú zrak pacienta.
Ako diabetickú retinopatiu liečiť?
Pri tomto ochorení je veľmi dôležitá prevencia a pravidelné lekárske prehliadky, hlavne u pacientov s cukrovkou. Mali by ju absolvovať minimálne raz do roka. Diabetická retinopatia má niekoľko stupňov. Podľa toho je indikovaná aj liečba.
- Laserová koagulácia sietnice.
- Pars plana vitrektómia (v pokročilých prípadoch)
- Injekcie s účinnou látkou pre zabránenie rastu nových, nedokonalých, krvácajúcich ciev.
Cieľom liečby je spomalenie až stabilizácia ochorenia a zlepšenie videnia pacienta.
Pre koho je operácia vhodná
Vhodnosť operácie musí individuálne posúdiť lekár na predoperačnom vyšetrení.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes