Zelený zákal – glaukóm

Vážne očné ochorenie, pri ktorom dochádza k odumieraniu zrakového nervu.

Zelený zákal – glaukóm

Čo je zelený zákal - glaukóm

Glaukóm, laicky tiež zelený zákal je súhrnné označenie pre choroby oka, ktoré majú za následok poškodzovanie zrakového nervu. Terminálne poškodený zrakový nerv sa v minulosti oftalmológom javil ako nazelenalý - preto zelený zákal. Najčastejšie ho spôsobuje vysoký vnútroočný tlak. Existuje však aj zelený zákal s normálnym či nízkym vnútroočným tlakom. Glaukóm patrí medzi vekom podmienené očné choroby, objavuje sa najmä u pacientov nad 40 rokov.

Zelený zákal je vo svete po katarakte druhým najčastejším očným ochorením, ktoré spôsobuje úplnú a nezvratnú slepotu. Môže sa vyvíjať v oku aj niekoľko rokov bez akýchkoľvek príznakov a platí, že čím neskôr sa začne liečiť, tým je liečba komplikovanejšia. Najlepšou prevenciou sú tak pravidelné prehliadky u očného lekára.

presbyopia Normálne videnie

Normálne videnie

korekcia presbyopie - Videnie s glaukómom

Videnie s glaukómom
 


Formy zeleného zákalu

Rozlišujeme viacero foriem zeleného zákalu:

 • Primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Tento typ zeleného zákalu je najrozšírenejší, spočiatku však nemá nijaké výrazné príznaky a pacient si mnohokrát všimne problém až po odumretí značnej časti zrakových nervov a výrazného zúženia zorného poľa.
 • Primárny glaukóm s úzkym, resp. uzavretým uhlom. Tento typ sa častejšie vyskytuje u ďalekozrakých očí, u ktorých sú anatomické pomery v oku veľmi úzke. Prvým prejavom býva tzv. glaukómový záchvat - spojený s prudkou bolesťou hlavy najmä v oblasti oka v dôsledku náhleho zvýšenia vnútroočného tlaku. Býva sprevádzaný sčervenením oka, rozmazaným videním, nevoľnosťou či vracaním a je potrebný okamžitý zásah lekára.
 • Kongenitálny glaukóm. Jedná sa o vrodený zelený zákal, pri ktorom je  postihnuté oko dieťaťa zväčšené, citlivé na svetlo, slzí a rohovka je zakalená dosiva.
 • Sekundárny glaukóm. Prítomnosť sekundárneho glaukómu je spôsobené zvýšením vnútroočného tlaku z dôvodu iného očného ochorenia,  po očnej operácii či úraze oka.


Príznaky zeleného očného zákalu

Mnoho foriem očného glaukómu nemá spočiatku žiadne špecifické varovné príznaky. Pacienti často zaregistrujú príznaky až v pokročilom vývojovom štádiu ochorenia, keď sú časti zrakového nervu už nenávratne poškodené. Pretože stratu zraku v dôsledku glaukómu nie je možné obnoviť, je dôležité pravidelne absolvovať preventívne očné vyšetrenia, ktoré zahŕňajú meranie očného tlaku. Ak je zelený zákal diagnostikovaný v počiatočnom štádiu, strata zraku sa môže spomaliť alebo sa mu dá zabrániť.

Najčastejšie príznaky glaukómu v závislosti od typu a štádia sú:

 • zúženie zorného poľa
 • strata priestorového videnia
 • glaukómový záchvat - náhla a dočasná strata zraku
 • zahmlené videnie
 • svetloplachosť
 • bolesti hlavy najmä v oblasti očí
 • nevoľnosť
 • strata vizuálnej ostrosti

Príznaky zeleného očného zákalu

Glaukóm - rizikové faktory

Príčiny vzniku glaukómu stále neboli podrobne preskúmané. Medzi hlavné rizikové faktory vzniku zeleného zákalu možno zaradiť:

 • dedičnosť
 • krátkozrakosť
 • operácia, zápaly či úraz oka
 • fajčenie
 • kolísavý, resp. veľmi nízky krvný tlak
 • syndróm studených nôh
 • celkové ochorenia – cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia
 • užívanie kortikoidov


Zelený zákal - liečba

Zelený zákal nie je možné úplne vyliečiť, jeho priebeh sa pri včasnom zistení a nasadení liečby môže len spomaliť či stabilizovať. V súčasnosti prebieha liečba glaukómu niekoľkými spôsobmi. Cieľom každého z nich je znížiť vnútroočný tlak na hodnoty, pri ktorých nebude dochádzať k poškodzovaniu zrakového nervu. 


Konzervatívna liečba zeleného zákalu

V prvom kroku liečba glaukómu prebieha aplikáciou očných kvapiek, prípadne liekov na zníženie očného tlaku.


Laserová operácia metódou SLT (selektívna laserová trabekuloplastika)

V prípade zlyhania konzervatívnej liečby pri nevýraznom zvýšení vnútroočného tlaku je možné pristúpiť k laserovej operácii. Prebieha v lokálnej anestézií a lekár pri nej zameriava lúče lasera na špecifické tkanivá v oku, ktorých modifikáciou dosiahne, že vnútroočná tekutina (mok) môže lepšie odtekať a tlak v oku sa znižuje. Operácia trvá len niekoľko minút a je takmer bezbolestná. Dochádza pri nej k menej častým komplikáciám ako pri klasickej chirurgickej liečbe. Viac o metóde SLT.


Chirurgický zákrok

K chirurgickému zákroku sa pristupuje až v prípade zlyhania ostatných možností. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a jeho podstatou je vytvorenie umelého spojenia medzi vnútrom oka a podspojivkovým priestorom, kam môže vnútroočná tekutina priebežne odtekať.

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH: „Laserová operácia a najmä chirurgický zákrok sú až poslednými možnosťami liečby glaukómu. Pristupuje sa k nim len keď je medikamentózna liečba neúspešná alebo má pacient ťažkosti s jej užívaním. V prípade neskoršieho odhalenia ochorenia je však zákrok odporúčaný ihneď, aby sa ochorenie viac nezhoršilo.“

Neliečený zelený zákal vedie až k slepote. Preto je dôležité nezanedbávať preventívne prehliadky u lekára najmä u pacientov starších ako 40 rokov. Len očný lekár dokáže včas diagnostikovať problém a navrhnúť liečbu.


Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka 2020 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri