Intravitreálne injekcie antirastovými faktormi

Intravitreálne injekcie antirastovými faktormi

Intravitreálne injekcie antirastovými faktormi sú liečebnou modalitou pre viaceré ochorenia oka, pri ktorých dochádza k ischémii vnútroočných štrukúr. Následkom tejto ischémie dochádza k nadmernému uvoľňovaniu rastových faktorov, z ktorých najagresívnejší je vaskulárny rastový faktor – VEGF. Tento je uvoľňovaný výstelkou (endotelom) sietnicových ciev a pigmentovým epitelom sietnice a je zodpovedný za novotvorbu neplnohodnotných ciev v sietnici a cievnatke (chorioidei) ako snahy organizmu o doplnenie kyslíkového deficitu. Tieto neplnohodnotné cievy následne vrastajú do sietnice, event. aj do sklovca a uvoľňujú bielkoviny a lipidy krvnej plazmy, event. aj celú krv do týchto štruktúr, čím ich vyraďujú z funkcie. Tieto depozity sú schopné sa neskôr organizovať do fibrotických membrán (chorioideálna neovaskulárna membrána-CNV), ktoré sa v terminálnych štádiách menia v tuhé jazvy (disciformné jazvy). Keďža tieto ochorenia predominantne postihujú žltú škvnu sietnice (makulu) ako miesto najostrejšieho (centrálneho) videnia, sú pre zrak pacienta devastujúce.

Antirastové faktory používané v očnom lekárstve stále prechádzajú vývojom a z nich sa ako najúčinnejšie a dnes celosvetovo používané vykryštalizovali dve :

Avastin (ranibizumab) a Lucentis (bevacizumab).

Vzhľadom na 40x nižšiu cenu Avastínu a štúdiami potvrdenú rovnakú účinnosť ako má Lucentis, je Avastín tým, ktorý je dnes široko používaný aj na renomovaných svetových pracoviskách.

AVASTÍN (ranibizumab)

Avastín je humanizovaná monoklonálna IgG protilátka firmy, ktorá svojimi dvomi väzobnými miestami viaže uvoľňovaný VEGF, čím bráni jeho negatívnym účinkom. Jeho pôvodné využitie bolo v onkológii na liečbu karcinómu hrubého čreva, pľúc, obličiek a glioblastómu (jeden z malígnych nádorov mozgu) a to v dávke 5mg/kg.. Neskôr sa potvrdila aj možnosť jeho využitia v očnom lekárstve. Používa sa ako injekcia do oka (sklovca) v dávke 1.25 mg/0.05 ml roztoku. Ide o tzv. off-label liečbu, t.j. nie primárne určenú na použitie v očnom lekárstve, avšak táto liečba je dnes bežne celosvetovo používaná.

Svoje uplatnenie našiel v liečbe nasledovných očných ochorení :

 1. Vlhká forma vekom podmienenej degenerácie žltej škvny – najčastejšie využitie Možné doplniť túto liečbu aj fotodynamickou laserovou terapiou (PDT).
 2. Uzáver centrálnej žily sietnice s postihnutím žltej škvrny - možné doplniť aj laserovou liečbou diódovým alebo argónovým laserom.
 3. Diabetický opuch žltej škvrny - možné doplniť aj laserovou liečbou diódovým alebo argónovým laserom.
 4. Devastujúce vnútroočné zápaly (uveitídy).
 5. Vlhká myopická makulopatia (pri vysokej krátkozrakosti).
 6. Retinopatia prematúrnych detí (ROP) – nezrelé sietnice predčasne narodených Možné doplniť laserovou alevo kryoterapiou.
 7. Niektoré špecifické zriedkavé chorioretinálne ochorenia.

Aplikácia prebieha zväčša iba v instilačnej (kvapkovej) anestéze za sterilných podmienok. Injekcia sa aplikuje do sklovca vo vonkajšej časti oka cez spojovku a bielko asi 3-4 mm od okraja rohovky. Po aplikácii sa skontroluje špeciálnou šošovkou vnútroočný nález a vnútroočný tlak a na 3 dni je potrebné kvapkať do príslušného oka antibiotické kvapky. Bohužiaľ jednorázová aplikácia býva na ústup ochorenia nedostatočná, takže na úvod sú nutné zväčša 3 injekcie v rozostupe cca 6 týždňov a ďalšie podľa potreby. 10% pacientov sú tzv. nonresponderi, t.j. nereagujú na liečbu. Týmto výkonom nie je možné ochorenie vyliečiť, ale len stabilizovať, resp. spomaliť progresiu.

Ako každý výkon v medicíne aj tento má svoje riziká z možných komplikácií, avšak výskyt hlavne tých závažnejších (vnútroočný zápal, odlúpenie sietnice) je nízky. Sú to:

 • výstup vnútroočného tlaku po aplikácii injekcie
 • bolesť oka
 • prechodné zhoršenie videnia
 • zakrvácanie do sklovca
 • zanesenie infekcie do oka
 • odlúpenie sietnice.

Občasné celkové nepriaznivé prejavy liečbou Avastinom, ako sú popisované u onkologických pacientov (výstup krvného tlaku, zlyhávanie srdca srdca, žalúdočné bolesti, bolesti pri močení, spomalené hojenie rán) sú pri jeho lokálnej aplikácii do oka raritné.

Účinnosť vnútroočných injekcií kortikosteroidnými prípravkami (triamcinolon, Ozurdex) nie je taká výrazná ako je to pri anti-VEGF preparátoch, nakoľko ide o vysoko nešpecifickú liečbu.Naši spokojní klienti

Maxime Fortier

útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals

Maxime Fortier
útočník hokejového tímu iClinic Bratislava Capitals, účastník kanadskej hokejovej reprezentácie majstrovstiev sveta hokejovej 17-tky a 20-tky, hráč kanadskej ligy QMJHL aj zámorských líg ECHL a AHL
 
Počas bojov o miestenku do play off zápasov nadnárodnej európskej ICE hokejovej ligy podstúpil na našej očnej klinike útočník hokejového klubu iClinic Bratislava Capitals Maxime Fortier laserovú operáciu očí metódou Z-LASIK Z 3D, ktorá je najnovšou metódou v oblasti refrakčnej chirurgie a koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Už na druhý deň po zákroku Maxim trénoval na ľade so svojimi spoluhráčmi. Maximovi ďakujeme, že zveril svoj zrak do rúk našich odborníkov a prajeme mu ešte mnoho strelených gólov!
Viac informácií
Maxime Fortier

Oliver Ekman Larsson

kapitán švédskej hokejovej reprezentácie

Oliver Ekman Larsson
Počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019 (MS) našu očnú kliniku navštívil kapitán švédskeho hokejového tímu Oliver Ekman Larsson kapitán švédskej hokejovej reprezentácie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019, obranca a kapitán hokejového klubu NHL Arizona Coyotes v sezóne 2018/2019. Účastník elitného tímu MS navštívil našu kliniku z dôvodu akútneho zrakového problému, ktorý sme mu pomohli v krátkom čase vyriešiť. Mimochodom, jeden zo štyroch gólov Švédska na šampionáte strelil on a to iba deň po ošetrení na našej klinike. Oliver, ďakujeme za dôveru a prajeme veľa hokejových úspechov!
Viac informácií
Oliver Ekman Larsson

Ivan „Tuli“ Vojtek

herec Slovenského národného divadla

Ivan „Tuli“ Vojtek
Aj "Tuli" má už laserovú operáciu úspešne za sebou. Absolvoval bezbolestný operačný zákrok metódou FEMTO Z-Prelex, vďaka ktorej nepotrebuje viac okuliare ani do blízka a ani do diaľky a ani na strednú vzdialenosť. Po prvej pooperačnej kontrole Tuli zlomil a vyhodil svoje okuliare na čítanie a odišiel z iClinic s úplne novými okuliarmi - slnečnými, ktoré od nás dostávajú pacienti po operácii ako darček zadarmo. Tulimu ďakujeme za dôveru a prajeme ešte množstvo hereckých úspechov.
Viac informácií
Ivan „Tuli“ Vojtek

Richard Pánik

hokejista, Arizona Coyotes

Richard Pánik
Richard v súčasnosti pôsobí ako útočník v klube Arizone Coyotes. Richard u nás absolvoval operáciu očí najmodernejšou metódou Relex Smile 3D, ktorou sme ho zbavili dioptrií do diaľky. Ďakujeme Richardovi za dôveru a prajeme veľa športových úspechov s ostrým zrakom!
 
Viac informácií
Richard Pánik

Ján Sýkora

hokejový útočník, HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Ján Sýkora
Aj hokejisti potrebujú mať ostrý zrak. Svoju dôveru vložil do rúk nášho pána doktora Iva Ďurkoviča aj slovenský hokejový útočník Ján Sýkora súčasne pôsobiaci v klube HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Na našej očnej klinike úspešne absolvoval bezbolestnú operáciu Z-Lasik. Jano, držíme palce a prajeme veľa športových úspechov.
Viac informácií
Ján Sýkora

Vanda Kozáková a Dominika Drobná

basketbalové reprezentantky

Vanda Kozáková a Dominika Drobná
Basketbalové reprezentantky Vanda Kozáková a Dominika Drobná podstúpili na našej klinike najmodernejší, bezbolestný laserový zákrok metódou Relex Smile 3D. Dievčatám ďakujeme za dôveru a veríme, že s ostrým zrakom dosiahnu ešte lepšie športové úspechy. Držíme palce!
Viac informácií
Vanda Kozáková a Dominika Drobná
zobraziť všetky referencie
 

+ PRIDAJTE SVOJU REFERENCIU

Peter Vorčák, 14. 5. 2023

Peter Vorčák, 14. 5. 2023

Vašej klinike vBanskej Bystrici patrí veľké ďakujem, príjemnému personálu celej kliniky, sestričkám a hlavne doktorovi Mrázovi, ktorý ma operoval. Operácia FEMTO Z-Prelex oboch...
Radovan Kolnik, 11. 5. 2023

Radovan Kolnik, 11. 5. 2023

Dobrý deň. chcel by som sa poďakovať iClinic za dobru prácu. Štyri roky som rozmýšľal nad operáciou a som rád, ze to mam za sebou. Hneď na ďalší deň po operácii som videl...
Táňa šalapová, 15. 03. 2023

Táňa šalapová, 15. 03. 2023

Chcem poďakovať doktorovi Marcinovi z Košíc za skvelé a podrobne vyšetrenie oči. Som maximálne spokojná, odchádzala som s úsmevom na tvári. :) Vrelo odporúčam každému.
Vladimír Kováč, 10. 3. 2023

Vladimír Kováč, 10. 3. 2023

Dobrý deň. Nedávno som na vašej klinike absolvoval nie jednoduchú operáciu šedého zákalu. Náročná bola hlavne preto, že pre nedostatok odvahy som to odkladal na poslednú...
Katarína Vojnová, 20. 2. 2023

Katarína Vojnová, 20. 2. 2023

18 rokov som nosila multifokálne okuliare. Už dlhšiu dobu som váhala, či investovať do ďalších okuliarov, alebo sa podrobiť operácii očí. Moja dcéra je oftalmologička a na základe...
Milan, 16. 2. 2023

Milan, 16. 2. 2023

Dobrý deň, chcem sa POĎAKOVAŤ pani doktorke a aj sestričkám - milý prístup, všetko pred vyšetreniami vysvetlené a aj pred operáciou všetko vysvetlené. Vyšetrenia a aj...

zobraziť všetky referencie

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri