Syndróm suchého oka
Čo je syndróm suchého oka?
Syndróm suchého oka je stav, pri ktorom sa netvorí dostatočný počet sĺz v kvalite potrebnej na zvlhčovanie povrchu oka. K tomuto syndrómu dochádza v zvýšenej miere u pacientov vo veku nad 50 rokov, u žien prechádzajúcich menopauzou, u pacientov po operácií choroby oka, no i u ľudí, ktorí veľa času strávia prácou s počítačom.
Ochorenie väčšinou postihuje obe oči a medzi jeho hlavné prejavy patrí:
- pocit pálenia a svrbenia
- zvýšená citlivosť na svetlo, dym alebo vietor
- únava a začervenanie očí
- tlak a bolesť hlavy.
Uvedené príznaky bývajú individuálne, rovnako aj príčina vzniku ochorenia. Tou môže byť poškodenia oka a očné ochorenia spôsobujúce nerovnosti na povrchu rohovky a spojivky, akné, choroby pečene či isté druhy liekov. Dôvodom nedostatočnej tvorby sĺz bývajú aj environmentálne faktory ako vietor, príp. klimatizácia, dym z cigariet, dráždivé svetlo, ďalej chemikálie a nevhodná kozmetika.

Ako sa symptómu suchého oka zbaviť
Liečba suchého oka závisí od príčiny jeho vzniku. Najčastejšie sa lieči očnými kvapkami a sprejmi, aplikovaním umelých sĺz či gélov. Ak klasické metódy nezaberajú, riešením môže byť dočasné alebo trvalé zablokovanie očných kanálikov pomocou implantátov, čím sa zabráni odtekaniu sĺz.Ak je príčinou syndrómu problém s funkčnosťou očných viečok, pomôže ich plastická operácia. Operácia prebieha v lokálnej anestézií a po jej absolvovaní môžete ísť ihneď domov. Ranu vám po operácií ošetríme a prelepíme, a tak zamedzíme kontaktu s vodou. Po piatich dňoch nasleduje kontrola, na ktorej vám odstránime stehy. Dva až tri týždne po operácií sa v oblasti očí môžu objavovať modriny a opuchy, tie však po čase zmiznú. K stabilizácií výsledku operácie dochádza po 4 - 8 týždňoch.

Syndróm suchého oka nepriaznivo vplýva na kvalitu života. V prípade záujmu o jeho liečbu nás neváhajte kontaktovať.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes