SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Presbyopia

Ide o fyziologickú stratu akomodácie, teda schopnosti zaostrovať na blízko.

Presbyopia

Čo je presbyopia?

Presbyopia, inak zvaná aj vetchozrakosť, postihuje pacientov vo veku nad 40 rokov, dokonca aj tých, ktorí po celý život okuliare nepotrebovali. Nejde o dioptrickú chybu, ale o fyziologickú stratu schopnosti oka akomodovať - zaostrovať na blízke vzdialenosti. Presbyopia môže spôsobovať problémy pri čítaní, práci s počítačom, neskôr i pri videní do diaľky (sledovanie TV, šoférovanie).

Objaví sa medzi 40. a 45. rokom života, pričom u ďalekozrakých pacientov zvykne prepuknúť aj skôr. Jej prvým znakom je rozmazané videnie a neschopnosť zaostriť na kratšie vzdialenosti. Vetchozrakosť sa vekom zhoršuje a vrcholí okolo šesťdesiatky, kedy sa stabilizuje a ďalej sa už nezhoršuje.


presbyopia

Presbyopia

korekcia presbyopie

korekcia Presbyopie

 

Ako sa presbyopie zbaviť

Vetchozrakosť sa zvykne korigovať okuliarmi na čítanie avšak takéto riešenie problému je len krátkodobé. Ochorenie totiž neustále postupuje a po počiatočných problémoch s videním na krátke vzdialenosti sa zhoršuje aj videnie do diaľky a na stredné vzdialenosti.

Pri operačnom odstraňovaní presbyopie lekári využívajú rôzne metódy. Každej operácií predchádza predoperačné vyšetrenie, po ktorom lekár určí najvhodnejšiu metódu pre liečbu presbyopie.

  • Metóda PRELEX: vnútroočná operácia, počas nej sa šošovka pacienta neschopná akomodácie vymení za umelú multifokálnu šošovku, ktorá umožňuje dobré videnie do blízka i do diaľky. Vnútroočná operácia slúži tiež ako prevencia pred vznikom šedého zákalu a znižuje riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu.
  • PresbyLASIK: variant metódy Lasik, pri ktorej excimerový laser vytvaruje na rohovke profil pre videnie do diaľky i do blízka. Efekt je však často len dočasný.
  • Rohovkové implantáty: vytvárajú v centre rohovky oblasť pre videnie do blízka. Efekt však nie je dostatočný a implantát sa často musí odstrániť kvôli jazveniu v jeho okolí.
  • Monovision: proces, pri ktorom sa jedno okolo upraví laserom pre videnie do diaľky a druhé pre videnie do blízka. Po absolvovaní tejto metódy je však čiastočne narušené hĺbkové (priestorové) videnie.

Naši lekári odstraňujú presbyopiu metódou PRELEX, ktorá má tieto výhody: 
  • operácia je ambulantná, po jej skončení môžete ísť domov
  • zákrok nie je bolestivý
  • trvá len 20 minút
  • veľmi rýchle zotavovanie
  • zlepšenie videnia už na druhý deň
  • stabilizácia kvalitného videnia do niekoľkých týždňov.

Pre koho je operácia určená

Operáciu môže podstúpiť každý pacient,  ktorý má presbyopiu - vetchozrakosť. Vhodnosť pacienta na operáciu však závisí od jeho veku, profesie, postupu chyby a prípadných ďalších ochorení oka (zelený zákal, ochorenia sietnice ...).

S lekárom je potrebné na vstupnom vyšetrení prekonzultovať, aký výsledok od operácie očakávate- či máte záujem sa okuliarov zbaviť nadobro, alebo vám ich používanie  na určitú vzdialenosť (PC, čítanie...) prekážať nebude. Na základe toho bude použitá daná vnútroočná šošovka.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)