Ďalekozrakosť

Refrakčná chyba oka, pri ktorej sa vzdialenejšie predmety zobrazujú ostrejšie ako blízke.

Ďalekozrakosť

Čo je ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť (hypermetropia, hyperopia) je vrodená a často dedičná dioptrická chyba oka, pri ktorej pacient vidí blízke predmety rozmazane, avšak vidí veľmi dobre a ostro do diaľky. Inak povedané, ide o zlé videnie do blízka. Svetelné lúče sa zbiehajú za sietnicou najčastejšie následkom toho, že je oko príliš krátke. Informáciu o tom, ako ďalekozraký je človek, poskytuje pozitívny index lomu, teda plusové dioptrie. Čím vyššie číslo dioptrií, tým závažnejšia je ďalekozrakosť.

ďalekozrakosť
Pohľad ďalekozrakého pacienta
 

Príčiny ďalekozrakosti

Najčastejšou príčinou vzniku ďalekozrakosti je dedičnosť. Medzi ďalšie možno zaradiť tiež:

 • menšia hrúbka šošovky
 • mikroftalmus - vrodené malé oko
 • iné očné ochorenia
 • celkové ochorenia – napríklad cukrovka
 • dlhodobé užívanie vybraných liekov


Ďalekozrakosť príznaky

Okrem problému zaostriť na krátke vzdialenosti možno medzi príznaky ďalekozrakosti zaradiť tiež:

 • rozmazané videnie blízkych predmetov
 • žmúrenie v snahe zaostriť pri pohľade na krátke vzdialenosti
 • výrazné namáhanie očí pri pozeraní do blízka, napríklad počas dlhej práce pri počítači, pri písaní, čítaní a podobne, ktoré je spojené s bolesťami hlavy a očí, začervenaním očí a neustálym doostrovaním obrazu
 • škúlenie

Ďalekozrakosťou trpí asi tretina populácie. V detstve a mladom veku nemajú nízke stupne výrazné prejavy, postupom času sa však videnie do blízka zhoršuje a výraznejšie problémy sa objavia vo veku okolo 40 rokov, kedy sa začínajú prejavovať aj príznaky presbyopie. Vyššie stupne prejavujúce sa už v detskom veku sú často spojené so škúlením či tupozrakosťou.

Ďalekozrakosť


Ako sa zbaviť ďalekozrakosti

Ďalekozrakosť je možné riešiť korekčnými pomôckami – dioptrickými okuliarmi a šošovkami alebo pomocou refrakčnej chirurgie.


Korekčné pomôcky

Pri ďalekozrakosti sa obraz tvorí až za sietnicou, na jej korekciu sa preto používajú okuliare či šošovky s plusovými dioptriami a konvexným tvarom, ktoré umožňujú vytvoriť na sietnici ostrý obraz.

Mladším pacientom bez ďalšej refrakčnej chyby sa predpisujú spravidla jednoohniskové šošovky. Po štyridsiatke, kedy sa zažne prejavovať ďalšia očná chyba – presbyopia, je vhodné zvážiť okuliare s multifokálnymi sklami, ktoré korigujú problémy s videním do všetkých vzdialeností. Na prechod k multifokálnym okuliarom si je však potrebné zvyknúť, nakoľko vytvárajú niekoľko obrazov súčasne. Najmä pacientom, ktorí doteraz okuliare nenosili, môže zvykanie si trvať dlhšie, niektorí pacienti si na multifokálne okuliare zvyknúť nedokážu nikdy.


Laserová operácia očí

Nosenie okuliarov vníma množstvo pacientov ako nepraktické a príliš obmedzujúce. Jediným riešením, ako sa zbaviť okuliarov je laserová operácia očí. Existuje viacero metód, ktoré sú vhodné na liečbu ďalekozrakosti. Podstatou moderných metód Z-Lasik Premium a Z-Lasik Z 3D je zákrok na rohovke, metódami Prelex a FEMTO Z- Prelex dochádza ku korekcii zraku výmenou opotrebovanej šošovky. Tá sa odporúča najmä pacientom, ktorí okrem ďalekozrakosti trpia tiež presbyopiou a/alebo šedým zákalom.

Každý záujemca o operáciu ďalekozrakosti musí najskôr podstúpiť predoperačné vyšetrenie. Vďaka nemu naši lekári dokážu presne diagnostikovať problém a navrhnúť najefektívnejšie riešenie. Spôsob operácie závisí aj od veku, zamestnania, životného štýlu a samozrejme od prítomnosti očných ochorení pacienta.


Z – Lasik Premium


Z - Lasik je moderná metóda, ktorá využíva excimerový aj femtosekundový laser. Okrem ďalekozrakosti je vhodná aj na liečbu krátkozrakosti a astigmatizmu, pričom nedochádza k poškodeniu rohovky. V prvej fáze sa pomocou femtosekundového lasera vytvorí flap – lamela, ktorá je následne odklonená a pomocou excimerového lasera je vykonaná korekcia rohovky. Následne sa lamela priklopí späť a niekoľko hodín po zákroku sama priľne k rohovke.

Oproti starším operačným metódam má operácia ďalekozrakosti tieto výhody:

 • prebieha v lokálnej anestézií
 • je presná, bezpečná a pohodlná
 • je rýchla - trvá len približne 30 minút
 • rýchla rekonvalescencia
 • nízke riziko pooperačných komplikácií
 • lepšie videnie už niekoľko hodín po operácii

Zakladateľ a hlavný očný lekár siete iClinic MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH hovorí, že: „Laserovú operáciu oka metódou Z-Lasik môže podstúpiť prakticky každý záujemca starší ako 18 rokov so stabilnou dioptrickou chybou aspoň jeden rok. O vhodnosti kandidáta na operáciu však rozhodne až lekár.“


Z – Lasik Z 3D


V porovnaní s metódou Z-Lasik prebieha očná korekcia v trojdimenzionálnom režime namiesto dvojdimenzionálneho. Inovatívna technológia umožňuje maximálnu bezpečnosť. Z – Lasik Z 3D je najpresnejšia, najrýchlejšia a najjemnejšia femtolaserová operácia očí súčasnosti.


Prelex


U niektorých pacientov je vhodnejšie ďalekozrakosť korigovať vnútroočnou operáciou, pri ktorej vymeníme vlastnú šošovku za umelú podľa presne vypočítanej dioptrickej sily. U pacientov starších ako 45 rokov je možné ďalekozrakosť odstrániť spolu s presbyopiou vnútroočnou operáciou (PRELEX) s implantáciou multifokálnej umelej šošovky. Táto metóda je vhodná aj pre záujemcov s chybou vyššou ako +4 dioptrie a pre pacientov s tenkou rohovkou.


Výmena šošovky metódou FEMTO Z-Prelex


FEMTO Z-Prelex je najmodernejšou metódou výmeny pôvodnej šošovky za umelú súčasnosti. Je ešte šetrnejšia, jemnejšia, bezpečnejšia a rýchlejšia ako Prelex. Do oka je voperovaná trifokálna šošovka druhej generácie, ktorá odstráni problémy so zaostrovaním do všetkých vzdialeností.

Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)

BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380

KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri