Liečba keratokonu implantáciou Ferrara ringov

Liečba keratokonu implantáciou Ferrara ringov

O liečbe

Implantácia intrastromálnych prstencov (ICRS) alebo iným názvom Ferrara ringov, čo sú implantáty využívajúce sa pri liečbe pokročilého štádia keratokonusu, predstavuje účinnú liečbu pokročilých štádií keratokonusu. Pri Ferrara ringoch sa jedná o polkruhovitý implantát zo špeciálneho materiálu (polymetylakrylát), ktorý má v priereze trojuholníkový tvar. Vhodná veľkosť keraringov sa vypočíta pomocou špeciálnych kalkulačiek výrobcu podľa zadaných parametrov pacientovej rohovky.

Ferrara ringy iClinic očná klinika - Keratokonus

Operácia

Pri samotnom chirurgickom zákroku, ktorý prebieha v lokálnej anestézii a trvá približne 15 až 30 minút, sa Ferrara ringy implantujú do pacientovej rohovky pomocou špeciálnej „tunelovej“ techniky v počte jedného alebo dvoch kusov. Tunel sa vytvára pomocou precízneho femtosekundového lasera. Femtolaser v rohovke vytvorí prístupové „tunely“ bez použitia skalpela, pričom následne chirurg cez vytvorené tunely zasunie polkruhové implantáty do rohovky. Týmto zákrokom sa nadmerné vyklenutie rohovky zastabilizuje, zlepší sa zraková ostrosť a znížia sa dioptrie. 

Po zákroku sa pacientovi naloží na oko ochranná kontaktná šošovka, ktorá sa vyberie približne 4 dni po zákroku.

Po operácií

Pooperačnú kontrolu je nevyhnutné absolvovať hneď na druhý deň po zákroku. Po operácii si pacient kvapká lokálne antibiotiká a kortikoidy. Odporúčaná je aplikácia fluorochinolónových antibiotík 3 až 5-krát denne po dobu 7 dní, s tým, že aplikácia v deň operácie je každé 2 hodiny až do polnoci. Kvapky obsahujúce kortikoidy sa aplikujú dlhšie. Odporúčaná je aj aplikácia umelých sĺz na zvýšenie komfortu pacienta.

Pooperačný režim je individuálny, doporučujeme zostať v domácom ošetrení (práceneschopnosť) aspoň v rozsahu 3 – 5 dní.  Pacienti by sa mali vyvarovať treniu očí a dávať pozor na to, aby sa pri sprchovaní nedostala voda do očí. Minimálne 2 týždne by nemali navštevovať sauny, wellness centrá, plavárne a zariadenia podobného charakteru. 

Pacient môže pociťovať v očiach určité nepohodlie, pálenie, pocit cudzieho telesa, môže mať nestabilné videnie a halo efekty až do 3 mesiacov od absolvovania zákroku.
 

Ferrara ring iClinic očná klinika - Keratokonus

Výhody:

  • Zlepšenie videnia: Implantácia Ferrara ringov môže u pacientov s keratokonusom značne zlepšiť videnie. Ferrara ringy spevňujú rohovku a znižujú jej kužeľovité vydutie, čím sa koriguje refrakčná chyba a skreslenie obrazu.
  • Zníženie citlivosti na svetlo: Citlivosť na svetlo a svetlomety je bežným príznakom keratokonusu. Implantácia Ferrara ringov dokáže túto citlivosť znížiť a zlepšiť tak komfort pacienta pri bežných denných aktivitách.
  • Spomalenie alebo zastavenie progresie ochorenia: Keratokonus je progresívne ochorenie, čo znamená, že sa časom zhoršuje. Implantácia Ferrara ringov môže spomaliť alebo zastaviť progresiu ochorenia, čím sa zabráni ďalšiemu zhoršovaniu videnia a nutnosti transplantácie rohovky.
  • Oddialenie alebo odstránenie nutnosti transplantácie rohovky: Transplantácia rohovky je invazívny a zložitý chirurgický zákrok, ktorý sa odporúča len v závažných prípadoch keratokonusu. Implantácia Ferrara ringov môže u niektorých pacientov oddialiť alebo úplne odstrániť potrebu transplantácie rohovky.
  • Rýchla rekonvalescencia: Implantácia Ferrara ringov je ambulantný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pacient sa po zákroku môže vrátiť domov v ten istý deň a rekonvalescencia je zvyčajne rýchla a bezbolestná.
  • Zlepšenie kvality života: Keratokonus môže mať značný vplyv na kvalitu života pacienta. Implantácia Ferrara ringov dokáže zlepšiť videnie, znížiť citlivosť na svetlo a spomaliť progresiu ochorenia, čím sa celkovo zlepší kvalita života pacienta.


Riziká a možné komplikácie

Rovnako ako pri iných chirurgických zákrokoch, aj implantácia intrastromálnych prstencov je spojená s rizikami a možnými komplikáciami.

Možné komplikácie:

 

  • penetrácia rohovky (či už do prednej komory alebo cez epitel): môže k nej dôjsť napríklad pri vytváraní prístupového tunela v rohovke;
  • pooperačné infekcie;
  • decentrácia alebo posun implantátu: môže vzniknúť napríklad nadmerným trením očí;
  • halo efekty: vnímanie rozptýlených svetiel predovšetkým v noci ale aj cez deň.


Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri