Laserová operácia očí

Laserová operácia očí je spoľahlivou cestou k splneniu si sna o dokonalom zraku a o živote bez okuliarov či kontaktných šošoviek. Sme najväčšou, najkomplexnejšou a najdôveryhodnejšou očnou klinikou na Slovensku. Používame najmodernejšie technológie a metódy očnej chirurgie, ktoré pri operácii oka zaručujú rýchlosť, presnosť a bezpečnosť. Príďte si k nám pre lepší zrak!

Operácia očí laserom vás zbaví dioptrií

Laserová operácia očí vám dokáže pomôcť pri rôznych refrakčných chybách oka, akými sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Vďaka korekcii zraku pomocou lasera, sa jednoducho, rýchlo a bezpečne zbavíte dioptrických okuliarov aj kontaktných šošoviek. Absolvovaním zákroku spoznáte už za pár minút celkom novú, výrazne lepšiu, kvalitu života.

Chcete sa zbaviť dioptrií? V očných centrách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Skalici operujeme najmodernejšími laserovými metódami súčasnosti, za asistencie špičkových technológií. Naši očný špecialisti a oftalmológovia majú dlhoročné skúsenosti v oblasti očnej chirurgie a k lepšiemu zraku pomohli tisíckam pacientov. Navrhneme najlepšie riešenie aj pre vaše oči!

Metódy laserovej operácie očí

Princíp, na základe ktorého fungujú laserové operácie očí, spočíva v úprave rohovky tak, aby došlo ku korekcii očnej chyby. Rozdielom medzi rôznymi metódami je spôsob, akým sa rohovka odkryje, aby ku korekcii mohlo dôjsť. Podľa postupu rozlišujeme laserové refrakčné operácie na povrchové a hĺbkové. Kým tradičné refrakčné operačné zákroky, ktorými sa operuje už celé desaťročia, prebiehajú na povrchu rohovky, moderné chirurgické metódy korigujú zrakovú vadu v jej vnútri. Naše očné kliniky poskytujú nasledovné operačné zákroky:

Relex Smile Pro

ReLEx SMILE PRO je najmodernejšia a najprecíznejšia metóda laserovej operácie očí pre korekciu krátkozrakosti a krátkozrakého astigmatizmu. Funguje na princípe využitia femtosekundového laseru, ktorý dokáže s vysokou presnosťou oddeliť tkanivo vo vnútri rohovky v tvare šošovky (lentikuly). Táto lentikula sa následne extrahuje cez miniatúrny rez vytvorený laserom na okraji rohovky. Vďaka tomu sa zmení zakrivenie rohovky a tým pádom aj dioptrická sila oka, čím sa docieli ostré videnie bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek.


Clear

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH (hlavný očný lekár očnej kliniky iClinic) sa so švajčiarskou spoločnosťou Ziemer spolupodieľal na vývoji úplne novej certifikovanej metódy korekcie krátkozrakosti a astigmatizmu formou novej extrakcie tkanivovej lentikuly zo stromy rohovky pomocou femtosekundového laseru FEMTO LDV Z8. Historicky prvá operácia na svete realizovaná touto metódou sa vykonala v očnej klinike iClinic v Bratislave 18. mája 2021. Nová aplikácia lentikuly od spoločnosti Ziemer má názov CLEAR a znamená nasledovné:

Z-Lasik

Metóda Z-Lasik využíva excimerový aj femtosekundový laser, pričom povrch rohovky ostáva nepoškodený. Je vhodná na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizmu. Počas zákroku, ktorý trvá približne 20 minút, sa najskôr pomocou femtosekundového lasera vytvorí lamela, známa tiež ako flap. Lamela sa následne odklopí a pomocou excimerového lasera sa vykoná korekcia rohovky. Nakoniec sa lamela priklopí naspäť a o niekoľko hodín sama priľne opäť k rohovke.
 

  • rýchle hojenie,
  • návrat k bežným činnostiam spravidla už na ďalší deň po zákroku, k ľahkému športu približne po 10 dňoch a po cca 21 dňoch ku všetkým pohybovým aktivitám,
  • nižšie riziko pooperačných komplikácií, akými sú napríklad suché oči či zhoršené nočné videnie.

Z-Lasik Z 3D

Z-Lasik Z 3D je zdokonalenou verziou metódy Z-Lasik. Pri refrakčnom zákroku sa postupuje rovnako avšak s technickým vylepšením. Novodobý femtosekundový laser umožňuje ešte presnejšie nastavenie uhla a očná korekcia prebieha v trojdimenzionálnom režime namiesto dvojdimenzionálneho, ako je tomu pri metóde Z-Lasik. Inovatívna technológia umožňuje maximálnu bezpečnosť a operáciu oka, ktorej výsledok je viditeľný okamžite. 
 
Metóda Z-Lasik Z 3D je považovaná za najjemnejšiu, najrýchlejšiu a najpresnejšiu femtolaserovú operáciu súčasnosti určenú na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu.

Relex Smile 3D

ReLEx SMILE 3D je právom považovaná za revolučnú metódu medzi laserovými operáciami očí. Je vhodná na korekciu krátkozrakosti do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov. Ako jediná pri zákroku používa výlučne femtosekundový laser, vďaka ktorému nie je potrebné odklopiť rohovku. Namiesto toho sa pomocou laseru vytvorí vo vnútri rohovky tzv. Lentikula, ktorá sa vyberie von cez asi 3 mm dlhý laserový rez do rohovky. Celý proces trvá okolo 15 minút, pričom laser pôsobí len pár sekúnd.
 
ReLEx SMILE 3D má najstabilnejšie výsledky spomedzi všetkých laserových operácií očí s najnižším rizikom komplikácií. Veľkou výhodou je, že pacient vidí ostro okamžite po operácii a už na druhý deň po zákroku sa môže vrátiť do normálneho každodenného života. 
 
O výhodách metódy hovorí aj MUDr. Ivo Ďurkovič MPH, zakladateľ a hlavný očný lekár siete očných kliník iClinic na Slovensku: „Výhodou tejto metódy je veľmi jemný postup. Malý rez sa zahojí v krátkom čase sám a nemusí byť zašitý, pričom sa zachová prirodzený povrch rohovky. Tým sa tiež minimalizuje riziko syndrómu suchého oka alebo iných komplikácií.“
 
ReLEx SMILE 3D je vhodný aj pre profesionálnych športovcov, ktorí nechcú v tréningu príliš dlho pauzovať. Už 7 dní po operácii sa môžu vrátiť k ľahším športom a po ďalšom týždni ku všetkým ostatným aktivitám (napr. k plávaniu).
 

Povrchové metódy - bez rezu

Ako už názov prezrádza, ide o operačné postupy, ktorých podstatou je ošetrenie povrchu rohovky a vyrovnávanie jej zakrivenia. Počas operácie je potrebné dočasne odstrániť najvyššiu vrstvu rohovky, tzv. epitel. Zakrivenie rohovky sa následne upravuje pomocou excimerového lasera.

Povrchové metódy sú vhodné ku korekcii krátkozrakosti a astigmatizmu, nie sú však vhodné ku korekcii ďalekozrakosti, takzvaných plusových dioptrií, vysvetľuje MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH.

V iClinic vykonávame povrchové operácie metódami LASEK a No Touch/TE PRK

LASEK

Pri metóde LASEK sa na epitel rohovky najskôr aplikuje 20% roztok alkoholu a po približne 30 sekundách dôjde k jeho mechanickému odstráneniu. Následne sa zakrivenie rohovky vyrovná  excimerovým laserom.  Nakoniec sa nasadí ochranná kontaktná šošovka, ktorá podporuje proces hojenia počas nasledovných 4-5 dní. 
 
Najväčšou nevýhodou metódy LASEK je riziko vzniku pooperačných komplikácií – syndrómu suchého oka, svetloplachosti či zápalov oka. LASEK patrí medzi najstaršie metódy laserovej operácie očí a v porovnaní s modernejšími metódami patrí medzi menej komfortné.
Viac informácií

No Touch / TE PRK

Na rozdiel od metódy LASEK, pri No Touch/ TE PRK sa epitel rohovky odstráni excimerovým laserom, bez aplikácie alkoholového roztoku. 
 
Po odstránení epitelu sa laserom vyrovnáva zakrivenie rohovky a v poslednom kroku sa nasadí ochranná kontaktná šošovka. 
 
Viac informácií

Najnovšie metódy korekcie dioptrií
sú neinvazívne

Laserová operácia očí je jednoznačne spoľahlivým riešením refrakčných očných vád. Najmä pri starších metódach laserových operácií môžu vzniknúť pooperačné komplikácie ako dočasná bolesť, pocit suchého telieska v oku, začervenanie očí, syndróm suchého oka, svetloplachosť a podobne. Vážne poškodenie oka či slepota sú však vylúčené pri každej z metód. Vysvetľuje MUDr. Ďurkovič, MPH:

Pri najstarších metódach prvej generácie, ktorými sú PRK a LASEK, sa používa excimerový laser. Ten spaľuje povrch rohovky, čo môže spôsobiť nepríjemný zápach. Okrem toho sa dioptrická chyba odstráni iba povrchovo bez vytvorenia ochrannej rohovkovej lamely.

Najnovšie metódy korekcie dioptrií ako ReLEx SMILE 3D či Z-Lasik Z 3D sú minimálne invazívne, úplne bezpečné a vyžadujú výrazne kratšiu dobu hojenia. Zárukou bezproblémového priebehu zákroku sú najšpičkovejšie femtosekundové lasery od nemeckých (Carl Zeiss) či švajčiarskych (Ziemer) spoločností.

Porovnanie jednotlivých
metód laserových operácií

     NázovRelex Smile 3DLASIK
(iLasik/Neolasik HD/Z-Lasik)
LASEK/PRK/No Touch
použitie excimerového laserunieánoáno
použitie femtosekundového laseruánoánonie
odstraňuje sa povrch rohovkynienieáno
vytvorenie flapu na rohovkenieánonie
použitie rezu na rohovkenieánonie
narušenie rohovkových štruktúrnieánoáno
porušenie nervových vlákien rohovkynieánoáno
bolesť po operáciížiadnažiadna3 - 4 dni
práceneschopnosťžiadnažiadna3 - 4 dni
stabilizácia videniado pár hodíndo pár hodíndo 1 mesiaca
riziko syndrómu suchého oka a zápalovžiadnenízkeáno
odstráni dioptrie-1 až -10+5 až -10+5 až -10
odstráni astigmatizmusánoánoáno

Pre koho je vhodné odstránenie dioptrií laserovou operáciou

Pre absolvovanie laserovej očnej operácie je potrebné splniť niekoľko podmienok. Tie sa týkajú veku, zdravotného stavu a rozsahu poškodenia zraku.

Pozrite si video, v ktorom vám MUDr. Petra Kňazíková vysvetlí,
aké typy laserových očných operácií robíme a pre koho sú jednotlivé metódy vhodné:

 
 

1 Vekové a zdravotné obmedzenia laserového zákroku

Operáciu je možné absolvovať po dovŕšení 18 rokov. Dioptrická chyba by mala byť u pacienta ustálená aspoň rok. „Operáciu nemôžu absolvovať tehotné či dojčiace ženy a ani pacienti, ktorí trpia vybranými zdravotnými ťažkosťami, ako sú napríklad diabetes, reumatizmus, pečeňové a imunitné ochorenia či ochorenia rohovky,“ dodáva MUDr. Ďurkovič, MPH.

Aké veľké dioptrie je možné odstrániť laserovým zákrokom

Liečba formou laserovej operácie pokrýva veľké pole poškodenia zraku. Korekcia dioptrií laserovým zákrokom je možná pri:

  • krátkozrakosti: až do -10 dioptrií,
  • ďalekozrakosti: až do +6 dioptrií,
  • zakrivení rohovky (astigmatizmus): až do -5 cylindrických dioptrií.

Uvedené hodnoty sú len orientačné, o vhodnosti refrakčnej operácie vždy rozhoduje očný lekár.

Laserovej refrakčnej operácii predchádza komplexné vyšetrenie

O tom, či môže pacient podstúpiť laserovú operáciu očí rozhoduje lekár na základe komplexného očného vyšetrenia. Vyšetrenie je bezkontaktné a sčasti ide o úkony, ktoré sa vykonávajú v bežnej ambulantnej praxi.

Preskúmame váš zdravotný stav a pomocou špeciálnych diagnostických prístrojov vyšetríme objektívnu dioptrickú chybu oka, odmeriame výšku dioptrií, vnútroočný tlak, skontrolujeme predný a zadný segment oka. Podľa potreby vykonáme aj doplňujúce vyšetrenia, ako sú napr. nyktometria – vyšetrenie videnia za šera a po oslnení, alebo perimetria - vyšetrenie zorného poľa, vysvetľuje MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH.

Viac o priebehu predoperačných vyšetrení sa dozviete na stránke vstupné vyšetrenie pred laserovou operáciou očí. Po absolvovaní vyšetrenia očný lekár posúdi, či je pre vás laserové odstránenie dioptrií vhodné a odporučí metódu, ktorou je možné odstrániť zrakový problém. V našej očnej klinike v prvom rade odporúčame metódy, ktoré prinášajú výbornú zrakovú ostrosť krátko po zákroku, s minimálnymi rizikami a pooperačným diskomfortom. V prípade, že bežne nosíte mäkké kontaktné šošovky, odporúčame ich nenosiť minimálne päť dní pred plánovanou operáciou a vyšetrením. Tvrdé kontaktné šošovky by ste mali nahradiť okuliarmi minimálne tri týždne pred zákrokom.
 

Ako prebieha laserová operácia očí


Ak sú všetky predoperačné výsledky ideálne, začneme s prípravou na laserový zákrok. Aby ste neboli vo veľkom strese, dostanete tabletku na upokojenie. Oblečiete si plášť, čiapku, návleky na topánky a opakovanie vám budú aplikované kvapky na znecitlivenie povrchu oka. Anestetikom vám taktiež potrieme okolie oka, aby ste necítili žiadnu bolesť. Pred zákrokom ešte dostanete konkrétne inštrukcie od lekára, ktorý vás bude operovať.
Samotný zákrok prebieha pri vašom plnom vedomí a trvá spravidla do 15 minút, práca lasera dokonca len niekoľko desiatok sekúnd. Operačný výkon je vďaka lokálnej anestézii.

Niektorí pacienti pociťujú mierny tlak na oko, a v závislosti od použitého laserového zariadenia môžete cítiť zápach podobne, ako po použití fénu. Ak je potrebné korigovať refrakčnú chybu na oboch očiach, operácia oboch očí prebehne počas jedného zákroku.

Po zákroku absolvujete kontrolu s operujúcim lekárom, na ktorej dostanete pooperačné inštrukcie špecifické pre vašu operáciu a životný štýl. Prevezmete si kvapky a gél do očí, ktoré je potrebné aplikovať podľa odporučení lekára.

Pooperačná starostlivosť a rekonvalescencia


V našej klinike máte v cene operácie štyri pooperačné kontroly a poskytnutie liekov pre obdobie po zákroku. Prvú kontrolu absolvujete zvyčajne jeden až dva dni po operácii, kde skontrolujeme, ako sa vaše oko hojí. Na základe výsledkov vám očný lekár naplánuje ďalšie pooperačné návštevy.

Zotavenie po laserovej chirurgii oka je vo všeobecnosti rýchle a bezproblémové. Spočiatku môžete pociťovať určité nepohodlie. Úroveň nepohodlia sa u jednotlivých pacientov líši a závisí aj od operačnej metódy, ktorú ste podstúpili. Môžete sa napríklad stretnúť s pocitom cudzieho telieska v oku, svetloplachosťou, rozmazaným videním, kolísaním zrakovej ostrosti, oči môžu jemne páliť, slziť, svrbieť. Všetky tieto príznaky zvyčajne rýchlo ustúpia.

Už počas niekoľkých prvých dní sa váš zrak zlepší na takmer optimálnu úroveň, úplný proces hojenia oka a stabilizácie zraku trvá asi dva až tri mesiace. Kvôli riziku infekcie si po zákroku operované oči chráňte pred úrazom, netrite si ich, vyvarujte sa pobytu v infekčnom, prašnom, zafajčenom prostredí. Po dobu niekoľkých týždňov, odporúčame obmedziť plávanie, pobyt v saune a vynechať kontaktné športy, pri ktorých hrozí riziko nárazu. Pooperačné obmedzenia a čas ich trvania sa môžu meniť, pre rýchlu rekonvalescenciu je preto dôležité dodržiavať pokyny a odporúčania, ktoré vám poskytol váš chirurg.

Koľko vás bude stáť
laserová operácia očí?

V iClinic vždy uvádzame kompletné ceny bez ďalších skrytých poplatkov. Okrem samotného zákroku cena zahŕňa tiež predoperačné vyšetrenie, pooperačné kontroly, ochranné slnečné okuliare ako aj lieky pre prvé dni po operácii, v prípade že sú potrebné. Na vybrané zákroky zároveň poskytujeme celoživotnú záruku. 

900 € / oko / * All Inclusive balíček
doživotná záruka
v cene

Svetová novinka

Kupón stiahnete tu

500 € / oko / * All Inclusive balíček
doživotná záruka
v cene

ROZDÁVAME MILIÓN / LIMITOVANÁ ZĽAVA

1050 € / oko 550 € / oko / oko / * All Inclusive balíček
doživotná záruka
v cene

ROZDÁVAME MILIÓN / LIMITOVANÁ ZĽAVA

Revolučná novinka

a

1150 € / oko 650 € / oko / oko / * All Inclusive balíček
doživotná záruka
v cene

ROZDÁVAME MILIÓN / LIMITOVANÁ ZĽAVA

 

Investícia do zdravia je tou najlepšou investíciou. Operácia očí vám zmení život a jeho každodenné radosti si budete môcť užívať podstatne intenzívnejšie. Zároveň je výhodná aj z finančného hľadiska. Vypočítajte si, ako rýchlo sa vám vrátia investované peniaze v porovnaní s nákupom kontaktných šošoviek či dioptrických okuliarov.
 

Váš vek

(prosíme, zvoľte potiahnutím ukazovateľa)

Vaše ročné náklady
na dioptrické okuliare

Vaše ročné náklady na kontaktné
šošovky (vrátane starostlivosti)

Vaše odhadovanané celkové náklady na refrakčné pomôcky
Náklady na laserovú operáciu očí

Vaša odhadovaná úspora
s laserovou operáciou
do 60. roku života

Vaša odhadovaná úspora s laserovou operáciou do 60. roku života

MÁTE O OPERÁCIU ZÁUJEM?

Objednajte sa na konzultáciu alebo samotné vyšetrenie ešte dnes.
Chcem sa zbaviť okuliarov

Otázky a odpovede
k laserovej operácii očí

Je laserová operácia očí bolestivá?

Laserové operácie očí sú spravidla takmer bezbolestné. Zákrok prebieha v lokálnej anestéze, oči pred zákrokom znecitlivíme anestetickými kvapkami. Niektorí pacienti môžu počas operácie vnímať jemný tlak. 
 
Pri najnovších metódach vykonávaných femtosekundovými lasermi nebudete cítiť bolesť ani po zákroku. Po operácii vykonanej povrchovými metódami (LASEK, NO TOUCH/TE PRK,...) môžete v prvých dňoch hojenia pociťovať určité nepohodlie, ako rezanie, pálenie alebo zvýšené slzenie očí.
 

Je operácia očí laserom bezpečná?

Korekcia dioptrií za pomoci laserovej technológie patrí medzi najbezpečnejšie zákroky vôbec.  Neustály pokrok v technológiách a zdokonaľovanie techník v refrakčnej chirurgii zefektívňuje liečbu a zvyšuje jej bezpečnosť. Precízne predoperačné vyšetrenie a najmodernejšie prístroje v kombinácii so skúsenými operatérmi zaručujú, že pacientom poskytujeme najlepšiu možnú odbornú a klinickú starostlivosť. Na našej klinike je bezpečnosť pacienta a kvalita prevedenia zákroku vždy prvoradá, o čom svedčí aj niekoľko desiatok tisíc prevedených operácií pod vedením MUDr. Iva Ďurkoviča, MPH.

Existujú nejaké riziká pri laserovej operácií očí?

Tak ako pri iných operačných zákrokoch, aj u refrakčných operácií existuje istý stupeň rizika. Šanca na vznik komplikácií pri laserovej operácii očí je však veľmi nízka, skôr sa vyskytujú pooperačné problémy. Najmä pri zákrokoch vykonaných excimerovým laserom sa môžu vyskytnúť pooperačné komplikácie ako syndróm suchého oka, zápaly oka, znížená zraková ostrosť v noci, pocit cudzieho telieska v oku a podobne. Väčšina z nich je zvyčajne dočasná, vhodnou očnou liečbou sa dajú dobre a bez následkov zvládnuť. V našej klinike máte v cene operácie okrem štyroch pooperačných kontrol aj poskytnutie liekov pre obdobie po operácii a doživotnú záruku na vybrané lekárske zákroky.

Musím si vziať kvôli operácii či rekonvalescencii dovolenku?

Záleží to od povahy vašej práce. Najmodernejšie metódy korekcie dioptrií umožňujú návrat do práce a k bežným denným činnostiam už ďalší deň po zákroku. Fyzicky náročnejšie povolania a profesionálni športovci by mali počítať s pauzou v dĺžke približne 2-3 týždne. 

Môžem operáciu absolvovať počas tehotenstva?

O vhodnosti refrakčného zákroku vždy rozhoduje lekár, vo všeobecnosti sa však operácia počas tehotenstva neodporúča. Je to z dôvodu, že po pôrode môže dôjsť k zmene v ostrosti videnia.

Ako dlho trvá laserová operácia očí?

Refrakčný laserový zákrok trvá, v závislosti od použitej metódy, spravidla od 15-30 minút. Pôsobenie lasera je len niekoľkosekundové. 

Je výsledok operácie trvalý alebo budem v budúcnosti potrebovať ďalšiu korekciu dioptrií?

Moderné metódy dokážu zabezpečiť skutočne trvalé výsledky. Oko je živý orgán a tak sa nedá na 100 % zaručiť, že časom nedôjde k určitej zmene v ostrosti videnia. V niektorých prípadoch môže po určitom čase nastať regresia a je potrebné vykonať dokorigovanie pomocou lasera. Na vybrané zákroky však poskytujeme doživotnú garanciu. Ak by bola v budúcnosti potrebná ďalšia laserová dokorekcia, budete ju mať zrealizovanú bezplatne.

Bližšie informácie o našej doživotnej záruke>>

Čo ak počas operácie žmurknem?

Operácie prebiehajú pri lokálnom znecitlivení, takže potrebu žmurkať pociťovať nebudete. Zároveň bude vaše oko sledovať tzv. „eye tracker“ – systém, ktorý pri akomkoľvek posunutí oka okamžite preruší činnosť lasera. Automaticky bude pokračovať, keď sa oko dostane opäť do potrebnej polohy.

Prebieha operácia oboch očí v jeden deň?

Operácia oboch očí prebieha počas jedného zákroku.

Je normálne, ak po operácii vidím na jedno oko lepšie ako na druhé?

Áno, videnie sa môže v oboch očiach zastabilizovať v rozdielnom čase.

Je potrebné vysadiť pred zákrokom šošovky?

Áno, mäkké šošovky budete musieť vysadiť minimálne 5 dní pred zákrokom, tvrdé minimálne tri týždne.

Môžem po operácii šoférovať?

Viaceré moderné metódy dokážu zabezpečiť dobré videnie takmer okamžite, na šoférovanie si ale radšej zabezpečte odvoz.

Môžem sa po zákroku sprchovať a umývať si vlasy?

Sprchovať či kúpať sa môžete už v deň zákroku, je však potrebné dávať si pozor, aby sa do očí nedostala špinavá voda. Aj vlasy si teoreticky môžete umývať už v deň zákroku, ale odporúčame počkať aspoň jeden-dva dni. Zároveň je vhodné aspoň počas prvých dvoch týždňov používať nedráždivé šampóny, ideálne sú napríklad detské šampóny.

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri