SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Zelený zákal – glaukóm

má za následok poškodzovanie zrakového nervu.

Zelený zákal – glaukóm

Čo je zelený zákal?

Glaukóm alebo laicky povedané zelený zákal je súhrnné označenie pre choroby oka, ktoré majú za následok poškodzovanie zrakového nervu (terminálne poškodený zrakový nerv sa v minulosti oftalmológom javil ako nazelenalý - preto zelený zákal). Najčastejšie ho spôsobuje vysoký vnútroočný tlak, ktorý tlačí na zrakový nerv a spôsobuje tak zúženie zorného poľa, stratu priestorového videnia a napokon až úplnú slepotu. Existuje však aj zelený zákal s normálnym či nízkym vnútroočným tlakom.

Väčšinou sa objavuje u pacientov starších ako 40 rokov, medzi rizikové faktory patrí výskyt glaukómu v rodine, cukrovka, krátkozrakosť, fajčenie, kolískavý resp. veľmi nízky krvný tlak, tzv. syndróm studených nôh alebo aj liečba kortikoidmi. Môže tiež vniknúť po očnej operácii, úraze oka a existujú aj jeho vrodené formy.


presbyopia

Normálne videnie

korekcia presbyopie

Videnie s glaukómom

 

Zelený zákal má viacero foriem:

  • Primárny glaukóm s otvoreným uhlom: tento typ glaukómu je najrozšírenejší, spočiatku však nemá nijaké výrazné príznaky a pacient si mnohokrát všimne problém až po odumretí značnej časti zrakových nervov a výrazného zúženia zorného poľa.
  • Primárny glaukóm s úzkym, resp. uzavretým uhlom: tento typ glaukómu sa častejšie vyskytuje u ďalekozrakých očí, u ktorých sú anatomické pomery v oku veľmi úzke. Prvým prejavom býva tzv. glaukómový záchvat - spojený s prudkou bolesťou hlavy najmä v oblasti oka v dôsledku náhleho zvýšenia vnútroočného tlaku. Býva sprevádzaný sčervenením oka, rozmazaným videním, nevoľnosťou či vracaním a je potrebný okamžitý zásah lekára.
  • Kongenitálny glaukóm: ide o vrodený zelený zákal, pri ktorom je  postihnuté oko dieťaťa zväčšené, citlivé na svetlo, slzí a rohovka je zakalená dosiva.
  • Sekundárny glaukóm: prítomnosť sekundárneho glaukómu je spôsobené zvýšením vnútroočného tlaku z dôvodu iného očného ochorenia,  po očnej operácii či úraze oka.


Ako  zelený zákal liečiť

Ochorenie sa nedá vyliečiť, jeho priebeh sa pri včasnom zistení a nasadení liečby môže len spomaliť či zastaviť. V súčasnosti poznáme tri typy liečby. Cieľom každej z nich je znížiť vnútroočný tlak na hodnoty, pri ktorých nebude dochádzať k poškodzovaniu zrakového nervu.

  1. Konzervatívna liečba: ide o snahu znížiť vnútroočný tlak očnými kvapkami, prípadne liekmi.
  2. Laserová operácia metódou SLT (selektívna laserová trabekuloplastika): v prípade zlyhania konzervatívnej liečby pri nevýraznom zvýšení vnútroočného  tlaku je možné pristúpiť k laserovej operácii. Prebieha v lokálnej anestézií a lekár pri nej zameriava lúče lasera na špecifické tkanivá v oku, ktorých modifikáciou dosiahne, že vnútroočná tekutina (mok) môže lepšie odtekať a tlak v oku sa znižuje. Operácia trvá len niekoľko minút a je takmer bezbolestná. Dochádza pri nej k menej častým komplikáciám ako pri klasickej chirurgickej liečbe.
  3. Chirurgický zákrok. k chirurgickému zákroku sa pristupuje až v prípade zlyhania ostatných možností. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a jeho podstatou je vytvorenie umelého spojenia medzi vnútrom oka a podspojivkovým priestorom, kam môže vnútroočná tekutina priebežne odtekať.
 

Pre koho je operácia vhodná

Laserová operácia a najmä chirurgický zákrok sú až poslednými možnosťami liečby glaukómu. Pristupuje sa k nim, až keď je medikamentózna liečba neúspešná alebo má pacient ťažkosti s jej užívaním. V prípade neskoršieho odhalenia ochorenia je však zákrok odporúčaný ihneď, aby sa ochorenie viac nezhoršilo.

Neliečený zelený zákal vedie až k slepote. Preto je dôležité nezanedbávať preventívne prehliadky u lekára najmä u pacientov starších ako 40 rokov. Len očný lekár dokáže včas diagnostikovať problém a navrhnúť liečbu.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)