Blog

aktuality z iClinic

Ako prebieha operácia šedého zákalu v iClinic a kedy je najlepšie ju podstúpiť?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
O šedom zákale koluje niekoľko mýtov. Napríklad, že sa dá liečiť kvapkami, alebo že s operáciou treba počkať, až kým zákal „dozrie“. Prečítajte si aká je pravda a tiež to, prečo sa operácie šedého zákalu v iClinic nemusíte báť.

Naľavo zdravé oko a napravo oko so šedým zákalom. Postupné zahmlievanie šošovky vám môže výrazne skomplikovať bežný život a postupne vás môže pripraviť aj o zrak.
 
Naľavo zdravé oko a napravo oko so šedým zákalom. Postupné zahmlievanie šošovky vám môže výrazne skomplikovať bežný život a postupne vás môže pripraviť aj o zrak.
 
Šedý zákal (odborne katarakta) je očné ochorenie, ktoré každoročne pripraví o zrak množstvo ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je zodpovedný za 51 % prípadov straty zraku. Tieto nepríjemné štatistiky ovplyvňuje najmä nedostatočná zdravotná starostlivosť v rozvojových krajinách, kde majú prístup k adekvátnemu ošetreniu len tí najbohatší.
 
Situácia u nás je však priaznivejšia, pretože vďaka modernej liečbe a skúseným lekárom sa slepotu v dôsledku neliečenia šedého zákalu podarilo takmer úplne odstrániť. Aj naši lekári v Iclinic pomáhajú pacientom v boji s týmto ochorením. 

A keďže operáciu šedého zákalu plne hradia zdravotné poisťovne, je dostupná skutočne pre každého.
 

Kedy by ste mali podstúpiť operáciu šedého zákalu?

 
Pokiaľ očný lekár vám, alebo vašim blízkymi diagnostikoval šedý zákal, pravdepodobne už viete, že žiadna liečba, ktorá by ho odstránila, neexistuje. Jedinou cestou je operácia. Mnohí pacienti sa pýtajú, či je nutné ju absolvovať hneď po diagnostike alebo treba radšej počkať, kým sa zákal naplno prejaví.
 
Odpoveď je najmä na pacientovi, pretože operáciu by mal podstúpiť vtedy, keď mu šedý zákal bráni viesť normálny život. To znamená, že pokiaľ pociťuje nepríjemné dôsledky ako zdvojené videnie, citlivosť na svetlo alebo postupné zahmlievanie zraku. Odkladanie operácie sa neodporúča najmä z hľadiska zvyšovania rizika komplikácií – čím pokročilejší zákal, tým je toto riziko väčšie.
 

Ako prebieha operácia šedého zákalu v iClinic?

 
Strach z operácie je úplne prirodzenou ľudskou reakciou. Pociťujú ho aj mnohí naši pacienti, ktorí však ihneď po zákroku tvrdia, že sa skutočne nemali čoho báť. Operácia šedého zákalu je najčastejšie vykonávaným medicínskym zákrokom na svete. Vďaka tomu sa operačné techniky neustále vyvíjajú a už dnes sú na špičkovej úrovni. Svedčí o tom napríklad aj postupný nárast využívania femtosekundového laseru.
 
Operácii šedého zákalu predchádza predoperačné očné vyšetrenie. Po príchode ku nám na kliniku vám najprv zrak dôkladne vyšetríme a premeriame. Len tak vám budeme vedieť odporučiť vhodný typ šošovky, ktorá maximálne zlepší vaše videnie. Spoločne si dohodneme termín operácie a predpíšeme vám kvapky, ktoré si budete do očí kvapkať tri dni pred zákrokom.
 
Samotná operácia šedého zákalu trvá len 15 - 20 minút. Najprv vám oko znecitlivíme kvapkami, preto sa nemusíte báť injekcií. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii, uspávanie sa využíva len pri určitých skupinách pacientov - napríklad s Parkinsonovou chorobou s výrazným trasom.

Počas operácie nebudete cítiť žiadnu bolesť a nemusíte sa báť ani žmurkania - viečka vám bude držať tzv. rozvierač.
 
Počas operácie nebudete cítiť žiadnu bolesť a nemusíte sa báť ani žmurkania - viečka vám bude držať tzv. rozvierač. 
 

Priebeh operácie šedého zákalu – femto katarakta
 

Prostredníctvom femtolaseru rozdrvíme zakalenú šošovku a umožníme tým skrátenie času pôsobenia nežiadúcej energie na vnútroočné tkanivá, čím výrazne skrátime pooperačné hojenie. Pomocou pulzov femtolaseru sa vytvoria v tkanive malé bublinky, prostredníctvom ktorých dochádza k separácii častí tkaniva. Operácia tak umožní veľmi presné a šetrné vytvorenie otvoru v puzdre šošovky (kapsulotómia) a následne jej šetrné rozdrvenie (fragmentácia šošovky). Ako posledný krok vytvorí laser vstupné rezy v rohovke. Celý zákrok laserom pritom trvá len niekoľko desiatok sekúnd. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézií.
 
Laser v medicíne sa v posledných rokoch stal univerzálnym nástrojom a symbolom presnosti. Operácia šedého zákalu pomocou femtosekundového laseru je preto oproti klasickej operácii presnejšia a šetrnejšia. Počas operácie sa nepoužívajú ostré predmety ako skalpel, ihly alebo nožnice a tým nehrozí napr. vznik trhlín.
 

Priebeh operácie šedého zákalu – fakoemulzifikácia
 

Pri fakoemulzifikácii je jadro šošovky rozdelené na malé časti a odsaté pomocou ultrazvukom ovládanej kanyly. Táto technika má výhodu v možnosti uskutočnenia celej operácie malým rezom, čo znižuje množstvo pooperačných komplikácií, urýchľuje obnovu zraku a skracuje dĺžku výkonu.
 
Malú ranku netreba zašívať, oko vám po operácii prelepíme obväzom a vy môžete približne po hodine odísť domov. Na druhý deň je potrebné prísť na kontrolu, kde vám oko odlepíme. Vy si po operácii budete do očí aplikovať špeciálne kvapky po dobu troch - štyroch týždňov a zrak si chrániť slnečnými okuliarmi.
 

Čo sa bude diať s vaším zrakom po operácii?

 
Výsledok operácie by ste mali vidieť už na druhý deň. Po operácii šedého zákalu sa zväčša úplne upraví zaostrovanie na jednu vzdialenosť - pacienti vidia ostro do diaľky, no na čítanie musia nosiť okuliare. Toto platí, pokiaľ sa rozhodnete pre monofokálnu, čiže jednoohniskovú šošovku, ktorú hradia poisťovne.
 
 Pokiaľ sa rozhodnete pre multifokálnu šošovku, okuliare na čítanie už potrebovať nebudete.
 
Pokiaľ sa rozhodnete pre multifokálnu šošovku, okuliare na čítanie už potrebovať nebudete.
 
K dispozícii sú tiež multifokálne šošovky, ktoré môžu váš zrak úplne vyostriť na obidve vzdialenosti. Tieto šošovky si však pacient pripláca sám.
 
Rovnako ako každý zákrok, aj s operáciou šedého zákalu sa spájajú výnimočné komplikácie ako krvácanie či infekcia. Výrazne sa riziko vzniku komplikácii znižuje, ak pacient s operáciou neotáľa.
 
Po operácii uvidíte, ako váš život výrazne zlepší - veď zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov. Môžete robiť všetky bežné aktivity, no prvý mesiac po zákroku by ste sa mali vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe a návštevám solárií, sáun či plavární.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri