SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Bolesť očí môže mať aj tieto príčiny

Od Redakcia - 13.11.2018Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Bolesť očí môže signalizovať rôzne zdravotné komplikácie. Niektoré menej vážne dokážete vyriešiť aj svojpomocne, no na iné by ste mali vyhľadať pomoc odborníka.

Bolesť očí môže mať aj tieto príčiny

Zdravé telo neboli a platí to aj pre oči. Bežne by ste si pohyb očí nemali uvedomovať, necítiť pri zmene pohľadu žiadne ťahanie ani rezanie. Ak sa to však začne diať, môže to byť výstraha organizmu na to, aby ste začali svoj zdravotný stav riešiť.
 

Bolesť oka môže mať úplne obyčajný pôvod

 
Veľmi bežným dôvodom, prečo pociťujeme bolesť očí, je klasická, všetkým dobre známa únava. Vyčerpaný organizmus nám dáva najavo, že nesúhlasí s našim režimom práce a očakáva od nás zmenu. Pri nadmernej fyzickej záťaži, napríklad pri športovaní, je svalovka úplne bežná.
 
Oko a jeho časti je tiež ovládané svalmi a môže sa vyčerpať. Hoci nefungujú rovnako ako svaly rúk či nôh, aj tieto svaly sa potrebujú regenerovať. Prebdená noc, čítanie pri zlom osvetlení, priame slnečné žiarenie. To všetko na naše oči vplýva, vyčerpáva ich alebo im dokonca ubližuje. Doprajte si poctivý, kvalitný spánok a nezabudnite na výživnú stravu. Vitamíny A a E tiež nebudú na škodu, prípade kombinácia vitamínu B6 a magnézia sa odporúča pre „dobitie bateriek” organizmu v prípade akútneho vyčerpania.
 
Očiam môžete dožičiť aj chvíľkový oddych počas dňa. Stačí, ak si ich na pár minút zavriete, pokojne v sede. Nemusíte sa rovno pustiť do meditácie, hoci tá by vám určite prospela tiež. Takáto rýchla pauza, najmä ak celý deň pozeráte do príliš jasnej obrazovky, bude mať osviežujúci účinok.
 

Zlé ovzdušie

 
V kancelárii aj na ulici na nás vplývajú vonkajšie faktory, medzi ktoré radíme aj ovzdušie. Príliš prašné prostredie, napríklad výrobné dielne, sú pre naše oči nehostinným prostredím. Stačí však aj obyčajná kancelária, v ktorej je teplota príliš vysoká alebo nízka. Ak k tomu pridáme zdroj fúkania, napríklad ventilátor alebo klimatizáciu, oči nám o sebe dajú čoskoro vedieť nepríjemným spôsobom.
 
Zafajčené priestory tiež nie sú ideálnym prostredím pre zdravie. Snažte sa im vyhýbať alebo aspoň pobyt v nich minimalizovať. V takýchto podmienkach budete mať nutkanie oči si pretierať, čo tiež veci nepomôže. Vyvíjate na ne tlak a môžete si ich mechanicky poškodiť.
 
Takéto podmienky môžu mať vplyv na vznik takzvaného syndrómu suchého oka, ktorý je častým problémom dnešnej generácie a celej postinformačnej doby, kedy sú zariadenia s obrazovkami bežnou súčasťou našich životov. Syndróm suchého oka sa prejavuje pocitom „rezania” pri pohybe oka, ťahaním, prípadne pocitom, že v oku máte cudzie teleso (čo je tiež jednou z príčin bolesti očí, ako si povieme v ďalšom bode). Suché oko môžete vyliečiť špeciálnymi kvapkami, umelými slzami, ale aj vlastným pričinením. Stačí žmurkať.
 
Žmurkanie a viečka majú svoj evolučný význam, po ktorom nemusíme dlho pátrať - chránia a zvlhčujú naše oči. A práve zvlhčovanie je pri syndróme suchého oka dôležité. Ak sa vám nedarí oko zvlhčiť prirodzene, klasickým žmurkaním, je možné, že produkcia vašich sĺz je znížená. Vtedy vám odborník odporučí využívať umelé slzy vo forme kvapiek.
 

Cudzie teleso

 
Bolesť očí môže byť spojená aj s cudzím telesom v oku, ktoré sa dostalo pod viečko. Oko si väčšinou s podobným nepozvaným návštevníkom, napríklad v podobe smietky alebo zatúlanej mušky, poradí samo. Častejšie žmurkáte, slzné kanáliky vylučujú viac sĺz a tekutín a nakoniec sa vám podarí smietku z oka dostať.
 
Ak to nie je možné a smietka je na tak nedostupnom mieste, že sa ju nedá bez zásahu odstrániť, vyhľadajte odborníka. Telo síce bojuje s takouto inváziou čo mu sily stačia, no občas mu treba pomôcť.
 

Zápal oka alebo spojiviek

 
Nepríjemným prípadom bolesti oka je očný zápal. Ten spôsobujú rôzne príčiny, napríklad baktérie, vírusy či prvoky, ktoré sa na povrchu oka vytvorili. Oko je vstupnou bránou nielen do duše, ale aj pre rôzne choroby. Hoci sme evolučne vybavení tak, aby sme dokázali odolať rôznym nehostinným podmienkam, napríklad riasami, ktoré zachytávajú nečistoty a slzami, ktoré ich odplavujú, aj cez náš obranný systém dokážu niektoré nepríjemnosti preniknúť.
 
Zápaly môžu byť navyše nákazlivé, ak sú vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, preto nie je nič nezvyčajné, ak ich majú naraz viaceré deti v škôlkach či školách. Ohrozenou skupinou sú aj alergici, ktorých už tak sužujú reakcie na pele alebo trávu počas rôznych sezón. Oslabená imunita si ťažko poradí s ďalšou hrozbou v podobe baktérii. Spojivky sú začervenané, svrbia a režú pri pohybe.
 
V podobných prípadoch vám očný lekár predpíše špeciálne kvapky alebo mastičky a výnimočné nie sú ani perorálne medikamenty, klasické antibiotiká, ktoré si za niekoľko dní poradia s nákazou. Veľmi podstatný je pokoj, pretože oddýchnuté a zrelaxované telo sa hojí rýchlejšie.
 

Pozor na vnútroočný tlak

 
Vnútroočný tlak alebo tlak očného pozadia môže mať tiež svoj vplyv na bolesti, nielen očí, ale aj hlavy. Preto vás lekár pri kompletnom internom vyšetrení častokrát pošle aj za oftalmológom alebo iným očným špecialistom, aby získal celkový, holistický obraz o vašom zdraví a mohol vylúčiť niektoré z diagnóz.
 
Najlepšie spravíte, ak si prehliadku s odborníkom dohodnete čo najskôr a do tej doby dodržíte niekoľko rád z toho článku a necháte svoje telo oddychovať. Nezabudnite sa vyhýbať priestorom so zlým ovzduším. Oči si môžete chrániť aj okuliarmi, ktoré rozhodne nie sú nutné len v lete.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)

 

Partneri