BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
KE+421 911 364 429Košice
Bolesť očí môže mať rôzne príčiny
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Zdravé telo nebolí a platí to aj pre oči. Bežne by ste si pohyb očí nemali uvedomovať, cítiť by ste nemali ani ťahanie či rezanie oka pri zmene pohľadu. Ak sa to však začne diať, môže to byť varovanie organizmu, že by ste mali začať riešiť svoj zdravotný stav. Bolesť očí totiž môže mať množstvo príčin a rovnako tak môže signalizovať viaceré zdravotné problémy, o ktorých možno ešte ani netušíte.
Príčiny bolestí očí
Bolesť oka sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Možno sa aj vám stáva, že cítite bolesť za okom, bolesť oka v rohu či bolesť oka pri žmurkaní. Dôvodov prečo vás bolia oči môže byť hneď niekoľko.
Medzi najčastejšie príčiny patria:
- únava a nedostatočná regenerácia
- nevhodné prostredie
- cudzie teliesko v oku
- zápaly oka
- vysoký vnútroočný tlak
- alergie
Bolesť oka môže mať úplne obyčajný pôvod
Jednou z najčastejších príčin bolesti očí je klasická únava. Vyčerpaný organizmus nám dáva najavo, že nesúhlasí s našim režimom práce a očakáva od nás zmenu. Pri nadmernej fyzickej záťaži, napríklad pri športovaní, je svalovka úplne bežná.
Oko a jeho časti je tiež ovládané svalmi a môže sa vyčerpať. Hoci nefungujú rovnako ako svaly rúk či nôh, aj tieto svaly sa potrebujú regenerovať. Prebdená noc, čítanie pri zlom osvetlení, priame slnečné žiarenie. To všetko na naše oči vplýva, vyčerpáva ich alebo im dokonca ubližuje.
Očiam pomôže aj chvíľkový oddych počas dňa. Stačí, ak si ich, pokojne v sede, na pár minút zavriete. Nemusíte sa rovno pustiť do meditácie, hoci tá by vám určite prospela tiež. Takáto rýchla pauza, najmä ak celý deň pozeráte do príliš jasnej obrazovky, bude mať osviežujúci účinok.
Nevhodné prostredie
Prostredie, v ktorom trávite dlhé hodiny, ovplyvňuje aj vaše oči. Bez ohľadu na to, či pracujete v kancelárii, v dielni, na stavbe či v bare, možno si už ani neuvedomujete, čo všetko môže spôsobovať vašim očiam nepríjemnosti. Na svoje pracovné prostredie ste si už pravdepodobne zvykli, vaše oči ale určite nie.
Prašné či zadymené prostredie, prievan, vietor, suchý vzduch, príliš nízka alebo vysoká teplota kombinovaná s fúkaním ventilátora či klimatizácie sú častými príčinami bolesti očí.
Takéto podmienky môžu mať vplyv na vznik takzvaného syndrómu suchého oka, ktorý je častým problémom dnešnej generácie a celej postinformačnej doby, kedy sú zariadenia s obrazovkami bežnou súčasťou našich životov. Syndróm suchého oka sa prejavuje pocitom „rezania” pri pohybe oka, ťahaním, prípadne pocitom, že v oku máte cudzie teliesko.
Cudzie teliesko v oku
Bolesť oka môže byť zapríčinená aj cudzím telieskom v oku, ktoré sa dostalo pod viečko. Môže ísť napríklad o smietku, mihalnicu, malú mušku či prašnú časticu. Oko sa v takejto situácii začne brániť. Častejším žmurkaním vylučujú slzné kanáliky viac sĺz a tekutín, vďaka čomu sa vám väčšinou podarí dostať teliesko z oka von.
Ak to ale nie je možné a smietka je na tak nedostupnom mieste, že sa ju nedá bez zásahu odstrániť, vyhľadajte odborníka. Môže ísť napríklad o zaseknutú mini pilinu, ktorou si, v prípade ak si šúchate oči, môžete oko mechanicky poškodiť.
Zápaly oka
Nepríjemnou príčinou bolesti oka je očný zápal. Ten spôsobujú rôzne faktory, napríklad baktérie, vírusy či prvoky, ktoré sa vytvorili na povrchu oka. Oko je vstupnou bránou nielen do duše, ale aj pre rôzne choroby. Napriek tomu, že sú naše oči vybavené tak, aby dokázali odolať rôznym nehostinným podmienkam - napríklad riasami, ktoré zachytávajú nečistoty či slzami, ktoré ich odplavujú, nedokážu sa brániť všetkému a vždy.
Zápaly môžu byť navyše nákazlivé, ak sú vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, preto nie je nič nezvyčajné, ak ich majú naraz viaceré deti v škôlkach či školách.
Alergie
Ďalším častým rizikovým faktorom spôsobujúcim bolesti oka sú alergie. Poznáme množstvo druhov alergií. Medzi najčastejšie patrí alergia na pele či trávy, na rôzne druhy potravín či alergia na prach. Väčšinou majú podobné prejavy a častokrát sa týkajú práve očí. Rezanie očí pri žmurkaní, opuchy či nadmerné slzenie v kombinácii s oslabenou imunitou sú zároveň rizikovým faktorom aj pre vznik infekcií či zápalov. Počas alergických reakcií prejavujúcich sa na očiach ich svrbením, pálením či spomínaným nadmerným slzením máme totiž nutkanie si oči šúchať a cez ruky si do očí ľahko prenesieme baktérie či vírusy.
Ak mávate podobné prejavy, navštívte alergológa. V prípade, že vám nezistí žiadnu alergiu, absolvujte vyšetrenie u očného lekára.
Pozor na vysoký vnútroočný tlak
Vnútroočný tlak alebo tlak očného pozadia môže mať tiež svoj vplyv na bolesti, nielen očí, ale aj hlavy. Preto vás lekár pri kompletnom internom vyšetrení častokrát pošle aj za oftalmológom alebo iným očným špecialistom, aby získal celkový, holistický obraz o vašom zdraví a mohol vylúčiť niektoré z diagnóz.
Najlepšie spravíte, ak si prehliadku s odborníkom dohodnete čo najskôr a do tej doby dodržíte niekoľko rád z toho článku a necháte svoje telo oddychovať. Nezabudnite sa vyhýbať priestorom so zlým ovzduším. Oči si môžete chrániť aj okuliarmi, ktoré rozhodne nie sú nutné len v lete.
Čo pomáha na bolesť oka
A by bolo možné zbaviť sa bolesti očí, je potrebné poznať jej príčinu. Po jej vyriešení zmizne aj bolesť. Niektorých menej vážnych očných bolestí sa dokážete zbaviť aj svojpomocne, na iné by ste mali vyhľadať pomoc odborníka.
Ak bolesť očí súvisí napríklad s únavou, doprajte si poctivý, kvalitný spánok a nezabudnite na výživnú stravu. Vitamíny A a E tiež nebudú na škodu, prípade kombinácia vitamínu B6 a magnézia sa odporúča pre „dobitie bateriek” organizmu v prípade akútneho vyčerpania. Uvoľnenie pre oči je tiež, ak pozerania do počítača, na televízor či na displej mobilného telefónu vymeníte za pohyb a pobyt v prírode.
Ďalšou možnosťou ako sa zbaviť svojpomocne bolesti očí sú voľne dostupné kvapky do očí. Tie dokážu pomôcť najmä keď je bolesť spôsobená suchými očami. Dôležité však je žmurkať. Žmurkanie a viečka majú svoj evolučný význam, po ktorom nemusíme dlho pátrať - chránia a zvlhčujú naše oči. A práve zvlhčovanie je pri syndróme suchého oka dôležité. Ak sa vám nedarí oko zvlhčiť prirodzene, klasickým žmurkaním, je možné, že produkcia vašich sĺz je znížená. Vtedy vám odborník odporučí využívať umelé slzy vo forme kvapiek.
Ak sa však bolesť opakuje pravidelne a/alebo ak oddych či kvapky nepomáhajú, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Vyšetrenie u očného lekára môže odhaliť skutočný zrakový či iný zdravotný problém a platí, že čím skôr sa problém diagnostikuje, tým jednoduchšie a rýchlejšie býva jeho odstránenie.
V prípade zápalov či alergií vám očný lekár predpíše špeciálne kvapky alebo mastičky a výnimočné nie sú ani perorálne medikamenty, klasické antibiotiká, ktoré si za niekoľko dní poradia s nákazou. Veľmi podstatný je pokoj, pretože oddýchnuté a zrelaxované telo sa hojí rýchlejšie.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka