Blog

aktuality z iClinic

Aké sú príčiny náhleho zhoršenia zraku?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Aké sú príčiny náhleho zhoršenia zraku?

Zistili ste, že už nedokážete prečítať tie drobné písmenká a ešte minulý týždeň ste s tým (relatívne) nemali problém? Čo mohlo spôsobiť túto náhlu zmenu? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
 
Náhle zhoršenie zraku nie je ojedinelé a deje sa stovkám pacientov. Podstatné je odhaliť príčinu čo najskôr a nenechať situáciu zájsť príliš ďaleko v prípade, že nejde len o chvíľkový alebo prechodný stav organizmu, ale o vážnejší problém.
 
 

Súvisí náhle zhoršenie zraku z vaším zdravotným stavom?

 
Než sa začnete zamýšľať nad tým, či váš zdravotný stav môže za náhle zhoršenie zraku, pripomeňme si podstatný fakt. Zrak sa prirodzene zhoršuje s pribúdajúcimi rokmi. Po 40. roku života je úplne bežné, že väčšina ľudí navštevuje očných lekárov a oftalmológov a nechávajú si predpisovať okuliare na čítanie - v lepšom prípade, v tom horšom si ich kúpia v supermarkete.
 
Neznamená to, že odbitím hodiny, kedy sa z vás stane štyridsiatnik, zrazu magicky stratíte 20 % ostrosti vášho zraku. No zmena môže prebehnúť dosť radikálne, najmä ak sa váš zrak zhoršuje už dlhšiu dobu a vy sa snažíte vedome alebo nevedome túto zmenu ignorovať. Zvykli ste si, že nedokážete prečítať drobné písmenká bez toho, aby sa váš nos nedotýkal stránky? No vidíte, pravdepodobne sa váš zrak zhoršoval už dlhšie a zmena vôbec nie je taká akútna.
 

Za zhoršenie zraku občas môžu aj hormóny

 
Hormonálna rovnováha je pre telo dôležitá a môže ovplyvniť omnoho viac, než len náladu. Do rizikovej skupiny pacientov, ktorým sa náhle zhrošil zrak, patria aj tehotné ženy. Hormonálne zmeny počas tehotenstva zapríčiňujú, že nedokážu čítať také drobné písmenká alebo filmové titulky, ako doteraz. V prípade tehotenstva sa však väčšinou dajú zmeny do poriadku po vyrovnaní hormonálnej hladiny.
 
Tehotenstvo nie je jediným prípadom, kedy hormóny robia v našom tele šarapatu. Ak máte podozrenie, že práve toto je váš prípad - nech už ste na to prišli akokoľvek, napríklad pátraním po príčine svojich zlých nálad, aj hladinu hormónov v krvi si môžete dať vyšetriť u špecialistu. Nepodnikajte žiadnu liečbu na vlastnú päsť a už rozhodne nie podľa neoverených internetových návodov.
 

Syndróm suchého oka

 
Tento syndróm spomíname často, pretože predstavuje skutočný problém pracujúcich ľudí. Zlé podmienky v kanceláriách, nevhodná vlhkosť vzduchu, príliš silná klimatizácia alebo, naopak, kúrenie. To všetko má vplyv na naše oči a ďalšie orgány alebo časti nášho tela.
 
Syndróm suchého oka je možné vyriešiť relatívne rýchlo pomocou umelých sĺz alebo špeciálnych kvapiek, ktoré vám predpíše oftalmológ alebo očný lekár, prípadne si ich priamo vyzdvihnete v lekárni. Oftalmológa by ste však obchádzať nemali, aby ste si boli istí, že ide skutočne o syndróm suchého oka.
 

Infekčné ochorenia

 
Aj infekčné ochorenia môžu spôsobiť to, že sa zrak pacienta náhle zhoršil. Zápal pľúc dokáže oslabiť váš organizmus natoľko, že sa jeho slabosť podpíše aj na zrakovom vneme. Túto koreláciu možno okamžite nevnímate, no väčšinou si pacient uvedomí, že oslabený organizmus spôsobuje aj jeho zníženú viditeľnosť. Ak je to váš prípad, po vyliečení sa z infekčného ochorenia určite zistíte, že problémy so zrakom zmizli.
 

Skutočne vážne problémy

 
Príčiny, ktoré teoreticky môžu za zhoršenie zraku a ktoré sme si doteraz prešli, sú prevažne banálne a jednoducho riešiteľné. Náhle zhoršenie zraku však môže byť spôsobené aj vážnejšími zdravotnými problémami a ochoreniami. Jedným z nich je napríklad cukrovka. Až 50 % komplikácií v prípade cukrovky súvisí s očami, preto by sa mali diabetici podrobovať očným prehliadkam minimálne raz ročne.
 
Je veľmi nepravdepodobné, že by ste o svojom zdravotnom stave nevedeli, to ale neznamená, že je to nereálne. Nebojte sa preto preventívnej prehliadky a dohodnite si s vašim lekárom stretnutie. Je to lepšie, ako sedieť doma v neistote a snažiť sa zhoršený zrak vyliečiť pitím nechtíkového záparu.
 

Nádorové ochorenia hypofýzy

 
Hormonálne zmeny, ktoré sme popisovali vyššie, nemusia byť len neškodným prejavom aktuálneho stavu organizmu a rozpoloženia, môžu signalizovať aj vážnejší problém, akým sú mozgové nádory. Nádorové ochorenie hypofýzy, teda podmozgovej žľazy, spôsobuje „chaos” v tom, kedy a koľko konkrétnych hormónov telo vylučuje. Takáto hormonálna nerovnováha potom pôsobí aj na zrak pacienta. V podstate ide o rovnaký symptóm, aký sme popisovali vyššie, no s omnoho vážnejšou príčinou.
 
Jedným z týchto typov nádorových ochorení je benígny nádor prolaktinom. Ten spôsobuje nadmernú produkciu prolaktínu, s ktorým sa viažu vážne komplikácie, ako je vnutrolebečná hypertenzia či práve problémy so zrakom.
 

Buďte si istí

 
Ako si budete skutočne istí, že za vašim náhle zhoršeným zrakom nie je nič vážne? Prehliadky, prehliadky, prehliadky. Tvrdíme to takmer v každom blogu a určite v tom budeme pokračovať, keďže ľudia zanedbávajú preventívne prehliadky a k lekárom najčastejšie chodia „o 5 minút 12”, alebo ešte neskôr. Nestačia vám len prehliadky u oftalmológa a iných očných expertov. Telo je komplexný nástroj a sem-tam potrebujú jeho časti generálku. Skúste sa naň pozerať holisticky, teda tak, že každá časť súvisí s inou časťou. Ak je jedna časť problémová, ako to ovplyvní niečo iné? Po ťažkom zápale, napríklad, nie je na škodu absolvovať poriadnu prehliadku, ktorá vám povie viac o tom, či ochorenie nezanechalo aj iné, neviditeľné škody.
 
Nebojte sa o svojich pocitoch rozprávať s lekármi a neuchyľujte sa k neovereným a častokrát nebezpečným metódam, ktoré pri troche zamyslenia sa nemajú absolútne žiadny význam.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri