Blog

aktuality z iClinic

Kontaktné šošovky sú praktické. Pozor však na riziká

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Kontaktné šošovky sú praktické. Pozor však na riziká

Nosenie dioptrických okuliarov nevyhovuje každému. Obzvlášť aktívnych ľudí s mnohými, nielen pohybovými, aktivitami môžu okuliare výrazne obmedzovať. Zároveň sa stáva, že si ich niekde zabudneme, prípadne že ich poškodíme, čo nie je práve najpríjemnejšia situácia. Bez okuliarov ste v tom prípade, ako sa hovorí, „nahratí.“ Jednak budete mať problém vidieť, jednak budete musieť prevetrať vašu peňaženku neplánovaným výdavkom. Lenže aj kontaktné šošovky nie sú bezproblémové.


V dnešnom článku sa dozviete:
 • aké výhody majú kontaktné šošovky v porovnaní s dioptrickými okuliarmi
 • aký je rozdiel medzi tvrdými a mäkkými šošovkami
 • že prioritou pri používaní kontaktných šošoviek je hygiena
 • kedy sa neodporúča nosiť šošovky
 • ako sa natrvalo zbaviť okuliarov aj šošoviek

Kontaktné šošovky nevyberajte podľa dioptrií pre okuliare


Ak nosíte dioptrické okuliare a plánujete vyskúšať kontaktné šošovky, zájdite pred tým k vášmu očnému lekárovi. Dioptrie pri okuliaroch sa totiž môžu líšiť od tých, ktoré budete potrebovať na šošovkách. Dôvod je celkom prostý. Okuliare máte niekoľko milimetrov od očí, kontaktné šošovky priamo na očiach, takže videnie cez rovnaké dioptrie môže byť rozdielne.

Okrem veľkosti dioptrií je pre správny výber šošoviek dôležité aj zakrivenie, priemer a materiál šošovky.

V minulosti sa používali najmä tvrdé šošovky, v súčasnosti sú aplikované len vo výnimočných situáciách. Najväčšou nevýhodou tvrdých šošoviek je, že obmedzujú prienik kyslíka do oka. Sú tiež výrazne nepohodlnejšie ako mäkké šošovky.

Najčastejšie používanými mäkkými šošovkami sú hydrogélové a silikón-hydrogélové šošovky. Silikón-hydrogélové sú pre oči komfortnejšie, nakoľko zabezpečujú najlepší prísun kyslíka k rohovke.


Podľa druhu rozdeľujeme šošovky na:

 • Sférické – slúžia na korekciu krátkozrakosti a ďalekozrakosti
 • Tórické – používajú sa na korekciu astigmatizmu
 • Multifokálne – dokážu korigovať viac refrakčných chýb – presbyopiu, ďalekozrakosť, prípadne aj krátkozrakosť
 • Farebné – sú skôr imidžovou záležitosťou, neodporúčajú sa na trvalé nosenie. Môžu byť dioptrické aj bez dioptrií
Podľa doby nosenia sa kontaktné šošovky rozdeľujú na:
 • denné – používajú sa len jeden deň/ jedenkrát. Ideálne sú ako doplnok k dioptrickým okuliarom, napríklad na športovanie či výkon určitých povolaní, kde sú okuliare obmedzením.
 • s viacnásobným použitím
 • s pravidelným, denným čistením - väčšinou sa jedná o dvojtýždenné alebo mesačné šošovky s tým, že každý deň pred spaním je potrebné ich skladať
 • kontinuálne – je možné ich používať bez vyberania, väčšinou jeden mesiac

Kontaktné šošovky sú doplnkom alebo alternatívou k okuliarom


Pokiaľ sa rozhodnete pre kontaktné šošovky, zistíte, že sú výrazne praktickejšie ako dioptrické okuliare. Nemusíte sa obávať, že ich stratíte – a následne, že kvôli tomu nebudete vidieť, bez obmedzenia a bezpečne si zahráte futbal, hádzanú, hokej či zatrénujete akýkoľvek iný kontaktný šport. Ak sa vám aj stane, že vám bude šošovka nepohodlná alebo vám pri mimovoľnom pošúchaní si oka vypadne, jednoducho ju nahradíte novou. A pri zmene dioptrií si len jednoducho kúpite nové balenie bez navýšenia ceny.


Nosenie kontaktných šošoviek je mimoriadne citlivé na hygienu


Dôvodom väčšiny ľudí, ktorí sa rozhodli pre okuliare a nie pre kontaktné šošovky je, že im je nepríjemné manipulovať s otvoreným okom. Boja sa, že si oko poškodia a že namiesto využitia praktických stránok šošoviek si situáciu so zrakom ešte skomplikujú.

Sčasti sú ich obavy na mieste. Pri aplikácii kontaktných šošoviek je skutočne „alfou aj omegou“ hygiena. A samozrejme, je potrebné byť trpezlivý, kým sa ich naučíte bez problémov vkladať a skladať. Ak však budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel, nemusíte sa ničoho obávať:
 • so šošovkami manipulujte vždy len čistými a suchými rukami
 • nikdy nenoste šošovky dlhšie ako počas doby, na ktorú sú určené
 • naučte sa dávať si pravú šošovku do pravej časti puzdra, ľavú do ľavej časti, obzvlášť ak máte rôzne dioptrie
 • ak vám šošovka vypadne, nahraďte ju novou,
 • nikdy šošovky neumývajte vo vode, ale len v roztokoch na to určených
 • ak máte pocit suchých, podráždených očí, snažte sa častejšie žmurkať, prípadne si dajte od šošoviek na chvíľu pokoj
 • absolvujte pravidelné očné prehliadky podľa pokynov lekára

Šošovky nie je možné používať všade


Napriek tomu, že šošovky podstatne menej obmedzujú pri aktivitách ako okuliare, predsa len sa nájdu miesta, na ktorých by ste ich nemali používať:
 • v bazéne, v jazere ani v sprche
 • vo wellnesse
 • v prírode na miestach so zvýšenou prašnosťou či napríklad na stavbách
 • v lokalitách, kde nie je zabezpečená patričná hygiena – stanovačka, farmy, z hľadiska hygieny rizikové krajiny

Je cena kontaktných šošoviek skutočne ich výhodou?


Okrem toho, že sú šošovky praktické, môžu sa niekomu zdať aj ako finančne výhodné. Ľahšie sa nám dáva každý mesiac v priemere 20 eur na šošovky a roztoky ako naraz niekoľko sto eur na dioptrické okuliare. Faktom však je, že ak si vypočítame ročné náklady na kontaktné šošovky a na potrebné roztoky zistíme, že za minuté prostriedky by sme si mohli kúpiť už aj dioptrické okuliare v priemernej kvalite. Za dva roky už aj kvalitné značkové okuliare. A v prípade, že si okuliare nezničíte ani ich nestratíte, vydržia vám roky.

Na druhej strane, výhodou kontaktných šošoviek z hľadiska ceny je, že ak sa vám zrak zhorší, nové balenie s väčšími dioptriami si kúpite bez akéhokoľvek jej navýšenia. V prípade, že nosíte okuliare, budete musieť investovať niekoľko desiatok eur do nových skiel.


Dobrý zrak raz a navždy


Žiadne dodatočné investície vás však nečakajú, ak sa rozhodnete pre laserovú operáciu. Tá je jedinou možnosťou ako získať natrvalo výborný zrak a zbaviť sa všetkých dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek. Odporúčame však investovať do niektorej z najmodernejších metód. Tie sú takmer bezbolestné, s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a s krátkou dobou hojenia. Laserové operácie očí vás zbavia ďalekozrakosti, krátkozrakosti, astigmatizmu, presbyopie aj šedého zákalu. Pacientom do štyridsiatky sa odporúčajú zákroky na rohovke, napríklad revolučná metóda ReLEx SMILE 3D.

Po štyridsiatke, kedy sa prirodzeným starnutím šošovky zhoršuje zrak na veľmi blízke vzdialenosti (presbyopia), sa odporúča výmena šošovky za novú, umelú. Jej vlastnosti sa časom nemenia a umelá šošovka je zároveň prevenciou pred vznikom šedého zákalu. Špičkovou metódou operácie šošovky je napríklad FEMTO Z-Prelex. Môžete si zvoliť trifokálnu šošovku, ktorá koriguje zrak do všetkých vzdialeností. Vďaka nej nebudete už nikdy potrebovať kontaktné šošovky ani okuliare do diaľky, na blízko či na okuliare na čítanie.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri