Blog

aktuality z iClinic

Skutočne potrebujete okuliare na čítanie?

Ak ste ešte neoslávili štyridsiatku, prípadne, ak len pred pár rokmi, je možné, že si neviete predstaviť, že by ste raz mali nosiť dioptrické okuliare aj vy. Ak ste ešte nepočuli o refrakčnej vade s názvom presbyopia, mali by ste spozornieť. Vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, ako sa presbyopii ľudovo hovorí, sa bude týkať čoskoro aj vás. Nosenie okuliarov vám tak reálne hrozí.

Skutočne potrebujete okuliare na čítanie?


Presbyopia je očná vada, ktorá úzko súvisí so starnutím organizmu. Starnutie sa nevyhýba ani ľudskej šošovke. Tá vekom stráca svoju pružnosť a my tak nevieme zaostriť na veľmi blízke predmety. Nedokážeme rozoznať tváre na fotografii, text správy v našom mobilnom telefóne je rozmazaný a bez korekčnej pomôcky si neprečítame ani knihu či obľúbený časopis. Prejavuje sa najčastejšie medzi 40. – 45. rokom života a zastabilizuje sa, t.j., už sa nezhoršuje až po šesťdesiatke. Na korekciu sa používajú okuliare na čítanie alebo špeciálne kontaktné šošovky. Ak si však na okuliare či šošovky nechcete zvykať, máte ešte jednu možnosť. Podstúpiť laserovú operáciu očí. A prečo je na ňu práve teraz ten najvhodnejší čas vám prezradíme v závere článku.

Blížite sa k štyridsiatke? Pripravte sa na okuliare na čítanie

Zlou správou je, že presbyopia je jedným z tých ochorení, ktorým  sa jednoducho nedá vyhnúť, aj keby ste mali ukážkový životný štýl, dodržiavali všetky zásady tej najlepšej prevencie, ani keby ste žili v málo rozvinutej krajine bez televízorov či mobilných telefónov, ktoré vo všeobecnosti neprospievajú nášmu zraku. Vetchozrakosť jednoducho postihuje každého. Bez rozdielu pohlavia či rasy.

Ak ste preto začali pozorovať niektoré z príznakov, ako napríklad rozmazané videnie na krátke vzdialenosti, zahmlené videnie či väčšiu únavu, prípadne bolesti očí a hlavy po čítaní, neváhajte a navštívte očného lekára. V prípade, že vám diagnostikuje nastupujúcu presbyopiu, okamžite začnite rozmýšľať, akú ju budete riešiť.

Prvou možnosťou sú okuliare na čítanie. Určite ste si všimli, že vaši starší priatelia, rodičia či starí rodičia si vyberajú okuliare, keď idú čítať. Prípadne, ak už nejaké dioptrické okuliare majú – do diaľky či na stredné vzdialenosti, pri čítaní si ich menia za iné. Sú to spomínané okuliare na čítanie, ktoré pomáhajú k ostrému videniu najbližších objektov. Asi vám hneď napadlo, že okuliare vo všeobecnosti nie sú príliš praktickým pomocníkom a predstava, že si ich je ešte potrebné zamieňať za iné, vás môže doslova desiť. Až také zlé to zase nie je. Existujú totiž okuliare s multifokálnymi sklami, ktoré umožňujú dobré videnie na všetky vzdialenosti. Je však potrebné jedným dychom dodať, že tie nie sú vhodné pre všetkých. Na multifokálne okuliare si treba zvyknúť, čo môže predstavovať seriózny problém a niekto si nedokáže zvyknúť vôbec.

Náročné (nielen) prvé mesiace nosenia okuliarov

Ak ste doteraz okuliare ešte nenosili, pripravte sa na hneď niekoľko situácií, ktoré s nimi pravdepodobne budete zažívať, najmä v prvých mesiacoch. Budete si ich zabúdať, možno ich aj neopatrným zachádzaním znehodnotíte, prípadne niekde zabudnete. A pripravte sa tiež na to, že pri určitých činnostiach budete bez svojich okuliarov na čítanie stratení. Nemáte totiž tak dlhé ruky, ktoré by displej vášho mobilu umiestnili do potrebnej vzdialenosti. A ak si myslíte, že to môžete oklamať tým, že si ho niekde položíte a jednoducho sa vzdialite, tiež si nepomôžete. Z tej vzdialenosti už totiž text na displeji neprečítate. Bude to jednoducho príliš ďaleko.

V každom prípade, ak sa napriek všetkým nepraktickým vlastnostiam okuliarov na čítanie rozhodnete, že si ich zaobstaráte, vždy sa riaďte pokynmi lekára a kupujte ich v optike podľa presne stanovených parametrov. Len tak eliminujete riziko, že si budete váš zrak naďalej zhoršovať.

Kontaktné šošovky sú o niečo praktickejšie
Ak sú pre vás okuliare až príliš obmedzujúce, vyskúšajte kontaktné šošovky. Pri manipulácii s nimi ale dbajte na maximálnu hygienu. Neprekračujte dobu, počas ktorej ich môžete nosiť, pravidelne ich čistite v roztoku na to určenom a nikdy ich nevyberajte ani nevkladajte neumytými rukami. Tvoria totiž ideálne prostredie pre prenos baktérií či vírusov z rúk do oka a veľmi ľahko môže dôjsť k nepríjemným očným infekciám. Zároveň si je potrebné uvedomiť, že presbyotické kontaktné šošovky nepatria medzi najlacnejšie a z dlhodobého hľadiska môže byť ich používanie značne nákladné.

Moderná metóda operácie teraz extrémne výhodná
V úvode sme vám sľúbili, že vám prezradíme, prečo sa oplatí práve teraz rozmýšľať nad laserovou operáciou. V iClinic aktuálne beží až do konca školských prázdnin, t.j. do 31. 8. 2021 fantastická akcia, vďaka ktorej si môžete dať zoperovať obe oči za cenu jedného. A nie, nemusíte sa báť, že by ste kvôli zákroku prišli o letné radovánky. Operáciu si teraz stačí iba objednať, absolvovať ju môžete až do 31. 12. 2021.

V uvedenej akcii sú tri najmodernejšie metódy súčasnosti, z toho jedna, ktorou sa rieši práve presbyopia – FEMTO Z-Prelex. Podstatou zákroku je výmena opotrebovanej šošovky a jej náhrada novou, trifokálnou šošovkou. Trifokálna preto, lebo po jej aplikácii získa púacient bezproblémové videnie do všetkých troch vzdialeností. Vďaka nej sa tak zbavíte okuliarov do diaľky, na blízko aj okuliarov na čítanie. Operáciou si zabezpečíte trvalú korekciu zraku a neodškriepiteľnou výhodou umelej šošovky je aj fakt, že sa na nej nikdy nevytvorí katarakta - šedý zákal.

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH hlavný lekár a zakladateľ siete očných kliník iClinic hovorí o metóde FEMTO Z-Prelex, že „sa jedná o ešte jemnejšiu, rýchlejšiu a bezpečnejšiu metódu, ako tradičná metóda Prelex. Využíva sa pri nej totiž len špičkový femtosekundový laser, žiadne ostré operačné nástroje nie sú potrebné. Zákrok je bezbolestný, prebieha ambulantne v lokálnom znecitlivení. Vyznačuje sa minimálnym rizikom nežiadúcich vedľajších komplikácií a rýchlou rekonvalescenciou.“

Viac o akciovej ponuke >>>
 
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať očnú kliniku iClinic

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)

 

Partneri