Blog

aktuality z iClinic

Problémy so zrakom sa môžu u žien prejaviť aj počas tehotenstva

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Tehotenstvo je obdobie, ktoré si chce každá budúca mamička užiť. Nie však všetky majú to šťastie, že ho prejdú bez zdravotných problémov. Nevoľnosť v prvom trimestri je len jedna z nepríjemností, ktoré sa môžu objaviť. Medzi menej časté, ale možno o to viac nečakané problémy patria aj prejavy zrakových  ochorení. 

Problémy so zrakom sa môžu u žien prejaviť aj počas tehotenstva

Počas tehotenstva stúpa až 20 násobne hodnota hormónu relaxín, ktorý je jedným z faktorov zhoršenia zraku počas tehotenstva. Spôsobuje znižovanie pevnosti očného bielka, čo môže mať za následok vznik dočasnej krátkozrakosti. Rozkolísaná hladina hormónov v ženskom tele počas tehotenstva býva dôvodom aj ďalších zrakových problémov. 

V tomto článku sa dočítate:
  • Ktoré zrakové problémy sa zvyknú objavovať počas tehotenstva.
  • Kedy je lepšie obmedziť nosenie šošoviek.
  • Či je vhodná operácia očí počas tehotenstva.

Zhoršené videnie sa po pôrode väčšinou upraví


Hneď na úvod je potrebné povedať, že ak spozorujete prejavy zhoršeného zraku počas tehotenstva, nie je dôvod na paniku. Je to úplne bežný jav spôsobený zmenami v hladine hormónov. Po pôrode sa vo veľkej väčšine vráti zrak do pôvodného stavu.

Rozmazané videnie či zhoršená ostrosť sa v priebehu tehotenstva môžu prejaviť u každej ženy v jeho určitej časti, ale aj počas celého obdobia od počatia až po pôrod. A to bez ohľadu na to, či mala problémy so zrakom už aj pred tehotenstvom.

Ak trpíte krátkozrakosťou, je možné, že budete vidieť do diaľky ešte o niečo horšie. Štandardne sa však jedná o nárast len o štvrť či pol mínusovej dioptrie. Je preto možné, že nebudete potrebovať kupovať nové okuliare či šošovky.

Je tiež bežné, že tak, ako vám budú opúchať nohy či ruky, vám opuchnú aj viečka okolo očí. Na svedomí to má zadržiavanie vody v tele. Snažte sa preto piť čo najviac tekutín.


Šošovky nie sú problémom, kým sa neprejaví syndróm suchého oka


Ďalším prejavom týkajúcim sa zraku počas tehotenstva je zníženie produkcie sĺz a zmena ich kvality. Na jednej strane dochádza k poklesu tvorby sĺz, na druhej strane tie bývajú hustejšie. Výsledkom môže byť zhoršená tolerancia na kontaktné šošovky.

Zmena v hladine hormónov je zodpovedná tiež za znižovanie úrovne olejovej zložky v slznom filme. Tá bráni nadmernému odparovaniu sĺz. Znížená úroveň olejovej zložky býva príčinou vzniku syndrómu suchého oka. Ten sa ešte viac prejavuje počas tehotenstva u žien, ktoré pracujú v prievane, klimatizovanom či zadymenom prostredí, trávia dlhé hodiny za počítačom, prípadne nedodržiavajú pitný režim.

V priebehu tehotenstva, najmä v jeho poslednom trimestri sa môže prejaviť zvýšená citlivosť rohovky. U tých žien, ktoré nosia kontaktné šošovky to môže zapríčiniť začervenanie a bolesť očí.

V prípade, že sa u vás prejavia niektoré z uvedených problémov, odporúčame dočasne vysadiť šošovky a používať vo väčšej miere dioptrické okuliare.


Operáciu očí budete musieť asi odložiť na neskôr


Súčasné metódy laserových operácií očí sú síce takmer bezbolestné, rýchle a s minimálnym rizikom vedľajších účinkov, avšak pri niektorých druhoch operácií sa výnimočne určité problémy prejaviť môžu. Ak kvôli nim bude potrebné užívať antibiotiká, prípadne iné lieky, ktoré nie sú príliš vhodné na užívanie počas tehotenstva, môže nastať problém. Zároveň, ako sme písali vyššie, počas tehotenstva sa vplyvom zvýšenej hladiny hormónov môže prejaviť dočasné zhoršenie zraku a tak namerané hodnoty počas vyšetrenia nemusia zodpovedať realite. V každom prípade, o vhodnosti operácie najlepšie rozhodne váš očný lekár. Je vysoko pravdepodobné, že vám odporučí operáciu odložiť na neskôr.


 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri