SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Mávate opuchnuté viečka? Zistite príčinu. Môže ísť o vážne ochorenie.

Od Redakcia - 13.11.2019 Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Mávate opuchnuté viečka? Zistite príčinu. Môže ísť o vážne ochorenie.

Opuchy očných viečok trápia z času na čas každého z nás. Pri pohľade do zrkadla po preflámovanej noci, zlom spánku či po slzavom údolí spôsobenom pozretím romantického filmu sa niekedy skutočne nespoznávame. Ak sa však opuchnuté viečka prejavujú častejšie, prípadne si príčinu ich vzniku neviete vysvetliť, je čas navštíviť očného lekára. Môže ísť o niektoré z vážnych ochorení.

 

V tomto článku sa dozviete:

  • aké sú najčastejšie príčiny opuchnutých viečok
  • aké ochorenie môžu opuchnuté viečka signalizovať
  • ako proti opuchom očných viečok bojovať

 

Únava je len jednou z mnohých príčin opuchnutých viečok

Opuchnuté viečka sa najčastejšie objavujú ráno po zobudení sa. Pripisujeme to zlému spánku, prípadne bujarej nočnej zábave. Medzi bežné, nechorobné príčiny možno tiež zaradiť dlhodobú prácu s počítačom, čas strávený v zadymenom priestore či úraz.

 

Príčinou opuchu viečok môže byť aj alergická reakcia, prípadne niektoré z ďalších ochorení, ako napríklad jačmenné či vlčie zrno. V obidvoch prípadoch sa vytvorí na viečku bolestivá hrčka, rozdiel medzi nimi je ten, že jačmenné zrno je infekčného pôvodu.
 

Ťažké viečka ako signál autoimunitného ochorenia

Komplexné vyšetrenie očí dokáže odhaliť aj vážne ochorenia, ktoré sa očí na prvý pohľad absolútne netýkajú. Napríklad HIV, TBC, sklerózu multiplex, vysoký krvný tlak či cukrovku.

 

Opuchnuté viečka sú jedným z prejavov blefaritídy - zápalu očných viečok. Rozlišujeme intenzívny – akútny zápal a dlhodobý – chronický zápal. Okrem zápalu môžu opuchnuté viečka signalizovať aj neočné ochorenia, ako napríklad problémy so štítnou žľazou či autoimunitné ochorenie odborne nazývané ťažká myasténia. Tá sa prejavuje svalovou slabosťou, pacient trpiaci týmto ochorením má problém otvoriť oči.
 

Opuchom očných viečok je možné sa vyhnúť

Vhodnou prevenciou dokážete riziko vzniku opuchnutých viečok eliminovať. Zároveň viete tiež minimalizovať ich prejavy, ak už k opuchu dôjde. Samozrejme, ak sa jedná o ochorenie, to je potrebné liečiť za pomoci očného lekára.

 

Najdôležitejšou prevenciou, tak, ako aj pri ostatných častiach nášho organizmu, je zdravý životný štýl a pravidelné prehliadky u lekára, v tomto prípade u oftalmológa. Základom je dostatočný príjem tekutín, ideálne čistej vody alebo nesladeného čaju. Nielen pre oči, ale v podstate pre celé telo je prospešné obmedziť konzumáciu soli. Tá je príčinou zadržiavania vody v tkanivách, oči nevynímajúc. Časté žúrovanie, požívanie alkoholických nápojov, fajčenie či pobyt v zadymených priestoroch pôsobia na očné viečka aj samotné oči veľmi dráždivo, mali by ste sa im preto snažiť vyhýbať.

 

Zdravým očným viečkam napomáha tiež pravidelné športovanie a pohyb, kvalitný spánok a doprianie si času na regeneráciu organizmu. V prípade, že pracujete za počítačom, robte si pravidelné prestávky a prevádzajte očné cviky, zaostrujte na vzdialené predmety. Dobrým cvikom pre ľudí s počítačovým povolaním je tiež žmurkanie v tme. Zakryte si oči rukami tak, aby ste mali tmu, ale zároveň aby ste mohli žmurkať. Takýto cvik pomáha očiam uvoľňovať ich od únavy.

 

Nakoľko príčinou opuchnutých očí býva tiež prievan či príliš nízka teplota z klimatizácie alebo naopak, sucho a teplo v spálni počas spánku, potrebné je zvoliť ideálnu teplotu v miestnosti. Počas klimatizovania by rozdiel medzi teplotou v interiéri a exteriéri mal byť približne 4 stupne. Ideálna teplota pre pohodlný spánok je okolo 18 – 20 stupňov.

 

Ak už opuchnuté viečka máte a nejde o ich ochorenie, existuje viacero metód, ako sa ich zbaviť alebo ako opuch aspoň zmenšiť. Základom je chladenie. Asi najznámejšie je prikladanie si chladných krúžkov uhoriek, pomáhajú tiež obklady so zakysaným mliekom. Ďalším obľúbeným spôsobom je prikladanie vyluhovaného vrecúška zeleného čaju. Ten je plný antioxidantov, ktoré napomáhajú zmierňovať opuchy. Vrecúško nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a priložte na oči po dobu cca 15 minút.  Upokojujúce účinky má tiež Aloe vera. Okrem antioxidantov obsahuje tiež vitamín E. Pomáha pri viacerých kožných ochoreniach. Gél s výťažkami s Aloe sa aplikuje priamo na očné viečka.

 

Prevísajúce horné viečka a opuchnuté spodné viečka je možné odstrániť aj chirurgicky. Operácia sa odborne nazýva blefaroplastika a realizujeme ju aj v našej klinike.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH Oftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho! Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)