Blog

aktuality z iClinic

Mávate opuchnuté viečka? Zistite príčinu. Môže ísť o vážne ochorenie.

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Mávate opuchnuté viečka? Zistite príčinu. Môže ísť o vážne ochorenie.

Opuchy očných viečok trápia z času na čas každého z nás. Pri pohľade do zrkadla po preflámovanej noci, zlom spánku či po slzavom údolí spôsobenom pozretím romantického filmu sa niekedy skutočne nespoznávame. Ak sa však opuchnuté viečka prejavujú častejšie, prípadne si príčinu ich vzniku neviete vysvetliť, je čas navštíviť očného lekára. Môže ísť o niektoré z vážnych ochorení.

 

V tomto článku sa dozviete:

  • aké sú najčastejšie príčiny opuchnutých viečok
  • aké ochorenie môžu signalizovať opuchnuté viečka
  • ako liečiť opuch viečka

 

Opuchnuté viečka: príčiny vznikuNa vznik opuchnutých viečok môže vplývať množstvo faktorov. Najčastejšie bývajú príčinou vzniku opuchnutých očí:
  • únava
  • prostredie
  • alergia
  • očné aj celkové ochorenia

 

Únava je najčastejšou príčinou opuchnutých viečok


Opuchnuté viečka sa najčastejšie objavujú ráno po zobudení sa. Dôvodom môže byť nekvalitný či nedostatočný spánok, ale aj bujará nočná zábava. Únavu a následné opuchnuté oči môže spôsobovať aj práca - v posledných rokoch v rozvinutých krajinách najmä nadmerné zaťažovanie očí využívaním digitálnych technológií.

 

Aj prostredie môže spôsobovať opuchy na viečkach


Náš organizmus ovplyvňuje výrazne aj prostredie, v ktorom sa pohybujeme a v ktorom trávime hodiny. Oči nie sú v tomto prípade výnimkou a práve tie patria medzi prvých indikátorov, že niečo nie je v poriadku. Opuchnuté viečka môžu byť výsledkom pobytu v zadymenom priestore, negatívne môže vplývať tiež klimatizácia, vietor, prach a podobne.
 

Opuchnuté oči ako alergická reakcia 


Opuchnuté oči spoločne s nadmerným slzením, svrbením očí či nádchou patria medzi bežné prejavy alergických reakcií. Zmierniť alergické prejavy je možné správne zvolenou liečbou a podávaním liečiv podľa predpisu alergológa.

Opuch na viečku môže mať na svedomí aj niektoré z ďalších ochorení, ako napríklad jačmenné či vlčie zrno. V obidvoch prípadoch sa vytvorí na viečku bolestivá hrčka, rozdiel medzi nimi je ten, že jačmenné zrno je infekčného pôvodu. V tomto prípade by ste mali navštíviť očného lekára, ktorý určí efektívnu liečbu.

Ťažké viečka ako signál autoimunitného ochorenia


Opuchnuté viečka sú jedným z prejavov blefaritídy - zápalu očných viečok. Rozlišujeme intenzívny – akútny zápal a dlhodobý – chronický zápal. Okrem zápalu môžu opuchnuté viečka signalizovať aj neočné ochorenia, ako napríklad problémy so štítnou žľazou či autoimunitné ochorenie odborne nazývané ťažká myasténia. Tá sa prejavuje svalovou slabosťou, pacient trpiaci týmto ochorením má problém otvoriť oči.

Význam očných vyšetrení vysvetľuje MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH hlavný lekár siete očných kliník iClinic: „Komplexné vyšetrenie očí dokáže odhaliť aj vážne ochorenia, ktoré sa očí na prvý pohľad absolútne netýkajú. Napríklad HIV, TBC, sklerózu multiplex, vysoký krvný tlak či cukrovku.“

Čo na opuchnuté viečka


Vhodnou prevenciou dokážete riziko vzniku opuchnutých viečok eliminovať. Zároveň viete tiež minimalizovať ich prejavy, ak už k opuchu dôjde. Samozrejme, ak sa jedná o ochorenie, to je potrebné liečiť za pomoci očného lekára.

Prevencia ako základ boja proti opuchom na viečkach


Najdôležitejšou prevenciou, tak, ako aj pri ostatných častiach nášho organizmu, je zdravý životný štýl, kvalitný spánok a pravidelné prehliadky u lekára, v tomto prípade u oftalmológa. Základom je dostatočný príjem tekutín, ideálne čistej vody alebo nesladeného čaju. Nielen pre oči, ale v podstate pre celé telo je prospešné obmedziť konzumáciu soli. Tá je príčinou zadržiavania vody v tkanivách, oči nevynímajúc.

Časté žúrovanie, požívanie alkoholických nápojov, fajčenie či pobyt v zadymených priestoroch pôsobia na očné viečka aj samotné oči veľmi dráždivo, mali by ste sa im preto snažiť vyhýbať.

Regenerácia zmierni opuch


Zdravým očným viečkam napomáha tiež pravidelné športovanie a pohyb, kvalitný spánok a doprianie si času na regeneráciu organizmu. V prípade, že pracujete za počítačom, robte si pravidelné prestávky a prevádzajte očné cviky, zaostrujte na vzdialené predmety. Dobrým cvikom pre ľudí s počítačovým povolaním je tiež žmurkanie v tme. Zakryte si oči rukami tak, aby ste mali tmu, ale zároveň aby ste mohli žmurkať. Takýto cvik pomáha očiam uvoľňovať ich od únavy.

Správne nastavené pracovné aj domáce podmienky


Nakoľko príčinou opuchnutých očí býva tiež prievan či príliš nízka teplota z klimatizácie alebo naopak, sucho a teplo v spálni počas spánku, potrebné je zvoliť ideálnu teplotu v miestnosti. Počas klimatizovania by rozdiel medzi teplotou v interiéri a exteriéri mal byť približne 4 stupne. Ideálna teplota pre pohodlný spánok je okolo 18 – 20 stupňov.

Overené recepty na opuchnuté horné viečka


Ak už opuchnuté viečka máte a nejde o ich ochorenie, existuje viacero metód, ako sa ich zbaviť alebo ako opuch aspoň zmenšiť. Základom je chladenie. Asi najznámejšie je prikladanie si chladných krúžkov uhoriek, pomáhajú tiež obklady so zakysaným mliekom. Ďalším obľúbeným spôsobom je prikladanie vyluhovaného vrecúška zeleného čaju. Ten je plný antioxidantov, ktoré napomáhajú zmierňovať opuchy. Vrecúško nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a priložte na oči po dobu cca 15 minút.  Upokojujúce účinky má tiež Aloe vera. Okrem antioxidantov obsahuje tiež vitamín E. Pomáha pri viacerých kožných ochoreniach. Gél s výťažkami s Aloe sa aplikuje priamo na očné viečka.

Prevísajúce horné viečka a opuchnuté spodné viečka je možné odstrániť aj chirurgicky. Operácia sa odborne nazýva blefaroplastika a realizujeme ju aj v našej klinike.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri