Blog

aktuality z iClinic

Škúlenie sa dá liečiť aj v dospelosti. Pomôcť môže operácia

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Škúlenie sa dá liečiť aj v dospelosti. Pomôcť môže operácia

Zabiehanie oka, odborne nazývané strabizmus, je síce najľahšie liečiteľné v detstve a mladosti. Vďaka moderným medicínskym technológiám sa však liečiť dá aj v dospelom veku. Náš zrak netvoria len oči ako také, ale aj svaly, ktoré ich obklopujú. Niekedy sa však ich koordinácia naruší a oko, takpovediac, zlenivie. Prejavuje sa to tým, že znenazdajky začne zabiehať smerom dovnútra, môže však smerovať aj von alebo nadol či nahor. Oči sú teda nerovnobežne postavené, čo sa nazýva strabizmus, ľudovo známy aj ako škuľavosť.

Oko ako také býva pri strabizme síce anatomicky správne vyvinuté, no keďže škúli, svoju funkciu neplní tak dokonale, ako by za normálnych okolností malo. Od pozorovaného predmetu sa odchyľuje, pričom videnie býva neraz zdvojené. Zaujímavosťou však je, že táto očná chyba nepostihuje vždy fixne iba jedno oko, ale na striedačku sa môže prejavovať na oboch očiach.

Trápi malých aj veľkých


Zabiehanie očiek sa objavuje najmä u malých pacientov, ktorých trápi bolesť hlavy a neskôr aj bolesť očí. Problém, pre ktorý býva typické aj dvojité videnie, však môže pretrvať až do dospelosti. A to najmä vtedy, ak malí pacienti neboli operovaní alebo ak výsledok operácie nebol dostatočný.

V niektorých prípadoch sa však škúlenie môže objaviť až v dospelosti. Najčastejšou príčinou bývajú rôzne dioptrické poruchy. Či už je to ďalekozrakosť s plusovými dioptriami, alebo veľký dioptrický rozdiel medzi oboma očami, a dokonca aj šedý zákal. Príčinou však bývajú aj spomínané poruchy okohybných svalov a ich slabá inervácia. Za vznikom škúlenia však môžu stáť aj iné diagnózy, ako je napríklad ochorenie štítnej žľazy, cukrovka, vysoký krvný tlak, nádorové ochorenia, neurologické postihnutia a, samozrejme, úraz oka.

Strabizmus sa však najčastejšie spája s tupozrakosťou oka (amblyopia), ktorá sa objavuje v prvých ôsmich rokoch života, keď má pacient zároveň aj najväčšiu šancu na nápravu tejto očnej chyby. V dospelosti sa však amblyopia nedá úplne vyliečiť. Možno ju však výrazne zlepšiť tým, že sa odstráni pridružená dioptrická chyba.

Pomôže operácia


O tom, nakoľko sa videnie môže zlepšiť, rozhodne iba očný lekár a podrobné vyšetrenie v ambulancii. Isté však je, že žiadne kvapky do očí ani lieky vám v boji proti škúleniu nepomôžu. Jediným riešením je operácia očí, pričom až u 92 % pacientov sa efekt a zlepšenie dostaví už po prvej operácii.

Časť pacientov musí podstúpiť aj ďalšiu operáciu, a to asi polroka po prvom zákroku. Výsledkom je však nielen pozitívny kozmetický efekt, ale najmä zlepšenie priestorového videnia. Človek po zákroku pociťuje väčšiu pohodu pri čítaní, sledovaní televízie, ale aj pri šoférovaní. A v neposlednom rade je to aj celkový nárast sebavedomia, čo ovplyvňuje aj ďalšie aspekty každodenného života pacienta.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri