Blog

aktuality z iClinic

Leto a šport: 4 rady, ako si vybrať správne slnečné okuliare

Od Redakcia -
Leto a šport: 4 rady, ako si vybrať správne slnečné okuliare

Patríte k milovníkom outdoorových aktivít? Istotne ste sa letnej sezóny nevedeli dočkať. Kým však skočíte do vody alebo vyrazíte na vysokohorskú hrebeňovku, prečítajte si, ako si vybrať kvalitné slnečné okuliare, s ktorými bude váš zrak v letných mesiacoch v bezpečí.

 
Ako v podstate o všetkom, aj o slnku platí staré známe tvrdenie: “Dobrý sluha, ale zlý pán.” Slnečné lúče majú nezanedbateľný vplyv na naše oči, ktoré by sme v lete mali zabezpečiť zvýšenou ochranou. Intenzívne slnečné žiarenie môže očiam spôsobiť rozličné problémy – od sivého zákalu až po rakovinu očného okolia. Vystavovať sa pôsobeniu UV žiarenia bez ochranného filtra je doslova zahrávanie sa so zdravím a vlastným zrakom. Najúčinnejším prostriedkom, ako si udržať oči v dobrej kondícii, sú bezpochyby slnečné okuliare. Ako si však vybrať?
 

Ako si vyberať slnečné okuliare?

1. Najskôr zvážte svoje potreby

Na začiatok sa zamyslite nad tým, na čo všetko budete slnečné okuliare používať. Iba príležitostne na šport a inak budú slúžiť na bežné nosenie? Potom je to jednoduché – choďte si vybrať niektorý z nekonečného množstva modelov do spoľahlivej očnej optiky. Alebo sa v lete aktívne venujete niektorému športu a chcete mať výbavu na profesionálnej úrovni? Tento výber už bude ťažší a pomôžu vám s ním v špecializovaných predajniach športových potrieb. Iné okuliare sa vám zídu na cyklistiku, iné na plážový volejbal.
 

2. Investujte do kvality

V prvom rade sa treba vyhnúť lacným výrobkom. Takže zďaleka obchádzajte anonymné kiosky v supermarketoch či pouličných predavačov na prímorskej promenáde. Ich ponuka zvyčajne žiadne ochranné UV filtre neobsahuje a ide skôr o imidžové doplnky ako skutočnú ochranu zraku. Naopak, kvalitné okuliare dokážu odfiltrovať takmer 100 % ultrafialového žiarenia. V očných optikách a certifikovaných predajniach budete mať záruku dobrého nákupu. Spoľahlivé okuliare však zoženiete aj inde, napríklad v spomínaných športových predajniach. Vždy však predajcu požiadate o predloženie certifikátu o kvalite UV filtra.
 

3. Zvoľte si vhodný filter

Ochranný UV filter rozdeľujeme do piatich kategórií, ktoré naznačujú, akú priepustnosť svetla majú šošovky slnečných okuliarov. Kým prvý stupeň prepúšťa takmer všetko slnečné žiarenie, piaty už iba 3 až 8 percent. Jednotke sa radšej úplne vyhnite, pretože pred ultrafialovým žiarením nechráni vaše oči vôbec, ba skôr vám uškodia. Pod tmavými sklami sa totiž vaše zreničky automaticky rozšíria, a tak bez potrebného UV filtra plne absorbujú aj nebezpečné žiarenie. Bezpečnejšie je radšej spoľahnúť sa na prirodzenú obranu oka a nedať si okuliare vôbec – zrenička sa bez okuliarov zúži, čím do očí prenikne oveľa menej UV žiarenia. Pre väčšinu letných aktivít sú ideálne slnečné okuliare s UV filtrom 5, ktoré dokážu oči ochrániť aj pri vysokohorskej turistike, aj pri vode, kde sa slnečné svetlo prudko odráža od hladiny.
 

4. Radšej dvakrát merajte

Ani kúpa dobrých slnečných okuliarov sa nezaobíte bez skúšania. Aby ste s nimi pri všetkých aktivitách boli čo najspokojnejší, skúste si najmä to, ako okuliare sedia vášmu tvaru hlavy a tváre. Nesmú sa vám šmýkať po nose, a to ani pri predklonení alebo keď máte spotený nos. Nemali by vás otláčať za ušami a tiež sa očnými riasami nesmiete dotýkať skiel. Dajte si pozor aj na to, aby slnečné svetlo neprenikalo za sklá okuliarov bočnými okrajmi alebo zhora. Pomáha v tom širší rám okuliarov, ktorý však pri niektorých športoch môže nepríjemne obmedzovať zorné pole.
 

5. Vyberajte podľa zdravotného stavu

Napriek tomu, že úlohou slnečných okuliarov je vaše oči chrániť, v niektorých prípadoch by vám mohlo ich nosenie uškodiť. Napríklad ak máte glaukóm, vyhnite sa oranžovým sklám, vhodnejšie sú šošovky v hnedozeleným filtrom. Ak máte predpísané dioptrie, vaše slnečné okuliare by to mali zohľadňovať, čo však nie je lacná záležitosť – a to najmä v prípade, že takéto okuliare budete používať na šport a riskujete ich poškodenie. Nosiť v lete kontaktné šošovky sa z hygienických dôvodov neodporúča – manipuláciou so šošovkou by ste si do oka mohli vniesť infekciu. Odporúčaným riešením, pre ktoré sa rozhoduje stále viac ľudí s aktívnym životným štýlom, je operácia očí, ktorá krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus vyrieši natrvalo. Po takejto operácii by ste si mali zaobstarať okuliare, ktoré vás kompletne ochránia pred UV aj IR žiarením.

 
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri