Blog

aktuality z iClinic

Melanóm oka nebolí, no môže zabíjať. S týmito radami mu dokážete predísť

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Melanóm oka nebolí, no môže zabíjať. S týmito radami mu dokážete predísť

Zhubný melanóm oka každoročne diagnostikujú tisíckam Slovákov a môže za to nielen genetika, ale aj agresívne slnečné žiarenie. Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že sa môže roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov. Melanóm oka v prvých štádiách nebolí a pacienta ani nemusí nijako obmedzovať, ale neskôr patrí k najagresívnejším nádorom. V boji proti nemu však existuje niekoľko účinných preventívnych opatrení.

V súvislosti so slnečným žiarením a ľudským organizmom sa hovorí predovšetkým o jeho negatívnom vplyve na našu pokožku. Oveľa menej sa však hovorí o tom, že môže byť tiež príčinou rakoviny očí. Vnútroočný melanóm je pritom jeden z najzhubnejších nádorov vôbec a ročne ho diagnostikujú tisíckam Slovákov.

Nebezpečný je najmä preto, lebo v raných štádiách nebolí a nemá takmer žiadne príznaky. A zväčša sa ho podarí odhaliť iba náhodne, keď pacient príde do očnej ambulancie s tým, že sa mu zhoršil zrak.

Príčiny vzniku melanómu oka

Ešte pred tridsiatimi rokmi bol melanóm v oku skôr zriedkavým očným ochorením. V posledných dekádach však jeho výskyt rapídne stúpol a aktuálne patrí už aj na Slovensku medzi veľmi časté ochorenia. Môžeme ho zaradiť medzi multifaktoriálne očné choroby, nakoľko melanóm oka môže byť výsledkom pôsobenia hneď niekoľkých rizikových faktorov súčasne.
 

Deficit prírodného svetla


Veľa času trávime v interiéroch pri umelom osvetlení. Naše oči majú deficit prírodného svetla a chýba im tým prirodzená pigmentácia, ktorá ich dokáže chrániť. Znížiť riziko rakoviny oka tak môžete častejším pobytom vonku. Nehovoriac o tom, že pobyt v prírode priaznivo pôsobí na celkové zdravie človeka.
 

Slnečné žiarenie


Ďalším rizikovým faktorom je slnečné žiarenie. Chrániť si oči slnečnými okuliarmi alebo aspoň šiltovkou či klobúkom pred priamym slnkom by malo byť samozrejmosťou nielen počas horúcich letných dní.
 

Genetika


Významnú rolu môže hrať aj genetika. Melanóm oka najčastejšie trápi populáciu nad 45 rokov, no nie je ničím výnimočným, že sa objaví aj u ľudí nad 25 rokov. Ohrozenejšou skupinou sú belosi so svetlými očami a slabo vyvinutým pigmentom.

Nádor v oku sa môže začať prejavovať v neskorých štádiách


Melanóm sa môže objaviť na vonkajšej časti oka alebo v jeho vnútri. Prvý prípad je o niečo lepší, nakoľko melanóm v oblasti viečok a spojiviek je viditeľný už v prvých štádiách.

Vo vnútri oka však melanóm postupne vyrastá z vrstvy sietnice, býva preto veľmi dlho skutočne nenápadný a tým aj nebezpečný. V niektorých prípadoch sa dokonca neobjavia ani komplikácie so zrakom a nádor v oku rastie bez povšimnutia aj niekoľko rokov. Stáva sa, že býva spozorovaný, až keď dosiahne naozaj veľké rozmery a keď sa začnú objavovať bolesti očí či ďalšie očné aj neočné problémy.

Nádor v oku je totiž malígny, čo znamená, že spôsobuje poškodenia nielen v oblasti, kde je uložený, ale v celom tele. Okrem poškodenia zraku, ktoré má až riziko úplnej straty videnia, môže metastázovať aj v obličkách či mozgu a poškodzovať ich.

Melanóm oka je možné vyliečiť

Hlavný očný lekár siete iClinic MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH tvrdí, že melanóm oka je možné liečiť: „Aj melanóm oka sa dá liečiť, všetko však závisí od zdravotného stavu konkrétneho pacienta a od toho, v akom štádiu sa ochorenie nachádza. Rakovina oka sa lieči podobne ako rakovina kože: aplikuje sa ožarovanie, chemoterapia alebo chirurgický zákrok.

V minulosti sa proti melanómu bojovalo dosť radikálne a vybralo sa celé postihnuté oko. Dnes sa postupuje podstatne šetrnejšie používaním laserovej operácie očí.
 
Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť nádoru v oku, je aplikácia tzv. plieška. Ide o približne jeden centimeter veľký rádioaktívny žiarič, ktorý postupne do oka uvoľňuje žiarenie, ktoré dokáže rast nádoru v oku nielen zastaviť, ale ho aj úplne zničiť.

Prevencia je základom boja proti rakovine oka


Základnou a zároveň najdôležitejšou ochranou zraku aj očí sú preventívne prehliadky u očného lekára. Tie dokážu včas odhaliť aj bezpríznakové ochorenia, medzi ktoré sa radí aj melanóm oka.
Účinnou prevenciou pred vznikom očného melanómu je zmena životného štýlu, najmä pohyb v exteriéri na prirodzenom svetle. Pozor si však treba dať aj na škodlivé ultrafialové žiarenie a oči chrániť slnečnými okuliarmi, pričom treba vyberať podľa kvality UV filtra. Odporúčame preto kupovať slnečné okuliare v certifikovaných predajniach, kde máte záruku, že investujete do kvalitných ochranných skiel a tým tiež do účinnej ochrany svojich očí.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri