BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Syndróm počítačového videnia. Trápi aj vás?
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Nadmerné používanie pracovných počítačov, osobných notebookov či smartfónov. Aj tak by sa dala opísať dnešná digitálna doba, ktorá výrazne ovplyvňuje náš každodenný život. Ale nielen to. Najviac tým trpia naše oči, ktoré postihuje takzvaný syndróm počítačového videnia.
Čítanie stránok v knihe nie je to isté ako čítanie textu na monitore. Obzvlášť, ak sú na obrazovke rôzne odrazy či odlesky alebo ak je nastavená nízka ostrosť či kontrast. Nehovoriac o tom, že z monitorov sála takzvané modré žiarenie, na ktoré naše oči nie sú prirodzene zvyknuté. Ak k tomu ešte pridáme dlhý čas strávený za počítačom a nesprávne sedenie, môžu z toho vzniknúť rôzne zdravotné problémy, a to vrátane syndrómu počítačového videnia (CVS).
Príznaky
CVS charakterizuje predovšetkým bolesť očí, pocit únavy, pálenie či slzenie alebo naopak pocit suchého či podráždeného oka a celková námaha očných svalov. Neraz sa však objavuje aj rozmazané či zdvojené videnie alebo aj citlivosť na svetlo. A k tomu v nejednom prípade ešte aj bolesť hlavy, krčnej chrbtice či ramien, ktoré sú dôsledkom dlhého a nesprávneho sedenia.Zaujímavosťou však je, že väčšina týchto symptómov po ukončení práce za počítačom zvykne postupne zmiznúť. Niektoré príznaky však pretrvávajú, a to napríklad rozmazané videnie do diaľky, čo neraz súvisí aj s nastupujúcou krátkozrakosťou.
Žiadny z týchto príznakov však netreba podceňovať, a to najmä vtedy, ak trvajú dlhodobejšie. Odporúča sa teda, aby ste v prípade akýchkoľvek vybočení z normálu absolvovali dôkladné očné vyšetrenie.
Prevencia
Pracovná doba nepustí, takže ak musíte za počítačom stráviť osem a viac hodín, nič s tým nenarobíte. V rámci boja proti CVS však môžete niektoré veci upraviť. Začať treba s nastavením správneho jasu a kontrastu. Každý dobrý IT-čkár vo firme predsa dobre vie, aké sú optimálne hodnoty, preto ho požiadajte o pomoc. A ak nosíte okuliare, investujte do takzvaných počítačových skiel, ktoré prepúšťajú oveľa menej nebezpečného modrého žiarenia. Zároveň by ste však mali skontrolovať aj to, či je váš monitor v dostatočnej vzdialenosti, odporúčaná hodnota je 45 – 50 centimetrov.Pri písaní v textových dokumentoch dbajte na to, aby ste pracovali najmä s čiernym písmom na bielom podklade, lebo práve táto kombinácia našim očiam vyhovuje najviac. A dôležitá je aj veľkosť písma. Zrak každého z nás je v inej kondícii, určite však nie je vhodné, aby ste nasilu čítali „blchy“, lebo tým oči iba zbytočne namáhate. Veľkosť textu si teda upravte podľa vašich individuálnych potrieb.
Niektoré veci by však pre vás mal spraviť aj váš zamestnávateľ. Napríklad zabezpečiť, aby v pracovných priestoroch nebolo príliš ostré a takzvané studené svetlo, lebo to ľudskému oku nevyhovuje. Na trhu sú dostupné aj ergonomické stoličky či pracovné stoly, ktoré takisto môžu zlepšiť vaše pohodlie i zdravie. A v neposlednom rade vám môže pomôcť aj taká drobnosť, akou je správna podložka pod myš, ktorá je účinnou prevenciou proti karpálnemu tunelu.
Fit minútka
Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, naše pohodlie počas práce vplýva nielen na naše telo, ale aj na fyzickú kondíciu našich očí. Výrazne im pomôže aj krátka prestávka, ktorú by ste si mali robiť pravidelne každú hodinu. Očná „fit minútka“ by mala spočívať v tom, že sa odvrátite od svojho monitora, požmurkáte si, aby sa vaše oči zvlhčili, a potom sa zameriate na nejaký vzdialenejší predmet a budete takpovediac „gúľať očami“, čiže krúživými pohybmi ho sledovať. Aby ste na to v zápale práce nezabudli, nastavte si na každú hodinu tichší budík. Pohľady kolegov si nevšímajte, robíte to pre svoj zrak.Prevenciu ani očnú rozcvičku určite nepodceňujte, lebo dlhá práca za počítačom naozaj ľuďom zhoršuje zrak. Našťastie, medicína ide vpred a mnoho komplikácií dokáže účinne vyriešiť či skorigovať operácia očí. Každý očný lekár vám však povie, že vždy je lepšie robiť opatrenia vopred, ako keď už problémy nastúpili.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka