Zahmlené videnie: chvíľkové vyčerpanie alebo vážnejší problém?
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Každý z nás už zažil chvíľkové rozmazané videnie. Najčastejšie je spôsobené únavou, najmä v prípade, ak sústredene pozeráte na obrazovku počítača celé hodiny. Občas však má zahmlené videnie aj závažnejší dôvod.
Celodenné sedenie v klimatizovanej miestnosti pri počítači alebo displeji neprospieva vášmu organizmu, preto je logické, že na takéto prostredie reagujú aj oči. Ľudia majú tendenciu pri sústredenom sledovaní textu alebo informácií menej žmurkať, čo má za následok vysychanie povrchu oka. Oko sa však proti tomuto stavu bráni, napríklad tým, že vás núti častejšie žmurknúť.
Je to prirodzená reakcia, akonáhle máte pocit, že vaše videnie je nejasné alebo rozmazané, prvá vec, ktorú spravíte je zažmurkanie. Práve to je jedným z tipov očných lekárov: hoci sa na žmurkanie bežne nesústredíme, spravte pri dlhej sústredenej práci výnimku a snažte sa žmurkať častejšie.
Nejasné videnie spôsobené zdravotným stavom
Tak ako pri rôznych refrakčných chybách a ochoreniach zraku, aj s rozmazaným videním sa spája nechválne známa choroba, ktorou trpí isté percento populácie. Cukrovka. V prípade, že o svojom stave viete, je namieste absolvovať pravidelné kontroly u očného lekára.
Nemusíte sa však okamžite plašiť, rozmazané videnie môže byť spôsobené aj zlou životosprávou, ktorá je vo vašich rukách. Pri zlom stravovaní a nízkej fyzickej aktivite sú úplne bežné problémy s krvným tlakom, ktorý vplýva aj na zrak a bolesti hlavy. Občas preto nezaškodí vykročiť zo svojej komfortnej zóny, alebo priam vybehnúť, a zašportovať si.
Ako liečiť zahmlené videnie?
Aby ste si boli istí tým, čím je zahmlené alebo rozostrené videnie spôsobené, určite navštívte očného lekára, ktorý vám pomôže identifikovať príčinu. Viac vám prezradí aj vyšetrenie očného tlaku, ktorý sa podpisuje na tomto nepríjemnom stave. Prehliadka môže odhaliť aj iné pôvody, napríklad zápal oka alebo mechanické poškodenie, popraskané cievky... oko je zložitý orgán a jeden symptóm sa môže viazať k rôznym príčinám, preto je najspoľahlivejšie nechať diagnostiku na odborníka.
Pri menej závažných príčinách vám lekár môže odporučiť zmenenie životosprávy, prípadne očné lubrikanty v podobe očných kvapiek alebo umelých sĺz, ktoré sa využívajú aj pri syndróme suchého oka.
Astigmatizmus je na vzostupe
So starnutím populácie prichádzajú ruka v ruke aj prípady zrakových ochorení. Ľudský organizmus sa opotrebúva, čo platí pre naše kosti či svaly, ale aj pre naše oči. Astigmatizmus je častou príčinou rozmazaného videnia starších ľudí a bežne sprevádza iné refrakčné očné chyby, akými sú napríklad krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.
Okrem toho, že človek postihnutý astigmatizmom môže vidieť zahmlene na jedno alebo aj obe oči, tento stav deformuje aj vnímanie objektov či vzdialeností. Môže za to zdeformovaná šošovka oka, na ktorej sa lúče nelámu na rovnakom mieste a vytvárajú preto zdeformovaný obraz na sietnici.
Liečba astigmatizmu
Ak lekár zistí, že vaše oko môže trpieť astigmatizmom, máte na výber rôzne riešenia. V prípade, že nosíte okuliare, s astigmatizmom vám pomôžu špeciálne cylindre, ktoré vám očný lekár predpíše. Tieto cylindre vám optik zasadí do dioptrií. Obávať sa nemusia ani tí, ktorí využívajú kontaktné šošovky, keďže ich výrobcovia myslia na ľudí s astigmatizmom a prispôsobujú tomu svoje produkty.
Pokročilejšou liečbou je chirurgický zákrok, pri ktorom vám operatér vloží do oka špeciálne zakrivenú umelú šošovku, ktorá nahrádza pôvodnú, zdeformovanú časť oka.
Pravdepodobne najistejším a najrýchlejším riešením je laserová operácia oka, ktorá dosahuje vynikajúce výsledky a pomáha pacientom skvalitniť videnie, ktoré bolo doteraz obmedzované refrakčnými chybami. Tieto operácie sú bezbolestné a zbavujú pacientov zrakových problémov natrvalo.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka