Blog

aktuality z iClinic

Aké mýty nám bránia zbaviť sa okuliarov a šošoviek?

Od Redakcia -
Najnovšie laserové operácie očí už prekonali mnohé mýty.

Ak premýšľate, či sa zbaviť svojich okuliarov alebo šošoviek, môžete natrafiť na mnoho mýtov. Hororové poviedky o bolesti, prípadne nutnom pobyte v tme po laserovej operácii očí sú našťastie už dávno za nami. A spolu s touto fámou sa vďaka napredujúcim technológiám v mikrochirurgii oka rozplynulo aj mnoho ďalších. Ukážeme vám, ktoré to sú.

1. Bolesť po zákroku


Jednou z najväčších fám, ktoré stále kolujú medzi ľuďmi je bolestivosť. Ani nie tak pri zákroku samotnom, ako obdobia po ňom. Kvapky na lokálne znecitlivenie pred operáciou sú dnes samozrejmosťou. Čo však keď anestéza odoznie? Staré typy laserových operácií očí, ktoré sú stále dostupné a patria k najlacnejším, po operácii bolia. Pacienti to potvrdzujú. Vďaka vyspelej technike dnes sú však k dispozícii iné metódy a najmä najnovšia tretia generácia laserových operácií očí v podobe metódy Relex Smile 3D, ktorá vám dopraje maximálny komfort bezbolestného pooperačného priebehu. Je to vďaka tomu, že pri operácii sa používa len femtosekundový laser a preto nedochádza k páleniu tkaniva rohovky, či vytvoreniu rezu. A bez rezu nie je ani bolesť.

2. Hrozba oslepnutia


Oslepnutie nehrozí. Potvrdzujú to štatistiky. Po celom svete bolo vykonaných niekoľko desiatok miliónov laserových operácií očí, pri ktorých nebol zaznamenaný prípad oslepnutia. Moderné laserové operácie očí sa totiž vykonávajú na povrchu oka. Špičkové prístroje umožňujú samotnú operáciu prerušiť aj pri tom najmenšom nežiadúcom pohybe oka. To je dôvod, prečo by ste sa mali zamerať na kliniky, ktoré pravidelne obnovujú svoje technológie a pracujú s najnovšími technológiami. MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH z očnej kliniky iClinic vysvetľuje, že existuje množstvo klamlivých štúdií, ktoré sa ako hoaxy šíria internetom a bežná verejnosť ich nedokáže rozlíšiť, no upozorňuje na to, že tzv. haló efekty sú nejaký čas od zákroku normálne. „Operáciou meníte optický systém oka, zmeníte fyzikálnu stránku videnia. Rohovka potrebuje po operácii čas na to, aby sa „preskladala“ a mozog si musí na novú situáciu zvyknúť,“ vysvetľuje. Dôležité je zveriť sa do rúk odborníkom, ktorým veríte, ktorí vás dôkladne vyšetria a odporučia metódu najvhodnejšiu pre vaše oči.

3. Operácia je len pre krátkozrakých


Táto fáma už tiež neplatí. Momentálne sa laserovou operáciou očí operuje nielen krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť a astigmatizmus, no len v rámci určitého rozsahu očnej chyby:
  • Krátkozrakosť: do -10 dioptrií
  • Ďalekozrakosť: do +6 dioptrií
  • Astigmatizmus: do 5 cylindrov

Tieto čísla sú orientačné hodnoty, nakoľko je každý človek jedinečný.

4. Dlhá rekonvalescencia


Pri operácii metódou Relex Smile 3D sa korekcia deje vo vnútri rohovky, preto ide o zákrok mimoriadne šetrný a jednoduchý. Ostré videnie sa dostaví okamžite a bez akýchkoľvek nežiadúcich vedľajších účinkov. Už na druhý deň po operácii sa môže pacient vrátiť do práce či k obľúbeným činnostiam. Žiadna rekonvalescencia nie je nutná.
Pri zákroku Z-Lasik sa ostré videnie dostaví spravidla do pár hodín.
Vo všeobecnosti sa už 7-10 dní po operácii očí môže pacient vrátiť k ľahším športom a po 14-21 dňoch sa môže plne venovať všetkým svojim obľúbeným aktivitám, vrátane plávania.

5. Nie každý je vhodný na operáciu očí


Ak je vaša dioptrická chyba príliš silná a nevhodná na vykonanie laserovej operácie oka, môžete podstúpiť refrakčnú výmenu šošovky, kedy bude vaša šošovka nahradená umelou, vysvetľuje možnosti lekár očnej kliniky MUDr. Ďurkovič, MPH. Nejedná sa už o laserovú operáciu, vykonávanú na rohovke, ale o vnútroočný zákrok, kedy je pôvodná šošovka nahradená.

Výmena šošovky sa odporúča aj pacientom po 45. roku, nakoľko pre nich už laserová operácia očí často nie je vhodná. V tomto veku totiž prichádza k prirodzenému starnutiu oka a väčšina ľudí začne používať okuliare na čítanie. Výmena vnútroočnej šošovky, ktorá sa nazýva aj ako metóda Prelex, umožňuje zbaviť sa nielen okuliarov na čítanie, ale aj ostatných dioptrických chýb, ktoré môžu človeka trápiť. K dispozícii máte aj femtolaserovú operáciu FEMTO Z-PRELEX s využitím femtolaseru, ktorý nahradí ostrý skalpel. Výhodou tejto metódy je trvalé odstránenie dioptrickej chyby, odstránenie šedého zákalu a najmä to, že dokážete vidieť na blízko aj na diaľku bez okuliarov.

6. Zákrok je predražený


Cena zákroku je jednorazová záležitosť, a môže na prvý pohľad pripadať drahá. Keď si však porovnáte, ako často si kupujete šošovky, resp. ako často si meníte rámy na okuliaroch, či sklá s rôznou povrchovou úpravou, je cena zákroku oveľa nižšia, než investícia do optických pomôcok. Očná klinika iClinic vám zároveň ponúka možnosť platby na splátky, rôzne zľavy, alebo možnosť zapojiť sa do skupinovej zľavy, kde môžete náklady na laserovú operáciu očí výrazne znížiť.

V prípade, že vás článok zaujal, no nezodpovedal všetky vaše otázky, máte možnosť kontaktovať očnú kliniku iClinik a kolegovia vám veľmi radi zodpovedia všetko, na čo sa chcete ešte spýtať.
Stačí sa len odhodlať a zmena vo videní sveta okolo vás sa môže udiať už v rámci jedného dňa, ani nie za 15 minút.


 
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri