Blog

aktuality z iClinic

Videnie po laserovej operácii očí

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Videnie po laserovej operácii očí

Okolo laserovej operácie očí koluje dosť mýtov, medzi ktoré patrí aj to, kedy „začnete vidieť”. Ako je to teda v skutočnosti? Musíte čakať v tme niekoľko dní, kým bude váš zrak ostrý a oči použiteľné?
 
Rozdiely vo videní po rôznych operáciách sa do pol roka takmer strácajú, no jednotlivé operácie môžu mať inú dobu rekonvalescencie. Rekonvalescencia v prípade laserovej operácie očí je iná, ako v prípade iných operácií. Zrak sa po zákroku môže niekoľko dní stabilizovať, oko si totiž musí zvyknúť na rôzne svetelné podmienky a zaostrovanie.
 
Ak by niekto podstúpil napríklad operáciu Relex Smile a nemal dostatok informácií o tom, ako prebieha rekonvalescencia, pooperačný stav by ho mohol zneistiť. No súčasťou starostlivosti o pacientov v iClinic je nie len predoperačné, ale aj pooperačné poradenstvo. Je zásadou, že lekár alebo operatér podrobne prevedú pacienta celým procesom, ktorý vedie k  zlepšeniu zraku a s ním aj kvality jeho života. Aj vďaka tomu pacienti zisťujú, že sa nemajú čoho obávať. Vďaka poradenstvu sa pacienti dozvedia, že mýty o operáciách častokrát nie sú vôbec pravdivé: po spomenutej metóde Relex Smile nastupuje ostré videnie okamžite po zákroku a rekonvalescencia spočíva len v tom, aby si pacient dával niekoľko dní pozor a vyhýbal sa rizikovým aktivitám.
 

Niektoré činnosti po laserovej operácii vykonávať nemôžete

 
Mimo mýtov kolujúcich okolo videnia po laserovej operácii očí však musíme spomenúť niektoré pravdivé tvrdenia, na ktoré vás pred operáciou upozorní aj lekár. Patrí medzi ne napríklad:
 
  • V prvom týždni po zákroku si musíte dávať pozor, aby sa vám do oka nedostala tekutina alebo nejaká smietka, preto sa neodporúča plávanie v chlórovej vode. Pre potápačov alebo plavcov odporúčame operáciu Relex Smile, v ostatných prípadoch neodporúčame verejné plávanie po dobu 4 týždňov.
  • Po laserovom zákroku by ste nemali aspoň týždeň vykonávať športové aktivity. Pre operácie Relex Smile je doba rekonvalescencie kratšia, už po 7 dňoch môžete vo voľnejšom tempe športovať a po 14 dňoch pokračovať v športovaní bez obmedzenia. Metóda operácie Z-Lasik má dlhšiu rekonvalescenciu, po ktorej budete môcť naplno športovať až po 21 dňoch.
Zrak, respektíve jeho ostrosť môže kolísať po dobu 3 mesiacov, kedy sa permanentne ustáli. Po tomto čase sú zmeny, dokonca zhoršenie viditeľnosti a následná nutnosť dioptrií, takmer vylúčené. To sa, samozrejme, netýka prirodzeného zhoršenia zraku v dôsledku veku. Starnutie ovplyvňuje aj zdravé oči.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri