Blog

aktuality z iClinic

6 + 1 tipov pre zdravé oči

Oči sú veľmi citlivým orgánom. Bez zraku si život dokáže predstaviť len málokto a nekvalitné videnie nám viac či menej komplikuje život. To, aký význam pre nás má zisťujeme intenzívnejšie, keď sa nám zhorší. A to sa stáva čoraz častejšie najmä v rozvinutých krajinách vrátane Slovenska.

6 + 1 tipov pre zdravé oči

V dnešnom článku prezradíme niekoľko tipov, ako si čo najdlhšie udržať zdravé oči a čoho sa vyvarovať, ak chcete znížiť riziko vzniku očného ochorenia či refrakčnej vady. Faktom je, že niektoré očné choroby ovplyvniť nedokážeme. Iné však priamo alebo nepriamo ovplyvňujeme životným štýlom, stravou či (ne)vynechávaním očných prehliadok.


1. tip – dodržiavajte termíny preventívnych prehliadok

Preventívne prehliadky očí by ste nemali zanedbávať v žiadnom veku. Platí, že čím skôr sa podarí zistiť príčiny zrakových problémov, tým jednoduchšie a efektívnejšie je možné ich zastabilizovať alebo odstrániť. Nehovoriac o tom, že komplexné vyšetrenie dokáže odhaliť aj vážne celkové ochorenia, ako napríklad rakovinu, cukrovku, HIV či tuberkulózu. 

2. tip – dbajte na pracovné aj domáce prostredie

Pracovné, ale aj študijné či domáce prostredie majú výrazný vplyv najmä na vznik takzvanej získanej krátkozrakosti. Dlhé hodiny pred počítačom, na mobiloch či pred televízorom okrem vyžarovania pre oči nebezpečného modrého svetla spôsobujú spoločne so suchým vzduchom či prievanom vysušovanie očí. Zabúdame žmurkať, čím sa naše oči dostatočne nevlhčia slzami. Následne sú náchylnejšie na vznik infekcie či poranenia. Podobný vplyv má dehydratácia, aj preto by sme sa mali doslova naučiť dodržiavať pitný režim. Oči tiež vysušuje klimatizácia.

Asi nikoho neprekvapí, že nevhodným prostredím pre oči sú zadymené priestory, zvýšené riziko viacerých očných ochorení hrozí fajčiarom.

Oči je potrebné si chrániť aj v exteriéri. Slnečné okuliare s UV filtrom zabraňujú pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia. Odporúčame ich kupovať v overených optikách. Na čerpacích staniciach či trhoch nemáte istotu, že kupujete okuliare s kvalitným filtrom.

3. tip – strava je základom zdravého organizmu

Aká dôležitá je vyvážená strava plná vitamínov a minerálov pre organizmus vie už aj malé dieťa. Podobne dôležitá je aj pre oči a pre udržanie si dobrého zraku. V jedálničku by nemali chýbať vitamíny A, C aj E, betakarotén, kartenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny ani zinok. Konzumovať by ste mali najmä zeleninu a ovocie – výborné sú napríklad mrkva, petržlen, listová zelenina, brokolica, paradajky, cvikla, špenát, cuketa, kukurica, tekvica, ale aj čerešne, mango, pomaranče, kivi či mango. Zo živočíšnych produktov majú pozitívne účinky pečeň, mlieko aj ryby.

4. tip – nevynechávajte pohyb a športovanie

Podobne ako strava, aj pohyb a šport sú dôležité pre celý organizmus, nielen pre oči. Priamo ovplyvňujú zrak napríklad tým, že vyvažujú zaostrovanie na veľmi blízke predmety – napríklad na monitor obrazovky, zaostrovaním na vzdialené predmety. V exteriéri je totiž množstvo impulzov, ktoré nás „nútia“ pozerať do diaľky a tým nedovoliť, aby sa nám schopnosť zaostrovať do diaľky postupne otupovala. Pobyt v prírode a šport nás zároveň prirodzene vytrhávajú od mobilov a počítačov. V neposlednom rade, aj keď nepriamo, pohyb pôsobí na kvalitný zrak tým, že znižuje riziko celkových ochorení, ako napríklad vysoký krvný tlak či cukrovka, ktoré môžu byť následne príčinou vzniku očného ochorenia.

5. tip – hygiena musí byť

Preniesť si prstami do oka vírus, baktériu či malú pevnú čiastočku je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Vďaka špinavým rukám otvoríte cestu pre vznik infekcie, zápalu aj mechanickému poškodeniu. Náchylnejší na poškodenie očí týmto spôsobom sú alergici, ale napríklad aj nositelia kontaktných šošoviek. Snažte sa vyvarovať pretieraniu si očí, nikdy nemanipulujte s kontaktnými šošovkami s neumytými rukami a v prípade, že vám z oka šošovka vypadne, nahraďte ju novou. 

6. tip – nezabúdajte na korekčné pomôcky

Korekčné pomôcky nie sú pre pacienta z hľadiska športovania, výkonu povolania či každodenných činností ideálne. Najmä dioptrické okuliare bývajú veľmi nepraktické a obmedzujúce. Ak však vidíte rozmazane a lekár vám ich predpíše, noste ich. Bez nich totiž žmúrite v snahe zaostriť, nadmerne zbytočne zaťažujete oči aj mozog. To zvyšuje riziko ďalšieho zhoršovania zraku a zároveň aj neočných problémov akými sú napríklad bolesť očí a hlavy, únava či nevoľnosť.

Bonusový tip – opäť kvalitný zrak

Ak ste o kvalitný zrak prišli alebo ak ste život s ním nikdy nepoznali, máme pre vás bonusový tip. Tým ale nie je ako si ochrániť zrak, ale ako ho získať späť. Jediným spôsobom, ako sa navždy zbaviť problémov s videním do diaľky aj na blízko a ako si dopriať život bez okuliarov či akýchkoľvek iných korekčných pomôcok je laserová operácia očí. Odporúčame niektorú z najmodernejších operačných metód ako napríklad CLEAR, ReLEx SMILE 3D či Z-Lasik, ktoré sú bezbolestné, rýchle, k očiam šetrné a predstavujú minimálne riziko pooperačných komplikácií. Veľmi rýchlo zistíte, aké šťastie je mať „život s kvalitným zrakom.“

Navyše ak sa teraz rozhodnete pre operáciu očí, získate ju so špeciálnou 1 000 € ZĽAVOU. Viac informácií, ako aj presný postup, ako túto zľavu získať, nájdete priamo na tomto linku o kampani: Rozdávame zľavy v hodnote milión EUR na operácie očí.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Petra Hlaváčová, PhD., FEBOlekárka, oftalmologička
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri