Blog

aktuality z iClinic

Starostlivosť o zrak: Tipy a odporúčania

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Starostlivosť o zrak: Tipy a odporúčania

Napriek tomu, že oči sú jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele, faktom je, že starostlivosť o ne mnohí z nás zanedbávajú. Prípadné zhoršenie zraku pripisujú veku a len málokto si uvedomuje, že viacerým očným ochoreniam je možné predísť, prípadne výrazne zjednodušiť ich liečbu.


V dnešnom článku sa dočítate:
  • akými spôsobmi prevencie môžeme pomôcť udržiavať náš zrak vo výbornej kondícii
  • ktoré rizikové faktory sú pre naše oči najnebezpečnejšie
  • či jedenie mrkvy skutočne pomáha kvalitnému zraku
  • prečo je potrebné prípadné zrakové problémy riešiť čím skôr a ako

V zdravom tele zdravé oči


To čo platí v podstate pre ktorýkoľvek ľudský orgán platí aj pre oči. Ak im venujeme dostatok pozornosti, ak sa o oči náležite staráme, väčšinou sa nám za to odvďačia. V tomto prípade kvalitným zrakom a eliminovaním očných ochorení. Na druhej strane, existujú aj očné vady či choroby, ktorým sa vyhnúť nedokážeme. Aj v tomto prípade však platí, že ich korekciu či liečbu vieme výrazne urýchliť a zefektívniť vlastným prístupom.

Pravdou tiež je, že ak sa celý život staráme o svoje zdravie a o naše telo ako celok, s veľkou pravdepodobnosťou sa to prejaví aj na zdraví očí. Pretože len málokedy platí, že nezdravé telo, zdravé oči. A naopak, veľmi často celkové zdravie človeka pozitívne vplýva aj na zdravie očí.


Presbyopii nezabráni ani ukážkový životný štýl


Na úvod sme sa rozhodli, že uvedieme príklad očnej vady, pred ktorou nás neochráni ani ideálny  životný štýl. Je to úplne prirodzené, pretože aj naše oči starnú a laicky povedané, opotrebovávajú sa. Že takéto ochorenia prichádzajú v seniorskom veku (napríklad vekom podmienená degenerácia makuly či katarakta), by hádala asi väčšina z vás. Vedeli ste však, že presbyopia – ľudovo známa ako vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, postihne každého človeka a už v období medzi 40. – 45. rokom života?

Je to očná vada, ktorá sa prejaví tým, že nedokážeme zaostriť na veľmi blízke predmety. V snahe prečítať si správu v mobile či text v časopise sa ich snažíme od očí čo najviac oddialiť. Na svedomí to má opotrebovaná ľudská šošovka, ktorá vekom stráca svoju pružnosť.

Riešením sú okuliare na čítanie, ktoré túto vadu dokážu korigovať, ale jediným trvalým a skutočným riešením problému je laserová operácia očí, pri ktorej sa poškodená šošovka vymení za novú umelú. Odporúčame investovať do niektorej z najmodernejších metód, ako napríklad FEMTO Z-Prelex, ktoré sú bezbolestné, prebiehajú ambulantne v lokálnom znecitlivení, a ktoré sa vyznačujú maximálnou bezpečnosťou s minimálnym rizikom nežiadúcich pooperačných komplikácií.


Preventívne prehliadky nezanedbávajte


Aké sú pravidelné preventívne prehliadky dôležité, ste v súvislosti so zdravím počuli už asi mnohokrát. V prípade zraku to platí dvojnásobne. Dokážu totiž odhaliť nielen očné vady a choroby, ale aj niektoré vážne celkové ochorenia, napríklad HIV, tuberkulózu či cukrovku.

Význam preventívnych očných vyšetrení rastie vekom. Nemali by ste ich zanedbávať počas celého života, ale najmä po štyridsiatke odporúčame nevynechať žiadne z plánovaných vyšetrení. Práve vtedy sa radikálne zvyšuje riziko vzniku niektorej z očných chorôb. A aj v tomto prípade platí, že čím skôr sa problém diagnostikuje, tým rýchlejšie a jednoduchšie je možné ho riešiť. Na záver je potrebné zdôrazniť, že komplexné očné vyšetrenie dokáže objaviť aj očné ochorenie, o ktorého existencii nemusíte ani tušiť. Napríklad glaukóm – zelený zákal, ktorý je vo svete po šedom zákale hneď druhou najčastejšou príčinou slepoty, sa môže aj roky vyvíjať úplne bezpríznakovo. Pri tomto ochorení dochádza najmä následkom vysokého vnútroočného tlaku k postupnému poškodzovaniu zrakového nervu, ktorý prenáša informácie z mozgu do oka. Jeho silné poškodenie môže viesť až k nezvratnej slepote.


Vitamíny a minerály dôležité pre zrak nájdete v dostupných aj exotických plodinách


Pre zdravý vývin očí aj pre udržanie ich dobrej kondície sú dôležité vitamíny. Najrozšírenejším vitamínovým deficitom na svete je vitamín A. Pomáha chrániť zrak pred šeroslepotou a poškodzovaním očnej sietnice, je však veľmi potrebný napríklad aj pre normálny rast a vývoj tela, pre zdravé kosti a zuby, pre zabezpečenie správnych imunitných a reprodukčných funkcií. Na rozdiel od väčšiny iných vitamínov, vitamín A sa nenachádza v zelenine a ovocí, ale len v potravinách živočíšneho pôvodu – napríklad v rybách, mlieku či pečeni.

Pravdou však je, že vitamín A je možné nepriamo získať aj konzumáciou ovocia a zeleniny. V mrkve, listovej zelenine, brokolici, cvikli, čerešniach či paradajkách sa nachádza betakarotén, ktorého jedna molekula sa v tele dokáže zmeniť na dve molekuly vitamínu A. Výhodou takto získaného vitamínu A je, že sa ním nemôžete predávkovať, pretože telo si ho vytvorí toľko, koľko potrebuje. Z hľadiska zraku betakarotén znižuje riziko šedého zákalu.

Ak sa pýtate, či naše oči nepotrebujú najznámejší vitamín C, odpoveď je jasná. Aj céčko je dôležité. Znižuje riziko vzniku šedého zákalu a vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Vitamín C sa nachádza vo väčšine ovocia a zeleniny, jeho vysoký výskyt obsahujú citrusy, čierne ríbezle, brokolica, kivi, paprika či šípky.

Na vznik šedého zákalu či šeroslepoty môže vplývať aj nedostatok zinku a konzumovať by sme nemali zabúdať ani potraviny bohaté na vitamín E (nájdeme ho napríklad v mandliach, batátoch, špenáte, arašidoch či čučoriadkach), ktorý dokáže eliminovať voľné radikály poškodzujúce očné bunky.

Na záver sme si nechali kartenoidy luteín a zeaxantín. Vyznačujú sa antioxidačnými účinkami a dokážu filtrovať vysoko energetické modré svetlo. Zlepšujú zrakovú ostrosť a pomáhajú predchádzať vekom podmieneným očným ochoreniam ako je šedý zákal či vekom podmienená makulárna degenerácia.

Kým získať luteín nepredstavuje žiadny problém, nakoľko sa nachádza v bežne dostupnom ovocí a zelenine, akým sú napríklad listový šalát, uhorka, brokolica, špenát, kivi, kukurica, pomaranč, tekvica či mango, zeaxantín sa vyskytuje vo väčšej miere len v našich zemepisných šírkach nepestovaných plodinách.  Jedným príkladom za všetky je goji, plodina obľúbená najmä v čínskej medicíne.


Zdravý životný štýl


Asi nikoho neprekvapí, že pestrá a vyvážená strava, športovanie, častý pobyt v prírode bez fajčenia či nadmernej konzumácie alkoholu priaznivo pôsobia aj na naše oči. Fajčenie či pobyt v zadymenom a prašnom prostredí je rizikovým faktorom pre viacero očných ochorení. Dlhé hodiny strávené pri počítači a tým zaostrovanie na blízke vzdialenosti bez kompenzácie pozerania do diaľky, napríklad počas pobytu v prírode vplýva na vznik získanej krátkozrakosti a tiež jedného z najnovších civilizačných ochorení – syndrómu suchého oka. Snažte sa tiež vyhnúť modrému svetlu aspoň 2 hodiny pred zaspávaním a zabezpečiť si 8 hodín kvalitného spánku, počas ktorého si vaše oči oddýchnu.


Nezhoršujte si zrak neliečením


Ak sa vám zhorší zrak, netreba panikáriť. V drvivej väčšine sú problémy so zrakom riešiteľné. Ak sa jedná o dioptrickú chybu, korigovať zlé videnie môžete okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo sa rozhodnúť pre trvalé riešenie, ktorým je laserová operácia očí, ktorú viete teraz získať so špeciálnou 1 000 € zľavou v rámci prebiehajúcej akcie "Operácie očí nezdražujeme. Zlacňujeme pre prvých 1 000 z vás". Dôležité však je, aby ste s liečbou zhoršeného zraku začali čím skôr. Preto ak sa u vás objavia niektoré z najčastejších symptómov zhoršeného zraku – rozmazané, neostré, viacnásobné či zahmlené videnie, strata priestorového videnia, zvýšená citlivosť na svetlo, zhoršenie videnia za šera či v tme, ale aj časté bolenie hlavy a očí či častejšia únava, návštevu očného lekára určite neodkladajte. Čím neskôr začnete s liečbou, tým viac riskujete ďalšie zhoršovanie zraku.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri