BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Blog

aktuality z iClinic

Dioptrické okuliare – podľa čoho si vybrať tie správne?

Dioptrické okuliare – podľa čoho si vybrať tie správne?

Niekto si na nosenie dioptrických okuliarov zvykne relatívne rýchlo, iného obmedzujú celý život, najmä pri určitých činnostiach. Obzvlášť, keď k okuliarom do diaľky alebo na blízko pribudnú okuliare na čítanie, ako následok presbyopie.
 
Z korekčnej pomôcky sa však stal dôležitý doplnok outfitu a tak výber tých správnych okuliarov nie je len otázkou správneho nastavenia dioptrií, ale aj materiálu a dizajnu.   

V tomto článku sa dozviete:
  • v čom sa líšia jednotlivé typy rámov a dioptrických skiel
  • podľa čoho si vyberať dioptrické okuliare

Dioptrické okuliare vyberajte v optike


Hneď na úvod je potrebné povedať, že dioptrické okuliare by sme mali kupovať výlučne v očných optikách, prípadne iných špecializovaných obchodoch. Kupovať okuliare napríklad v drogérii, supermarkete či na benzínovej stanici je vhodné len ako krátkodobé riešenie, napríklad v prípade, že si tie vaše niekde zabudnete alebo zničíte. Ich dlhodobé používanie vám môže spôsobovať bolesti hlavy, začervenanie očí či zníženú schopnosť sústredenia sa. Treba si uvedomiť, že nízka cena takýchto okuliarov má svoje dôvody. Sú vyrábané vo veľkom množstve z menej kvalitných materiálov a použité dioptrické sklá nemusia zodpovedať konkrétne vašim potrebám.

Dioptrické okuliare sa kupujú podľa predpisu očného lekára po komplexnom vyšetrení zraku. Je napríklad možné, že na každé oko budete potrebovať iné dioptrie, čo u lacných „hotových“ okuliarov asi nenájdete. Zároveň môžete okrem jednej zrakovej vady trpieť viacerými a tak vám očný lekár odporučí multifokálne sklá, ktoré budete v supermarkete hľadať pravdepodobne tiež márne.

Pri výbere okuliarov zohľadnite viacero faktorov

Hlavnou funkciou dioptrických okuliarov je korekcia zrakovej vady. Základným parametrom výberu by preto mal byť predpis dioptrií či cylindrov od vášho očného lekára. Podľa toho vám v optike vyrobia šošovky (sklá) do okuliarov v podstate na mieru. V prípade, že ste krátkozrakí, vaše dioptrie budú mať mínusové hodnoty, ak ste ďalekozraký plusové a v prípade, že trpíte astigmatizmom, šošovky budete vyberať podľa cylindrov. 
 
Hlavné členenie dioptrických okuliarov je tak podľa dioptrií a to na okuliare do diaľky, okuliare na blízko a okuliare na čítanie.
 
Dôležitým faktorom pri výbere okuliarov je tiež tvar vašej tváre. Iné okuliare sa hodia pre guľatý tvar, iné pre podlhovastý. Poradiť vám môže stylista, ale aj profesionálny pracovník v optike. Na základe tohto parametra si budete následne vyberať tvar rámu. Rozlišujeme celorámové, polorámové a bezrámové okuliare.

 

Investícia do správnych skiel a kvalitných rámov sa oplatí


Treba si uvedomiť, že dioptrické okuliare budete nosiť s najväčšou pravdepodobnosťou roky. Sú tak dlhodobou investíciou a preto je dôležité dať si záležať na výbere materiálu, z ktorých budú vyrobené. 

Ak chcete znížiť riziko rýchleho znehodnotenia, budete si musieť priplatiť za kvalitný rám. Okuliarové rámy sa vyrábajú najčastejšie:
  • z plastu – veľké možnosti dizajnových okuliarov 
  • z kovu – ľahké a elegantné, vhodné na celodenné nosenie
  • z titánu – extrémne ľahké, ideálne aj pre alergikov
 
Veľké rozdiely sú tiež v šošovkách. Pôvodne sa vyrábali len zo skla, dnes prevládajú rôzne druhy plastov (najmä plastický polymér CR-39, polykarbonát a TRIVEX), vďaka ktorým sú sklá tenšie, ľahšie a odolnejšie proti rozbitiu. Na druhej strane sú v porovnaní so sklom náchylnejšie na poškriabanejšie.

Šošovky – dioptrické sklá delíme na:
  • jednoohniskové – pre korekciu videnia do diaľky alebo do blízka
  • bifokálne – dvojohniskové sklá, kedy je k základnej jednoohniskovej šošovke pridaná ešte druhá šošovka. Vďaka jednej je možné vidieť do diaľky, pomocou druhej napríklad čítať.
  • multifokálne – umožňujú videnie na viacero vzdialeností, človek tak nepotrebuje meniť napríklad okuliare do diaľky a okuliare na čítanie.
     

Okuliare na špeciálne činnosti


V prípade, že športujete, ideálnym riešením (ak abstrahujeme od možnosti laserovej operácie očí) sú pre vás kontaktné šošovky. Ak ich z nejakého dôvodu nemôžete nosiť, budete potrebovať športové dioptrické okuliare.

Ak si želáte, aby vaše dioptrické okuliare plnili zároveň aj funkciu slnečných okuliarov,  na výber budete mať možnosť upevnenia tmavých klapiek na vaše dioptrické okuliare, okuliare so samozafarbovacími sklami, ktoré menia svoju farbu podľa intenzity slnečných lúčov alebo okuliare s permanentne tmavými sklami, ktoré však nie sú praktické v tmavom prostredí.

Ak pracujete v rizikovom prostredí, zadovážiť by ste si mali špeciálne ochranné okuliare s odolnými bezpečnostnými sklami.

Tieto druhy dioptrických okuliarov neodporúčame ako náhradu za hlavné, určené na bežné nosenie, ale ako vedľajšie – doplnkové k hlavným.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Petra Hlaváčová, PhD., FEBOlekárka, oftalmologička
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri