BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Ako zistíte, že máte šedý zákal?
Od Redakcia -
Šedý, inak tiež sivý zákal, odborne katarakta, je jedno z najrozšírenejších očných ochorení. Postihuje ľudí na celom svete, bez ohľadu na to, či sa jedná o super rozvinutú krajinu alebo krajinu tretieho sveta. Najčastejšie sa prejavuje u osôb v dôchodkovom veku, čoraz častejšie ju však badať už aj u mladších ročníkov. V tomto článku sa dozviete:
- aké sú symptómy katarakty
- ktoré faktory ovplyvňujú vznik alebo zrýchlenie nástupu šedého zákalu
- prečo sa operácie sivého zákalu netreba obávať
Niektoré symptómy dokážete spozorovať aj sami
Šedý zákal je degeneratívne ochorenie šošovky, pri ktorej dochádza chemickými premenami k jej zakaleniu. Tá je v zdravom stave číra, jej zakalenie bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu a zrenica získava sivý odtieň miesto bežného čierneho. Ak ste vyšetrenie u oftalmológa doteraz odkladali, pri týchto príznakoch by ste s jeho návštevou otáľať viac nemali:- máte skreslené videnie pozorovaného objektu
- ste citlivejší na svetlo/slnečné lúče
- pociťujete zníženú ostrosť pri sledovaní predmetov
- všimli ste si, že sa mení vaše vnímanie farieb
- stáva sa vám, že vidíte dvojmo, niekedy až trojmo
- zjavujú sa vám tiene či tmavé škvrny, pri ktorých máte pocit, že sa pohybujú spolu s pohybujúcim sa okom
- spozorovali ste, že sa u vás zhoršuje krátkozrakosť
Nie len vek môže byť príčinou sivého zákalu
Vo väčšine prípadov je katarakta spôsobená vekom. Oko prirodzene starne a mení sa vnútorná štruktúra šošovky. Vznik sivého zákalu môžu podporiť aj ďalšie faktory:- dedičnosť
- úraz či zápal oka
- pohlavie – častejšie sa katarakta prejavuje u žien
- nesprávna životospráva
- nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému a infračervenému žiareniu
- následok nádorových, autoimunitných či metabolických ochorení
- cigaretový dym
- užívanie niektorých druhov liekov
Operácia (zatiaľ) jedinou možnosťou odstránenia šedého zákalu
Napriek tomu, že vedci sa snažia vyvinúť lieky, ktoré by dokázali s kataraktou účinne bojovať, operácia je stále jedinou možnosťou, ako sivý zákal odstrániť. Dobrou správou ale je, že zákrok je bezbolestný a hradený zdravotnými poisťovňami.Operácia šedého zákalu je v špecializovaných očných klinikách úplne bežným operačným zákrokom, netreba sa jej preto vôbec obávať. Je vykonávaná laserom alebo ultrazvukom, do oka sa namiesto chybnej šošovky aplikuje nová, umelá šošovka. Vďaka umelej šošovke máte pokoj po celý zvyšok života, nakoľko tá sa pribúdajúcim vekom nemení. Výhodou takejto operácie je aj to, že novou šošovkou je možné vyriešiť tiež problém s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou.
Operáciu šedého zákalu je ideálne vykonať v jeho čo možno najskoršom štádiu. Vždy platí, že čím skôr sa na očnú vadu príde, tým skôr je možné ju odstrániť. Nakoľko problémy s očami bývajú častou príčinou rôznych iných zdravotných ťažkostí, typickým príkladom sú bolesti hlavy, včasnou operáciou očí im môžete predísť. Absolvovať preto pravidelné preventívne prehliadky u vášho oftalmológa sa skutočne oplatí.
Mýtus alebo pravda?
Niektoré z tvrdení o operáciách šedého zákalu sú mýtus, niektoré platili len v minulosti. Vďaka modernej očnej chirurgii sú operácie katarakty omnoho efektívnejšie, ako kedysi.- V nemocnici strávim niekoľko dní – nie je pravda, zákroky sú väčšinou vykonávané ambulantne.
- Nebudem môcť pozerať televízor – hneď po operácii sa vrátite do bežného života. Televízor sledovať môžete, avšak odporúčame to nepreháňať.
- Po čase sa šedý zákal vráti – nie je pravda, umelá šošovka sa vám už nikdy nezakalí, vydrží po celý zvyšok života.
- Operácia nemusí pomôcť – výsledky operácií katarakty sú skutočne výborné. Ak však pacient trpí okrem sivého zákalu aj iným ochorením oka, operácia nemusí pomôcť. Najrelevantnejšiu odpoveď na otázku, či operovať alebo nie, dá očný lekár, prípadne očný chirurg.
- Šedý zákal môžem vyliečiť zmenou životosprávy – kataraktu je možné odstrániť len chirurgicky. Vhodná životospráva však môže vplývať ako prevencia pred jej nástupom. Nehovoriac o pozitívnom význame pre celý váš organizmus.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka