Blog

aktuality z iClinic

Často vás bolí hlava? Príčinou môže byť neliečené očné ochorenie

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Často vás bolí hlava? Príčinou môže byť neliečené očné ochorenie


Žijeme v hektickej dobe. Času na starostlivosť o seba samého máme málo, prípadne nie sme ochotní si ho vyčleniť. Vysoké pracovné tempo, málo oddychu a regenerácie, nesprávny životný štýl. To všetko býva príčinou preťažovania organizmu a jeho jednotlivých častí. K lekárovi ideme, až keď sú príznaky určitého ochorenia skutočne vážne. Výnimkou nie sú ani ochorenia očí, ktoré sú následne príčinou ďalších zdravotných ťažkostí. Jednou z najčastejších býva bolesť hlavy.

Podceňovať problémy s očami sa nevypláca. Neliečené očné ochorenia môžu mať za následok bolesti chrbta, častý pocit únavy, bolesti hlavy, v horšom prípade chronické ochorenia aj stratu zraku. U pacientov s poruchami zraku je zároveň väčšia pravdepodobnosť vzniku depresie.Bolesti hlavy z očíNajčastejšími bolesťami, ktorých príčinou sú očné vady, sú bolesti hlavy. Zapríčiňujú ich najmä:
 • zápaly vnútorného a/alebo vonkajšieho oka – môžu sa prejavovať bodavou alebo rezavou bolesťou pri koreni nosa či vnútornom očnom kútiku
 • glaukóm – pri vzostupe vnútroočného tlaku vzniká silná, miestami až neznesiteľná bolesť hlavy. Postihuje ľudí všetkých vekových kategórií.
 • úraz – bolesť hlavy môže spôsobiť aj malé poranenie rohovky či spojovky čiastočkami prachu, mihalnicou, pilinami a podobne.
 • refrakčné chyby – do skupiny refrakčných chýb zaraďujeme napríklad astigmatizmus, presbyopiu (vetchozrakosť) či hypermetropiu (ďalekozrakosť). Snahou udržať dostatočnú zrakovú ostrosť môže dôjsť k slzeniu, páleniu a bolestiam očí, následne k bolesti hlavy, ktorá môže dosiahnuť až intenzitu migrény.

Digitálna únava zraku a súvisiace bolesti hlavy a očíRelatívne mladým očným problémom je takzvaná digitálna únava zraku. Označuje sa tiež pojmom syndróm počítačového videnia. Ako už názov naznačuje, jedná sa o problémy, ktoré vzniknú ako následok práce s počítačmi a inými elektronickými zariadeniami s displejom.

Digitálnu únavu zraku najčastejšie spôsobujú:
 • nesprávna intenzita osvetlenia v miestnosti
 • nevhodná pracovná vzdialenosť od displeja
 • nesprávny spôsob sedenia
 • zlé umiestnenie počítača vzhľadom na odraz svetla – horšie videnie diania na monitore

Vyššie uvedené faktory nepriaznivo pôsobia na zrak (rozmazané videnie, náročnejšie zaostrenie, slzenie očí, suché oči, pálenie očí, bolestí očí, únava) aj ďalšie časti tela. Sú príčinou vzniku bolestí krčnej chrbtice, rúk, ramien aj bolesti hlavy a očí.
 

Zmierniť bolesť hlavy od očí je možné znížením digitálnej únavy zraku


Predísť digitálnej únave zraku nie je úplne možné. Ak máte povolanie, ktoré vyžaduje mnohohodinovú prácu s počítačom, skúste sa držať aspoň týchto jednoduchých rád. Vaše oči sa vám poďakujú:
 • znížte sledovanie ostatných elektronických zariadení na minimum – nahraďte sledovanie TV, mobilu či tabletu mimo práce aktívnym oddychom vo forme pohybových aktivít
 • robte si počas práce s PC pravidelné prestávky – poprechádzajte sa, zahľaďte sa do diaľky, ponaťahujte sa. Pomôžete tým nie len svojim očiam, ale aj chrbtici, nohám, rukám,...
 • dbajte na správne osvetlenie miestnosti
 • pracujte v ideálnej vzdialenosti od monitora – v závislosti od toho, či pracujete na počítači s veľkým displejom alebo tablete s podstatne menším, je potrebné nastaviť vzdialenosť od monitora tak, aby ste čítali pohodlne. Nesmiete byť príliš ďaleko, aby ste nemuseli namáhať oči žmúrením, ani blízko, aby vaše oči neunavovala intenzita osvetlenia monitora.


Ako na bolesť hlavy z očí


Ako sme písali vyššie, bolesti hlavy často vznikajú ako následok očného ochorenia. Vo väčšine prípadov bolesti hlavy pominú, keď sa podarí vyliečiť danú chorobu či vyriešiť očnú vadu. Mnohé z nich je možné vyliečiť relatívne jednoducho a efektívne ak sú odhalené včas. Niekedy postačia okuliare či kontaktné šošovky, inokedy je potrebné pristúpiť k laserovej operácii očí či inému chirurgickému riešeniu.

Zároveň, ak myslíme na možné riziká zrakových problémov dopredu, bolestiam hlavy a očí môžeme v značnej miere aj predísť.


Prevencia je základom v boji proti bolesti hlavy a očí


Najlepšou ochranou pred vznikom závažných ochorení je prevencia, ktorej významnou súčasťou sú pravidelné prehliadky u očného lekára. Preventívne vyšetrenia zraku podstatne znižujú riziko vážneho ochorenia očí.

Najrizikovejšie sú ochorenia očí, ktoré sú bez príznakov, až kým nie je ochorenie tak vážne, že nie je možné ho úplne vyliečiť. Medzi také patrí napríklad zelený zákal - glaukóm. Na jeho vznik vplýva viacero faktorov, avšak jedným z hlavných je vysoký vnútroočný tlak. Ten pri neliečení postupne poškodzuje zrakový nerv. Ak sa na vznik glaukómu nepríde dostatočne skoro, môže byť príčinou úplnej straty zraku. Glaukóm je zároveň jedným z najčastejších ochorení očí, ktoré spôsobujú bolesti hlavy. Návšteva oftalmológa preto môže pomôcť vyriešiť nie len následok, ale aj príčinu bolestí.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri