Blog

aktuality z iClinic

Ako si zlepšiť zrak do diaľky?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Ako si zlepšiť zrak do diaľky?

Jedným zo súčasných problémov v rozvinutých krajinách, medzi ktoré sa radí aj Slovensko, sú zlé návyky už od nízkeho veku. Výsledkom sú viaceré zdravotné problémy, tie zrakové nevynímajúc. Medzi najčastejšie očné chyby patrí krátkozrakosť. Ako sa jej zbaviť?

Napriek tomu, že je krátkozrakosť často vrodeným problémom, neustále rastie aj počet pacientov so získanou krátkozrakosťou. Niektoré z faktorov, ktoré ju zapríčiňujú, ovplyvniť nedokážeme, iné sú výsledkom nášho životného štýlu. 

V článku sa dozviete:
  • ako na myopiu vplýva nedostatok pohybu  
  • prečo nie je dobré podceňovať príznaky krátkozrakosti
  • ako si zlepšiť zrak do diaľky

Čo zhoršuje zrak do diaľky?

Krátkozrakosť, odborne myopia, je do značnej miery spôsobená zmenou životného štýlu za posledných 20-30 rokov. Dôkazom je, že ňou trpia najmä ľudia v rozvinutých krajinách. Práve v nich tvorí výrazný podiel na denných aktivitách používanie počítačov, mobilov a tabletov či sledovanie televízie. Modré svetlo, ktoré počítače či mobily vyžarujú, poškodzuje bunky v sietnici oka a spôsobuje jeho rýchlejšie starnutie.

Oveľa častejšie pozeranie na blízke predmety v porovnaní s minulosťou či v porovnaní s menej rozvinutými krajinami s obmedzenou možnosťou výpočtovej techniky, majú za následok rast krátkozrakosti.

Okrem príliš včasného používania mobilov či tabletov vplýva na vznik krátkozrakosti u detí aj nesprávne prostredie, v ktorom vyrastajú. Na jednej strane sú to napríklad nevhodné podmienky pre učenie sa – častým problémom býva nedostatok prirodzeného svetla a zároveň zle zvolené umelé osvetlenie (nízka svietivosť, nevhodná farba svetla a podobne), na druhej strane sa čoraz častejšie vyskytuje problém nedostatku pohybu, najmä vo vonkajšom prostredí. Ten nie je dôležitý len pre zdravie človeka ako celku, ale aj pre oči. Umožňuje im „tréning“ pozerania sa do väčších vzdialeností.

V prípade, že sú oči namáhané v prevažnej miere na blízko, strácajú schopnosť zaostrovať na vzdialené predmety, prípadne, ak sa jedná o malé deti, túto schopnosť naplno ani nezískajú. Výsledkom je krátkozrakosť a potreba dioptrií.

Pri príznakoch krátkozrakosti návštevu očného lekára neodkladajte

Krátkozraký človek vidí predmety ostro približne len do 5 metrov, vo väčších vzdialenostiach sa mu predmety rozmazávajú. Je to spôsobené tým, že jeho oko je dlhšie ako by malo byť. Kvôli tomu sa lúče svetla lámu pred sietnicou a vytvárajú tak nejasný obraz. Mínusové dioptrie korigujú krátkozrakosť tým, že posúvajú ohnisko videnia smerom dozadu.

Ak máte to šťastie a okuliare do diaľky zatiaľ nepotrebujete, vhodnou prevenciou môžete zvýšiť šancu, že sa im vyhnete aj v budúcnosti. Zároveň, ak ste už zhoršenie zraku pocítili, viete mu pomôcť, aby sa naďalej nezhoršoval alebo aby sa zhoršoval pomalšie.

Základom sú pravidelné očné prehliadky a nepodceňovanie príznakov, ktoré by problémy s videním do diaľky mohli prezrádzať. Očný lekár dokáže odhaliť problém a jeho príčinu a nastaviť adekvátnu liečbu. Ak s liečbou otáľate, nadmerným zaťažovaním očí, napríklad žmúrením v snahe zaostriť, si zrak ešte viac poškodzujete. Neriešená krátkozrakosť dokáže byť tiež príčinou bolestí hlavy, zhoršenej schopnosti sústrediť sa, zvýšenej únavy, obmedzenej schopnosti šoférovať či vykonávať niektoré druhy športov.

Ako prevencia pozitívne vplýva aj zdravý životný štýl s pestrou a vyváženou stravou, kvalitným spánkom a častým pohybom vo vonkajšom prostredí. Počas dlhej práce pri počítači si robte pravidelné prestávky a počas nich precvičujte oči striedavým zaostrovaním na vzdialené a blízke predmety.

Dioptrické okuliare, kontaktné šošovky a laserová operácia očí

Na zlepšenie videnia slúžia korekčné pomôcky – dioptrické okuliare a kontaktné šošovky. Môžu spomaliť zhoršovanie krátkozrakosti, zbaviť sa jej ale nedokážu. Rovnako nedokážu bojovať s presbyopiou, ktorá postihuje každého človeka približne medzi 40.-45. rokom života, čoho následkom mu pribudnú ďalšie okuliare – okuliare na čítanie. Okuliare či kontaktné šošovky nie sú ani prevenciou pred vznikom šedého zákalu.

Jediným spôsobom, ako dosiahnuť trvalú korekciu zraku, je podstúpiť laserovú operáciu očí. Moderné operačné metódy tretej generácie, ako napríklad ReLEx SMILE 3D sú bezbolestné, s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a s veľmi rýchlym hojením.

Pre pacienta, ktorý trpí viacerými refrakčnými chybami, môže byť riešením laserový zákrok, pri ktorom sa jeho pôvodná poškodená šošovka nahradí novou, multifokálnou alebo trifokálnou. Vďaka nej sa zbaví problémov s videním na všetky vzdialenosti. Výhodou je tiež, že na umelej šošovke nemôže vzniknúť šedý zákal. Najmodernejšou metódou takéhoto druhu operácie je FEMTO Z – Prelex.
 

Mimoriadna zľava 50 % iba do soboty

Očná klinika iClinic až do soboty, 20. júna 2020, ponúka všetkým záujemcom o riešenie zrakového problému mimoriadnu 50 % zľavu na operácie ReLEx SMILE 3D, Z-Lasik Premium a FEMTO Z-Prelex, ktorými sa zbavíte navždy ďalekozrakosti, krátkozrakosti, astigmatizmu aj presbyopie. Jedinou podmienkou je zaslanie nezáväzného kontaktného formuláru s heslom, pričom samotnú operáciu môžete za výnimočne nízke ceny podstúpiť až do konca roka 2020. Bližšie informácie o akcii Extrémna situácia, extrémne nízke ceny.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri