Blog

aktuality z iClinic

Na multifokálne okuliare si treba zvyknúť. Alebo podstúpiť operáciu očí

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Na multifokálne okuliare si treba zvyknúť. Alebo podstúpiť operáciu očí

Multifokálne okuliare sú riešením pre ľudí, ktorí majú problém s videním do viacerých vzdialeností. Vďaka nim nepotrebujete samostatné  okuliare na čítanie a do diaľky, stačia vám len jedny s multifokálnymi sklami. Na tie si je však potrebné zvyknúť. Praktickejšou alternatívou môže byť laserová operácia očí, pri ktorej vám voperujú novú multifokálnu alebo trifokálnu šošovku.
  


Dioptrické okuliare nie sú príliš praktické


Kým neprídete do veku, kedy vás okrem ďalekozrakosti či krátkozrakosti začne trápiť aj presbyopia, vystačíte si s jednými okuliarmi – jednoohniskovými. Po štyridsiatke však začnete zisťovať, že vám robí problém zaostriť na písmená v knižke či na text na displeji mobilného telefónu. Je to znak toho, že vaša šošovka už nemá také vlastnosti ako doteraz. Stráca postupne schopnosť akomodácie, čoho výsledkom je zhoršené videnie na blízke predmety. V tom momente pochopíte ľudí, ktorí si noviny či mobil dávajú čo najďalej od očí a zistíte, že by ste potrebovali dlhšie ruky, aby ste si dokázali prečítať text.

Syndróm krátkych rúk, čiže vetchozrakosť, odborne presbyopia, sa objaví u každého človeka. Bez ohľadu na to, či mal niektorú z refrakčných chýb aj doteraz alebo či mal zrak ostrý ako orol. Prvým riešením na korekciu tejto zrakovej chyby sú okuliare na čítanie. Ak ste doteraz okuliare nenosili, zvykať si na ne bude pravdepodobne problém, najmä zo začiatku. Je možné, že si ich budete pravidelne zabúdať, a že nebudete vedieť, kam si ich odložiť, aby ste ich mali po ruke a zároveň, aby vám nezavadzali.
Ak už dioptrické okuliare máte, odteraz budete mať dvoje. Alebo si zaobstaráte multifokálne okuliare, prípadne navštívite očnú kliniku, ktorá vás okuliarov zbaví navždy.


Bifokálne okuliare pomaly dosluhujú 


Pravdepodobne ste už videli ľudí, ktorí majú v bežných dioptrických okuliaroch také malé okienko s iným druhom skla. To boli bifokálne okuliare. Hlavné - veľké sklá slúžia na korekciu ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti, to malé, neestetické sklíčko slúži na čítanie. Práve kvôli estetike sa tento druh okuliarov pomaly vytráca a nahrádzajú ich okuliare s multifokálnymi sklami. Tie vyzerajú ako bežné jednoohniskové sklá, obsahujú však tri zóny, ktoré zaručujú pohodlné videnie do všetkých vzdialeností. Spodná časť skiel slúži na čítanie, vrchná na lepšie videnie do diaľky, stredná na korekciu zlého videnia na stredné vzdialenosti.


Multifokálne okuliare môžu byť na začiatku poriadne otravné


Zvyknúť sa na nové okuliare môže byť skutočne náročné. Niekto ich dokáže „prijať“ za pár dní, niekomu vadia aj po týždňoch. Zároveň, nosenie multifokálnych okuliarov môže byť nepríjemné pre ľudí s migrénami, ktorým môže spôsobovať pocity nevoľnosti. Bežné sú tiež závrate a bolesti hlavy.

Multifokálne okuliare nie sú príliš vhodné ani pre ľudí s problematickou krčnou chrbticou. Pri využívaní jednotlivých zón v sklách je totiž potrebné časté natáčanie hlavy, čo môže byť veľmi nepohodlné, až bolestivé. Pripravte sa tiež na možnosť, že sa spočiatku bude prostredie okolo vás vlniť, že budete mať problém chodiť po schodoch a kým si na okuliare nezvyknete, pri šoférovaní či iných nebezpečných činnostiach striedajte multifokálne okuliare s vašimi starými jednoohniskovými.


PRELEX – multifunkčná metóda laserovej operácie očí 


Zbaviť sa všetkých dioptrických okuliarov, navždy vyriešiť krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj presbyopiu a odstrániť riziko vzniku šedého zákalu umožňuje laserová operácia očí PRELEX, prípadne jej modernejšia verzia Femto Z – PRELEX, ktorá je ešte rýchlejšia, jemnejšia a šetrnejšia. Podstatou týchto metód je výmena pôvodnej šošovky za novú, umelú. Do oka sa namiesto pôvodnej šošovky voperuje multifokálna alebo trifokálna šošovka, vďaka ktorej je možné bezproblémové videnie na všetky vzdialenosti.

Laserové operácie očí sa vykonávajú v lokálnej anestézii, trvajú len pár minút a sú bezbolestné. Rekonvalescencia je veľmi krátka a výhodou je tiež nižšie riziko nežiadúcich pooperačných stavov ako suché oči či zhoršené nočné videnie. 
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri