SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Dioptrie – keď svojmu zraku potrebujeme pomôcť

Od Redakcia - 12.02.2020 Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Dioptrie – keď svojmu zraku potrebujeme pomôcť

Pojem „dioptria“ pozná asi každý. Laicky by asi väčšina z nás na otázku „čo sú dioptrie“ odpovedala, že sa nimi vyjadruje určitý stupeň problémov so zrakom. Čím väčšie dioptrie, tým horší zrak. Ak sú mínusové, horšie vidíme do diaľky, ak plusové, problém nám robí videnie na krátke vzdialenosti. Avšak, čo presne znamenajú dioptrie z odborného hľadiska, vie asi len málokto. 


V tomto článku sa dozviete, čo je dioptria, v čom sa líši predpis dioptrií pre okuliare od predpisu pre šošovky aj to, či je možné si dioptrie vypočítať bez návštevy očného lekára.
 

Čo je dioptria?

Dioptria je jednotkou optickej mohutnosti sférickej šošovky, prípadne zakriveného zrkadla. Označuje sa skratkami dpt alebo D a najčastejšie sa používa v optike. Optická mohutnosť sa definuje ako prevrátená hodnota ohniskovej vzdialenosti. Optickú mohutnosť 1 dioptria má šošovka, ktorej ohnisková vzdialenosť je jeden meter. Zdravé ľudské oko má optickú mohutnosť v pokoji približne na úrovni 60 dioptrií, čo zodpovedá ohniskovej vzdialenosti približne 17 mm. Odchýlky od tejto hodnoty sú vyjadrené v mínusových alebo plusových hodnotách. Jednoducho povedané, číslo dioptrie určuje optickú mohutnosť, ktorú musia kontaktné šošovky alebo okuliare mať, aby oko získalo ostrý obraz.
 

Ak je hodnota dioptrie záporná, pacient trpí krátkozrakosťou (myopia), čiže vidí dobre na krátke vzdialenosti, ale vzdialenejšie predmety vidí rozmazane, prípadne nevidí vôbec. Je to spôsobené tým, že ohnisko je príliš vpredu a musí byť posunuté smerom dozadu. Na korekciu slúžia konkávne kontaktné šošovky, ktoré sú zakrivené  dovnútra alebo dioptrické okuliare do diaľky.
 

Opačným prípadom je ďalekozrakosť (hypermetropia). Ďalekozraký človek dokáže bez problémov zaostriť do diaľky, avšak blízke predmety v jeho okolí vidí rozmazane. Ohnisko je v tomto prípade posunuté vzadu a tak si pacient bude musieť zadovážiť konvexné kontaktné šošovky alebo okuliare na blízko. Špecifickým príkladom je, ak sa človek stane krátkozrakým až po 40. roku života. Vtedy ide s najväčšou pravdepodobnosťou o presbyopiu, ktorá postihuje každého. Táto vada sa koriguje okuliarmi na čítanie, prípadne laserovou operáciou očí. Tá ako jediná dokáže vyriešiť problém s presbyopiou, ale aj krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou natrvalo.
 

Domáce vyšetrenie zraku nie je postačujúce

Ak máte pocit, že sa vám zhoršil zrak, navštívte očného lekára. Len komplexné očné vyšetrenie dokáže odhaliť skutočný problém. Zároveň je očným vyšetrením možné diagnostikovať aj vážnejšie ochorenia, ktoré sa zraku na prvý pohľad netýkajú. Medzi také patrí napríklad tuberkulóza, skleróza multiplex či HIV.
 

Ak si predsa len chcete svoj zrak preveriť bez návštevy lekára, môžete použiť Snellenovu tabuľku. Z bežných vyšetrení u všeobecného lekára ju pozná asi každý. Tabuľka obsahuje písmená v riadkoch, najväčšie písmeno je na vrchu tabule, najmenšie písmená sú zoradené v spodnom riadku číslo 11. Pri každom riadku sú uvedené zlomky. V 8. riadku je uvedený v originálnom (americkom) vydaní zlomok 20/20 a písmená sú veľké 8mm. Ak dokážete prečítať ten riadok zo vzdialenosti 6 metrov, máte priemerný zrak.
 

Číslice v zlomkoch vyjadrujú vzdialenosť v stopách (20 metrov = 6 stôp), u nás je možné zaobstarať si tabuľku v metroch. V tom prípade je riadok číslo osem označený ako 6/6. Znamená, že daný riadok dokážete prečítať zo vzdialenosti 6 metrov a človek s priemerným zrakom rovnako zo šiestich metrov.
 

Ak dokážete jasne prečítať napríklad riadok 5 so zlomkom 6/12, znamená to, že máte horší zrak ako priemerný človek, keďže vidíte zo 6 metrov to, čo on z 12 metrov. Ak dokážete prečítať len prvých sedem riadkov, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať okuliare. Ak dokážete naopak prečítať aj nižšie riadky, znamená to, že máte nadpriemerný zrak a okuliare do diaľky potrebovať nebudete.
 

Veľmi nahrubo si môžete vypočítať aj dioptrie, ktoré budete potrebovať. Určite si referenčnú vzdialenosť, z ktorej by ste chceli vidieť určitý predmet. Povedzme, že to budú dva metre. Následne sa k predmetu približujete, až kým ho nevidíte celkom jasne. Potrebné dioptrie potom vypočítate tak, že od vzdialenosti, z ktorej ste predmet videli, odpočítate referenčnú vzdialenosť. Ak predmet vidíte napríklad zo vzdialenosti 0,5 metra, na to, aby ste daný predmet videli aj z dvoch metrov budete pravdepodobne potrebovať okuliare s dioptriami -1,5. (0,5m – 2m  = -1,5).
 

Kontaktné šošovky nekupujte podľa dioptrií predpísaných pre okuliare

Rozdiel vo výpočte potrebných dioptrií pri nosení okuliarov a kontaktných šošoviek je ten, že kým šošovky sú priamo na očiach, okuliare sú vo vzdialenosti približne 12 mm od oka. To ovplyvňuje výpočet najmä pri vyšších dioptriách. Pri nízkych dioptriách je možné používať rovnaké hodnoty pri okuliaroch aj šošovkách, pri väčších hodnotách (od cca -4, resp. +4) je potrebné vypočítať dioptrie zvlášť pre šošovky, zvlášť pre okuliare.
 

V každom prípade odporúčame poradiť sa s oftalmológom alebo optometristom v očnej optike. Tí vám vypočítajú ideálne dioptrie zvlášť pre každé oko tak, aby neboli ani slabé, ani zbytočne silné. Jednak pri nosení okuliarov, jednak pri nosení kontaktných šošoviek.
 

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH Oftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho! Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)