Blog

aktuality z iClinic

Dioptrie – keď svojmu zraku potrebujeme pomôcť

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH


Pojem dioptria pozná asi každý. Laicky by asi väčšina z nás na otázku „čo sú dioptrie“ odpovedala, že sa nimi vyjadruje určitý stupeň problémov so zrakom. Čím väčšie dioptrie, tým horší zrak. Ak sú mínusové, horšie vidíme do diaľky, ak plusové, problém nám robí videnie na krátke vzdialenosti. Avšak, čo presne znamenajú dioptrie z odborného hľadiska, vie asi len málokto.

Dioptrie – keď svojmu zraku potrebujeme pomôcť


V tomto článku sa dozviete, čo je dioptria, v čom sa líši predpis dioptrií pre okuliare od predpisu pre šošovky aj to, či je možné si dioptrie vypočítať bez návštevy očného lekára.
 

Čo sú dioptrie?

Dioptria je jednotkou optickej mohutnosti sférickej šošovky, prípadne zakriveného zrkadla. Označuje sa skratkami dpt alebo D a najčastejšie sa používa v optike. Optická mohutnosť sa definuje ako prevrátená hodnota ohniskovej vzdialenosti. Optickú mohutnosť 1 dioptria má šošovka, ktorej ohnisková vzdialenosť je jeden meter.
 

Zdravé ľudské oko má optickú mohutnosť v pokoji približne na úrovni 60 dioptrií, čo zodpovedá ohniskovej vzdialenosti približne 17 mm. Odchýlky od tejto hodnoty sú vyjadrené v mínusových alebo plusových hodnotách. Jednoducho povedané, číslo dioptrie určuje optickú mohutnosť, ktorú musia kontaktné šošovky alebo okuliare mať, aby oko získalo ostrý obraz.

 

Dioptrie pri refrakčných chybách oka

Refrakčné poruchy zraku, ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus spôsobujú, že vaše oči majú ťažkosti so správnym zaostrením svetla. Veľkosť refrakčnej chyby udávajú dioptrie. Pri ďalekozrakosti sa označujú znamienkom mínus (-) a pri krátkozrakosti plus (+) prípadne rovná sa (=). Všeobecne platí, že čím ďalej od nuly je číslo, tým horší je váš zrak a tým väčšiu korekciu zraku potrebujete.


Mínusové dioptrie


Ak je hodnota dioptrie záporná, pacient trpí krátkozrakosťou (myopia), čiže vidí dobre na krátke vzdialenosti, ale nedokáže zaostriť na vzdialené predmety. Je to spôsobené tým, že ohnisko je príliš vpredu a musí byť posunuté smerom dozadu. Na korekciu slúžia konkávne kontaktné šošovky, ktoré sú zakrivené dovnútra alebo dioptrické okuliare do diaľky.


Plusové dioptrie


Opačným prípadom sú plusové dioptrie, ktoré vyjadrujú mieru pre ďalekozrakosť (hypermetropia). Ďalekozraký človek dokáže bez problémov zaostriť do diaľky, avšak blízke predmety v jeho okolí vidí rozmazane. Ohnisko je v tomto prípade posunuté vzadu a tak si pacient bude musieť zadovážiť konvexné kontaktné šošovky alebo okuliare na blízko.

Špecifickým príkladom je, ak človek začne mať problémy so zaostrovaním na blízke predmety až po 40. roku života. Vtedy ide s najväčšou pravdepodobnosťou o presbyopiu, ktorá postihuje každého. Táto vada sa koriguje okuliarmi na čítanie, prípadne laserovou operáciou očí. Tá ako jediná dokáže vyriešiť problém s presbyopiou, ale aj krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom natrvalo.
 

Cylindrické dioptrie


Pri astigmatizme mieru refrakčnej chyby určujú cylindrické dioptrie tzv. cylinder a os cylindra. Cylinder môže byť záporné alebo kladné číslo, čím je číslo väčšie, tým väčšia je refrakčná chyba. Okrem veľkosti dioptrií je pri tejto očnej chybe potrebné určiť, kde sa odohráva rozdiel v zakrivení. Orientáciu astigmatizmu udáva os cylindra, ktorá sa vyjadruje v stupňoch od 0 do 180. Pri astigmatizme sa vždy uvádzajú oba údaje cylinder aj os cylindra.
 

rozdiely krátkozrakosť, hyperopia, astigmatizmus

 

Domáce vyšetrenie zraku nie je postačujúce

Ak máte pocit, že sa vám zhoršil zrak, navštívte očného lekára. Len komplexné očné vyšetrenie dokáže odhaliť skutočný problém. Zároveň je očným vyšetrením možné diagnostikovať aj vážnejšie ochorenia, ktoré sa zraku na prvý pohľad netýkajú. Medzi také patrí napríklad tuberkulóza, skleróza multiplex či HIV.


Ak si predsa len chcete svoj zrak preveriť bez návštevy lekára, môžete použiť Snellenovu tabuľku. Z bežných vyšetrení u všeobecného lekára ju pozná asi každý. Tabuľka obsahuje písmená v riadkoch, najväčšie písmeno je na vrchu tabule, najmenšie písmená sú zoradené v spodnom riadku číslo 11. Pri každom riadku sú uvedené zlomky. V 8. riadku je uvedený v originálnom (americkom) vydaní zlomok 20/20 a písmená sú veľké 8mm. Ak dokážete prečítať ten riadok zo vzdialenosti 6 metrov, máte priemerný zrak.

Číslice v zlomkoch vyjadrujú vzdialenosť v stopách (20 metrov = 6 stôp), u nás je možné zaobstarať si tabuľku v metroch. V tom prípade je riadok číslo osem označený ako 6/6. Znamená, že daný riadok dokážete prečítať zo vzdialenosti 6 metrov a človek s priemerným zrakom rovnako zo šiestich metrov.

Ak dokážete jasne prečítať napríklad riadok 5 so zlomkom 6/12, znamená to, že máte horší zrak ako priemerný človek, keďže vidíte zo 6 metrov to, čo on z 12 metrov. Ak dokážete prečítať len prvých sedem riadkov, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať okuliare. Ak dokážete naopak prečítať aj nižšie riadky, znamená to, že máte nadpriemerný zrak a okuliare do diaľky potrebovať nebudete.

Veľmi nahrubo si môžete vypočítať aj dioptrie, ktoré budete potrebovať. Určite si referenčnú vzdialenosť, z ktorej by ste chceli vidieť určitý predmet. Povedzme, že to budú dva metre. Následne sa k predmetu približujete, až kým ho nevidíte celkom jasne. Potrebné dioptrie potom vypočítate tak, že od vzdialenosti, z ktorej ste predmet videli, odpočítate referenčnú vzdialenosť. Ak predmet vidíte napríklad zo vzdialenosti 0,5 metra, na to, aby ste daný predmet videli aj z dvoch metrov budete pravdepodobne potrebovať okuliare s dioptriami -1,5. (0,5m – 2m  = -1,5).


Kontaktné šošovky nekupujte podľa dioptrií predpísaných pre okuliare

Rozdiel vo výpočte potrebných dioptrií pri nosení okuliarov a kontaktných šošoviek je ten, že kým šošovky sú priamo na očiach, okuliare sú vo vzdialenosti približne 12 mm od oka. To ovplyvňuje výpočet najmä pri vyšších dioptriách. Pri nízkych dioptriách je možné používať rovnaké hodnoty pri okuliaroch aj šošovkách, pri väčších hodnotách (od cca -4, resp. +4) je potrebné vypočítať dioptrie zvlášť pre šošovky, zvlášť pre okuliare.

V každom prípade odporúčame poradiť sa s oftalmológom alebo optometristom v očnej optike. Tí vám vypočítajú ideálne dioptrie zvlášť pre každé oko tak, aby neboli ani slabé, ani zbytočne silné. Jednak pri nosení okuliarov, jednak pri nosení kontaktných šošoviek.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri