Blog

aktuality z iClinic

Bezpečná operácia očí na Slovensku vďaka špičkovým prístrojom

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Bezpečná operácia očí na Slovensku vďaka špičkovým prístrojom


Je skutočne zaujímavé sledovať, ako rýchlo sa v súčasnosti vyvíjajú jednotlivé oblasti medicíny. Výrobcovia dodávajú na trh špičkové technológie, vďaka ktorým sú operácie rýchlejšie, bezpečnejšie a účinnejšie. A je skvelé, že aj na Slovensku máme kliniky, ktoré sú schopné obstarať najmodernejšie prístroje, aby sme my, pacienti, nemuseli vyhľadávať nákladné zákroky v zahraničí. 

 

V tomto článku sa zameriame na vybrané operačné metódy a zariadenia, ktoré používajú niektoré očné kliniky na korekciu očných vád. Predstavíme tiež najnovší prístroj ZEISS VISUMAX 500, ktorý patrí medzi TOP novinky roku 2019 a ktorý je v súčasnosti označovaný za technologický vrchol očnej chirurgie.

 

Doživotná záruka vďaka pokroku

Ako ďaleko je v súčasnosti mikrochirurgia oka dokazuje aj to, že niektoré slovenské kliniky dokážu vydať pacientovi tzv. certifikát doživotnej záruky. Ten zaručuje, že v prípade potreby klinika vykoná bezplatne dokorekciu refrakčnej chyby. Samozrejme, ak bude táto dodatočná korekcia lekársky prípustná. Logicky, vydanie takéhoto certifikátu je znakom skúsenosťami nadobudnutého sebavedomia danej kliniky, ku ktorému značne prispieva jej technické vybavenie.

 

PRELEX – metóda, ktorou sa zbavíte (nielen) okuliarov na čítanie

Presbyopiu, inak tiež vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, spozná každý človek. Aj u ľudí, ktorí nikdy nemali problémy so zrakom sa táto vekom podmienená očná vada začne prejavovať medzi 40. až 45. rokom života. Dôvodom je strata schopnosti akomodácie šošovky. Operácia metódou PRELEX je bezbolestná a prebieha v lokálnej anestézii. Počas nej je pôvodná šošovka vymenená za novú, umelú, ktorej vlastnosti sa časom nemenia. Vďaka tomu je korekcia očnej vady trvalá. Nakoľko sa do oka vkladá multifokálna šošovka, okrem vetchozrakosti sa odstráni aj ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť.

 

Ešte komplexnejšiu, rýchlejšiu a šetrnejšiu operáciu poskytuje metóda FEMTO Z-Prelex, počas ktorej je do oka voperovaná trifokálna šošovka. Tá umožňuje bezproblémové videnie bez okuliarov na všetky vzdialenosti.  
Výmenou pôvodnej šošovky za umelú sa zároveň natrvalo eliminuje riziko vzniku šedého zákalu, ktorý je najčastejšou príčinou slepoty zo všetkých očných ochorení.

 

Jednou z noviniek medzi prístrojmi, ktoré sa pri metóde FEMTO Z-Prelex používajú, je femtosekundový laser FEMTO LDV Z8 švajčiarskej značky Ziemer. Jeho používaním sa znižuje riziko  zápalových reakcií a iných nežiadúcich pooperačných účinkov. Od iných femtosekundových laserov sa líši tým, že je ním možné realizovať komplexnú chirurgiu rohovky a pracuje v trojrozmernom režime, kým ostatné femtolasery len v dvojrozmernom.

 

Z-Lasik Z 3D kombinuje použitie excimerového aj femtosekundového lasera

Femtosekundový laser FEMTO LDV Z8 v kombinácii s excimerovým laserom sa používa aj pri najnovšej metóde refrakčnej chirurgie Z-Lasik Z 3D. Umožňuje operatérom zvoliť si pozíciu lúča a uhol flapu presne na mieru každého pacienta. Metóda Z-Lasik Z 3D je považovaná za najjemnejšiu, najrýchlejšiu a najpresnejšiu femtolaserovú operáciu súčasnosti určenú na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu.

 

ReLEx SMILE 3D – jediná bezbolestná metóda vďaka laseru ZEISS VISUMAX 500

Vďaka revolučnej metóde ReLEx SMILE 3D je možné odstrániť krátkozrakosť do -10 dioptrií a astigmatizmus do 5 cylindrov bez rezu a pálenia rohovky excimerom. Nakoľko pri operácii, na rozdiel od iných metód, nie je používaný excimerový laser, nedochádza k porušeniu povrchu rohovky. Tým sa minimalizuje riziko vzniku syndrómu suchého oka, nadmerného slzenia oka, očných zápalov či iných pooperačných komplikácií.  

 

V prípade, že sa rozhodnete operáciu očí podstúpiť v iClinic, najväčšej očnej klinike na Slovensku, je možné, že zákrok bude vykonaný prístrojom nemeckej značky Carl Zeiss s označením VISUMAX 500. Ide o najmodernejšie zariadenie využívané pri korekciách vysokej krátkozrakosti a astigmatizmu metódou ReLEx SMILE 3D. Vyznačuje sa najväčšou stabilitou operačného výsledku bez potreby rekonvalescencie. Operácia touto špičkovou technológiou je rýchla, bezbolestná a ostré videnie získa pacient ihneď po zákroku.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri