Blog

aktuality z iClinic

Vysoký očný tlak – príčiny, príznaky a možnosti jeho zníženia

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Vysoký očný tlak – príčiny, príznaky a možnosti jeho zníženia

Vysoký očný tlak netreba v žiadnom prípade podceňovať. Považuje sa za hlavnú príčinu vzniku zeleného zákalu, ktorý môže viesť až k úplnej slepote. Nakoľko sa vysoký vnútroočný tlak, podobne ako glaukóm, môže určitý čas vyvíjať aj bez vážnejších príznakov, zanedbávať pravidelné očné prehliadky sa skutočne nemusí vyplatiť.


V článku sa dočítate o rizikách spojených s vysokým očným tlakom, o príčinách jeho vzniku, o jeho príznakoch aj o možnostiach ako ho liečiť.


Na vysoký očný tlak negatívne pôsobí aj cvičenie


Faktom je, že zdravý životný štýl, pohyb, oddych či dostatočný príjem tekutín sú veľmi dôležitými pre naše zdravie. Paradoxne však práve cvičenie, posilňovanie, ležanie či vypitie väčšieho množstva vody naraz môžu byť príčinami zvýšeného vnútroočného tlaku.

Funkciou vnútroočného tlaku je udržiavať oko v stabilnom stave a chrániť ho pred deformáciami. Uvoľňovaním tekutiny s obsahom odpadových metabolitov, ktorá sa vracia späť do krvného obehu, pomáha zároveň zabraňovať opuchom oka.

Ideálny rozptyl hodnôt očného tlaku je od 10 do 21mmHg. Najvyššie hodnoty je štandardne možné namerať ráno po prebudení. Ak je hodnota vnútroočného tlaku v tomto rozmedzí, znamená to, že medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny je rovnováha. V tom prípade sa tekutina v oku nehromadí, t.j., nespôsobuje podmienky pre rast tlaku, ale môže bez problémov odtekať.

Vek, nesprávny životný štýl vrátane alkoholu, cigariet a stresu či veľká fyzická námaha sú najčastejšími faktormi zvýšeného očného tlaku. Je potrebné zdôrazniť, že vysokým vnútroočným tlakom sa môžu prejavovať aj vážnejšie zdravotné problémy. Typickým príkladom sú srdcovocievne ochorenia. Aj z tohto dôvodu by mali byť preventívne prehliadky u očného lekára samozrejmosťou u každého z nás.

Že máte vysoký vnútroočný tlak môžete zistiť podľa viacerých príznakov. Ak ste v posledných týždňoch zaznamenali častejšie bolesti očí a hlavy, zhoršený zrak a výpadky v zornom poli, ak mávate pocit nevoľnosti alebo vám začervenalo oko, prípadne obidve oči, návštevu lekára neodkladajte. Ako sme spomínali vyššie, vysoký vnútorný očný tlak môže byť príčinou glaukómu a ten následne aj trvalej slepoty.

Na druhej strane, aj znížený očný tlak má negatívny vplyv na organizmus. Môže spôsobiť poškodenie zrakového nervu a deformáciu tvaru oka. Nízky vnútroočný tlak môže byť zároveň aj indikátorom zápalu či diabetických problémov.


Na zníženie tlaku liekmi aj chirurgickým zákrokom


Meranie očného tlaku je bezbolestné a trvá len chvíľu. Po vyšetrení tonometrom určí lekár spôsob liečby. V raných štádiách sa väčšinou podávajú lieky a očné kvapky uvoľňujúce prívod a odtok vnútroočnej tekutiny.  V prípade, že lekár navrhne chirurgický zákrok, pôjde buď o selektívnu laserovú trabekuloplastiku (SLK) alebo trabekulektómiu. V prípade SLK sa jedná o takmer bezbolestnú laserovú operáciu s minimálnym rizikom komplikácií. Pomocou laserových lúčov dochádza k zmene očných tkanív s cieľom uvoľnenia kanálikov pre odtok vnútroočnej tekutiny. Pri trabekulektómii sa chirurgicky vytvorí kanálik pri hranici očného bielka a rohovky, cez ktorý je umožnený odtok vnútroočnej tekutiny do spojovkového vaku.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri