Blog

aktuality z iClinic

Laserové operácie očí: Vyvraciame mýty, polopravdy a nepravdy

Zrak je jeden z najdôležitejších zmyslových orgánov človeka, preto sme naň veľmi citliví. V prípade problémov so zrakom mnohí ľudia hľadajú informácie na sociálnych sieťach alebo si ich „googlia“.  V internetovom prostredí však „úraduje“ obrovské množstvo samozvaných odborníkov, ktorí dávajú zaručené rady alebo sa pasujú za sudcov našich lekárov. Stáva sa však aj to, že ani samotní lekári nemajú na jeden a ten istý zdravotný problém pacienta rovnaký názor. V tomto článku vyvracia viaceré mýty, polopravdy a nepravdy naša skúsená pani doktorka MUDr. Petra Hlaváčová, PhD., FEBO, ktorá má dlhoročnú prax. Okrem očnej kliniky iClinic pracovala napríklad, v nemeckom ADTC Düsseldorf, vo Fakultnej nemocnici v Brne, pôsobila aj ako vedúca lekárka ambulantného stacionára. Atestovala v odbore oftalmológia v Bratislave a v Paríži.

Laserové operácie očí: Vyvraciame mýty, polopravdy a nepravdy


MÝTUS Č. 1

Predoperačné vyšetrenie a operácia očí v rámci jedného dňa nie je správne - nepravda
Predoperačné vyšetrenie a laserová operácia očí v jeden deň a ten istý deň je bežným postupom v mnohých očných klinikách nie len v SR, ale aj v zahraničí. Ak niekto tvrdí, že tento postup nie je správny, tak trošku zavádza. 

Dôležité je to, či sa v rámci predoperačného vyšetrenia robí aj vyšetrenie v takzvanej cykloplégii. To znamená, či pacient dostal kvapky, ktoré spôsobia rozšírenie zrenice aj s dočasným ochrnutím ciliárneho svalu. Použitie týchto kvapiek môže, ale v zásade aj nemusí predoperačné vyšetrenie obsahovať. Tento typ vyšetrenia má praktický význam najmä pri malých deťoch alebo pri pacientoch, ktorí nevedia s lekárom spolupracovať (napr., ak majú mentálne, či ťažké fyzické postihnutie, sú v psychickej nepohode alebo sa vyskytne iná situácia, ktorá lekárovi znemožňuje validnú komunikáciu s pacientom). Vyšetrenie v cykloplégii sa robí napríklad, aj pri pacientoch, u ktorých nie je možné zistiť výšku dioptrií vyšetrením na autorefrektometri a bežným vyšetrením centrálnej zrakovej ostrosti s pomocou sklíčok alebo foropteru. 

Na druhej strane sa cykloplégia bežne nerobí pri vyšetrení dioptrií, pokiaľ pacient pri štandardnom vyšetrení presne určí dioptrie, s ktorými vidí najlepšie. Ak ale nie sú výsledky jednoznačné a pacient nedokáže lekárovi určiť, aká dioptria mu najviac vyhovuje (viď spomenuté dôvody vyššie), vtedy lekár  zvykne pristúpiť k vyšetreniu dioptrií v cykloplégii. V tomto prípade sa ale bude jednať o vyšetrenie objektívnej, nie subjektívnej refrakcie, čo ale môže viesť k nepresným výsledkom.

Tento typ vyšetrenia má však aj svoje riziká. Medzi ne patrí prudký nárast vnútroočného tlaku, bolesť hlavy, očí či pocit dezorientácie.

Záver:
V súčasnosti majú oční chirurgovia k dispozícii prístroje, ktoré dokážu zmerať šírku akomodácie, vyhodnotiť ju aj graficky a to všetko bez toho, aby zaťažili pacienta vyšetrením v cykloplégii. Na strane druhej, je súčasťou komplexného očného vyšetrenia aj takzvané rozkvapkanie zrenice oka, aby mohol lekár skontrolovať vnútorné štruktúry oka, ak to stav pacienta vyžaduje (napríklad pri cukrovke, vysokej dioptrii, systémových cievnych ochoreniach alebo, ak sa očné ochorenia vyskytujú v rodine).

Ak sa robí predoperačné vyšetrenie a laserová operácia očí v rovnaký deň je to v poriadku, ak nie je potrebné pacientovi urobiť vyšetrenie v cykloplégii. Ak toto vyšetrenie je potrebné urobiť, operácia sa vykoná v iný deň.


MÝTUS Č. 2

Treba si dávať pozor na kliniky, ktoré ponúkajú operácie očí v akciovej - nepravda
Ak ste niekedy zachytili informáciu, že si treba dávať pozor na kliniky, ktoré ponúkajú ceny operácie očí v zľave, ide o neopodstatnené „strašenie“ ľudí. Veci sa majú tak, že veľké a komplexné očné kliniky, majú aj oveľa väčší počet lekárov, takže mesačne vedia zoperovať oveľa viac pacientov, ako menšie kliniky. Z tohto dôvodu si môžu občas dovoliť ponúknuť pacientom operácie za lepšie ceny. Vďaka svojej komplexnosti tiež vedia svojim pacientom ponúknuť množstvo rôznych typov operačných zákrokov.  Operačné zákroky, ktoré ponúkajú v lepšej cene, sú realizované v rovnako vysokej kvalite, ako ostatné metódy, na ktoré sa zľava nevzťahuje, pretože personál a lasery majú vždy tie isté. Napríklad, očná klinika iClinic reaguje na to, čo sa v spoločnosti deje, či už to bolo počas pandémie koronavírusu alebo v súčasnosti na vysokú infláciu, preto sa rozhodla dať pacientom možnosť podstúpiť operáciu za lepšiu cenu. V dočasne zníženej cene napríklad teraz ponúka operačné metódy, ktoré v súčasnosti patria k tým najlepším: Relex Smile 3D (využíva Femtoskeundový laser ZEISS VISUMAX 500 s rokom výroby 2021), Femto Lasik 6D (pri tejto metóde sa používa Femtoskeundový laser ZEISS VISUMAX 500 s rokom výroby 2021 + švajčiarsky laser Alcon EX 500, 1050HZ s rokom výroby 2022) a Femto Z-Prelex (pri tejto metóde sa pacientovi vymení jeho vlastná šošovka za novú - umelú, a pri tomto zákroku sa používa femtosekundový laser FEMTO LDV Z8, ktorý patrí medzi najnovšie lasery od švajčiarskeho výrobcu Ziemer).

Záver: Dočasne zvýhodnená cena na operácie očí nemá absolútne žiadny vplyv na kvalitu zákroku.


MÝTUS Č. 3

Operácia očí počas letných mesiacov sa neodporúča - nepravda
V dnešnej dobe majú už aj na Slovensku niektoré špičkovo vybavené kliniky k dispozícii  najmodernejšie technologické vybavenie, vďaka ktorým vedia robiť najpokrokovejšie operačné metódy. Tie umožňujú realizovať operácie očí kedykoľvek počas roka, vrátane letných mesiacov. Neexistujú žiadne obmedzenia, ktoré by súviseli s ročným obdobím a mohli by brániť vykonaniu zákroku, možno len malé odporúčania. Moderné metódy sú unikátne v tom, že už po niekoľkých dňoch od absolvovania operácie nemusíte odkladať svoju dovolenku, ale bez obáv môžete cvičiť, kúpať sa, či robiť čokoľvek iné. Samozrejme,  každý ľudský organizmus je iný, tak doba rekonvalescencie môže byť u niektorých ľudí kratšia a u iných dlhšia. V súvislosti s počasím je dobré dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré Vám povie lekár. Napríklad, vyhýbať sa priamemu slnku alebo nosiť kvalitné slnečné okuliare počas veterných či slnečných dní.

Záver: Neexistujú žiadne obmedzenia, ktoré by súviseli s ročným obdobím, a mohli by brániť vykonaniu zákroku.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Petra Hlaváčová, PhD., FEBOlekárka, oftalmologička
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri