Blog

aktuality z iClinic

Nyktometria

Od Redakcia -
OCULUS MESOTEST II

Nyktometria

Nyktometria patrí mezi diagnostické metódy v očnom lekárstve a slúži k vyšetreniu tzv. mezopického videnia - videnia za šera. Tento typ videnia sa nachádza medzi tzv. fotopickým videném (videnie za bežného denného svetla, ktoré zabezpečujú zmyslové bunky sietnice čapíky) a skotopickým videním (videnie za tmy, ktoré zabezpečujú tyčinky). Tyčinky umožňujú aj jemné rozlíšenie rôznych stupňov svetlosti.

Nyktometer slúži na testovanie videnia za šera pred a po oslnení. Označenie videnie je v tomto prípade trochu zavádzajúce, pretože nemeriame priamo zrakovú ostrosť, ale komplexnú spoluprácu medzi zrakovou ostrosťou a kontrastnou citlivosťou v mezopických podmienkach. Je to vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej vieme napr. odhaliť sietnicové ochorenia ako je dedičné sietnicové ochorenia retinopatia pigmentosa.

V refrakčnej chirurgiii patrí medzi dôležité vyšetrenia, ktoré okrem diagnostiky môže slúžiť pacietom aj na demonštrovanie videnia po oslnení v skorom pooperačnom období. 

Zhoršené videnie za šera môžu pozorovať napr. ľudia s krátkozrakosťou, so sivým zákalom alebo pri už spomínaných ochoreniach sietnice spôsobujúcich tzv. šerosleposť, či prechodne v pooperačnom období po refrakčnom zákroku (laserovom či výmenou šošovky).
Na našej klinike vyšetrujeme pomocou prístroja firmy Oculus Mesotest II.

OCULUS Mesotest II

OCULUS Mesotest II

Prístroj na programovo riadené vyšetrenie videnie za šera a citlivosti voči oslneniu.

Mesotest II je prístroj na kontrolu videnia za šera a citlivosti voči oslneniu.
Testy videnia za šera a citlivosti voči oslneniu sú dôležitými doplnkami testovania fotopického videnia (videnie pri bežnom osvetlení), najmä ak je potrebné posúdiť schopnosť nočného videnia pri vedení vozidla v noci a pracovno-lekárskych posúdeniach spôsobilosti.
A ak má pacient intraokulárne šošovky alebo mal refrakčnú operáciu, odporúča sa skontrolovať jeho ostrosť videnia za šera a citlivosť voči oslneniu pred a aj po operácii a eventuálne predpísať tónované okuliare.
 
Mesotest II je štandardizovaný, Nemeckou oftalmologickou spoločnosťou schválený prístroj na testovanie videnia za šera a citlivosti voči oslneniu
 
Kontrola sa vykonáva Landoltovým kruhmi vizualizačného stupňa 0,1. Zobrazenie Landoltového kruhu je možné v šiestich pozíciách. Kontrolujú sa štyri kontrastné úrovne bez oslnenia (osvetlenie prostredia 0,032 cd/m²) a štyri kontrastné úrovne s oslnením (osvetlenie prostredia 0,10 cd/m²).
 
 
Prístroj je dimenzovaný tak,  že výsledky merania sú nezávislé od rozličných zrenicových vzdialeností pacientov.
 
Meranie je možné urobiť aj v jasne osvietených miestnostiach, pretože prístroj má uzatvorený náhľad.


 
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri