Blog

aktuality z iClinic

Jačmeň na oku – prečo vzniká a ako ho liečiť

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Spozorovali ste na očnom viečku malú hrčku? Okrem vizuálnej stránky vás trápi aj tým, že spôsobuje bolesť či pálenie? Opuchlo vám celé viečko? Nemusíte panikáriť. Pravdepodobne sa vám vytvoril jačmeň na oku - úplne bežné očné ochorenie, ktoré spravidla nepredstavuje nebezpečenstvo pre zrak. Zbaviť sa ho je vo väčšine prípadov možné aj bez návštevy lekára.


Jačmeň na oku – prečo vzniká a ako ho liečiť

Jačmeň na oku, odborne hordeolum, patrí medzi tie očné ochorenia, ktoré je možné vyliečiť veľmi rýchlo a efektívne aj v domácich podmienkach. Vyznačuje sa tým, že postihuje pacientov v ktoromkoľvek veku a tiež tým, že ak ho zažijete raz, s veľkou pravdepodobnosťou to nebude poslednýkrát.

V článku sa dozviete, aké sú najčastejšie príčiny vzniku jačmeňa na oku, aká je najlepšia prevencia pred jeho vznikom aj ako ho „svojpomocne“ vyliečiť.


Čo je jačmeň na oku

Jačmeň, inak tiež jačmenné zrno, je infekčné očné ochorenie, ktoré napáda deti aj dospelých, ženy aj mužov. Na svedomí ho majú baktérie stafylokoky. Tie sa síce v koži nachádzajú úplne bežne, avšak riziko vzniku jačmeňa hrozí v prípade, že sa premnožia. Jačmeň na oku sa prejavuje vznikom bolestivej hrčky na očnom viečku alebo v jeho vnútri ako následok upchávania mazovej žľazy. Jačmeň môže byť tiež príčinou zhoršeného videnia, pocitu cudzieho telieska v oku či nadmerného slzenia.


Príčiny vzniku jačmeňa na oku

Rizikových faktorov, ktoré vplývajú na vznik jačmenného zrna môže byť niekoľko:
 • nedostatočná hygiena
  Infekciu si do oka môžeme preniesť prostredníctvom špinavých rúk. Väčšie riziko hrozí pri prechladnutiach či alergiách, kedy si svojvoľne šúchame oči, častokrát špinavými rukami. To isté platí aj pre nositeľov kontaktných šošoviek. Pri manipulácii so šošovkami je obzvlášť dôležité dbať na hygienu a mať pri každom dotyku so šošovkou vždy čisté ruky. Inak môže byť cesta k zápalu skutočne krátka.
 • mechanické poškodenie oka
  Zápal sa relatívne často tvorí aj pri mechanickom poranení oka. Spôsobiť ho môže úraz oka či nečistota, ktorá sa do oka môže dostať zo vzduchu aj pri bežnej prechádzke. Vysokorizikovými sú napríklad prach či piliny.

 • refrakčná vada
  Ak trpíte krátkozrakosťou a/alebo ďalekozrakosťou a zanedbávate nosenie potrebných korekčných pomôcok, taktiež sa vystavujete zvýšenému riziku vzniku zápalu – a tým aj jačmeňa na oku. Nekorigované oko je totiž nadmerne zaťažované a unavené oči sú náchylnejšie na napadnutie infekciou.
 • pracovné prostredie
  Negatívnymi faktormi sú napríklad dlhá práca s počítačom, klimatizácia, prievan, prašné či zadymené prostredie.
 • celkové ochorenia
  Väčšie riziko vzniku jačmeňa na oku hrozí pacientom s oslabenou imunitou a tiež pacientom trpiacich vybranými celkovými ochoreniami, ako napríklad cukrovkou.

Ako sa lieči jačmeň na oku

Zbaviť sa jačmeňa na oku spravidla nebýva komplikované. Väčšinou sa ho podarí odstrániť v priebehu jedného týždňa a vo väčšine prípadov aj bez nutnosti návštevy očného lekára.

Čo pomáha na jačmeň na oku? Domácim receptom, ktorý štandardne na jačmeň zaberá, sú teplé obklady. Čistú vreckovku môžete namáčať do teplého vývaru z harmančeka či z aloe vera, pozitívny účinok má tiež bórová voda a očianka.

Ak sa vám stav nezlepší do 7 dní, navštívte očného, môže ísť o vážnejšie ochorenie. Lekár vám zároveň môže predpísať očné mastičky obsahujúce antibiotiká alebo odporučiť chirurgický zákrok. Ten prebieha v lokálnom umŕtvení. Počas operácie dôjde k odstráneniu nahromadeného hnisu vrátane malej časti tenkej vrstvy kože, v ktorej bol hnis uložený.


Vhodnou prevenciou dokážete výrazne znížiť riziko vzniku

Ak sme vyššie spomínali nedostatočnú hygienu ako jeden z najčastejších dôvodov vzniku jačmenného zrna, tak práve dodržiavanie hygieny je najúčinnejšou prevenciou.

Tiež sme spomínali, že dôvodom vzniku býva zle korigovaná refrakčná vada. Toto riziko dokážete eliminovať úplne v prípade, že sa danej refrakčnej chyby zbavíte raz a navždy. Trvalé riešenie predstavujú laserové operácie očí. Najmodernejšie operačné metódy sú úplne bezbolestné, rýchle a s minimálnym rizikom vzniku vedľajších stavov. Vďaka kvalitnému zraku už nikdy nebudete potrebovať dioptrické okuliare ani, z hľadiska možnej infekcie rizikové, kontaktné šošovky.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri