Blog

aktuality z iClinic

Nebezpečný glaukómový záchvat prichádza nečakane

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Glaukóm, inak tiež zelený zákal, je očné ochrenie, ktorým na Slovensku trpí približne 2 % obyvateľstva. Roky sa môže vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov. Ak sa však prejaví glaukómovým záchvatom, veľmi rýchlo spoznáte, že s vašimi očami niečo nie je v poriadku.

Nebezpečný glaukómový záchvat prichádza nečakane

Glaukóm je možné definovať ako súbor ochorení, pri ktorých dochádza k poškodzovaniu zrakového nervu prenášajúceho informácie z očí do mozgu. Za hlavnú príčinu jeho vzniku je považovaný vysoký vnútroočný tlak. Ten vzniká následkom hromadenia vnútroočnej tekutiny, pretože tá kvôli upchatým kanálikom nemôže plynule odtekať. Na vznik glaukómu sa môže podieľať viacero ďalších faktorov. Okrem vnútroočného tlaku sú to najmä fajčenie, úrazy a zápaly oka, celkové ochorenia či užívanie kortikoidov.

Napriek tomu, že zelený zákal radíme medzi vekom podmienené očné ochorenia prejavujúce sa najmä v seniorskom veku, vzniknúť môže hocikedy počas celého života. Niekoľkonásobne vyššie riziko hrozí pri ľuďoch s genetickou predispozíciou.


Glaukómový záchvat je prejavom glaukómu s uzavretým uhlom

Rozlišujeme tri hlavné typy glaukómu:
  • primárny glaukóm
  • sekundárny glaukóm
  • vrodený glaukóm
Najčastejším typom je primárny glaukóm, ktorého príčinou je vysoký očný tlak. Rozoznávame primárny glaukóm s otvoreným uhlom a uzavretým uhlom.

Menšie nebezpečenstvo predstavuje glaukóm s uzavretým uhlom. Jeho zákernosť tkvie v tom, že sa môže niekoľko rokov aj desaťročí vyvíjať bez príznakov. Podľa štatistík môže prísť pacient až o 40 % zraku kým začne pociťovať prejavy zeleného zákalu.

Nebezpečným je najmä glaukóm s uzavretým uhlom. Jeho častým prejavom je akútny glaukómový záchvat, ktorý prichádza „bez upozornenia“ a môže spôsobiť trvalú slepotu.


Prejavy glaukómového záchvatu

V prípade, že spozorujete niektoré z nasledujúcich príznakov, návštevu lekára neodkladajte:
  • náhle rozmazané videnie
  • výpadky v zornom poli
  • záblesky pred očami
  • silná bolesť hlavy a očí
  • začervenanie očí
  • nevoľnosť či zvracanie
V prípade, že máte podozrenie na glaukómový záchvat, oko nezakrývajte. Spôsobili ste rozšírenie zrenice, čím by sa stav ešte zhoršil. Podobne ako v prípade chronického glaukómu aj pri liečbe akútneho je prioritou zníženie vnútroočného tlaku. Najskôr sa spravidla podávajú očné kvapky. Ak nezaberajú, môže lekár rozhodnúť aj o chirurgickom zákroku. Ten môže byť invazívny alebo neinvazívny s použitím laseru.

Bez ohľadu na to, či ste už zažili glaukómový záchvat alebo o glaukóme zatiaľ ani netušíte, najdôležitejšou súčasťou prevencie sú pravidelné očné prehliadky. Tie dokážu odhaliť zelený zákal aj v ranom štádiu a zastaviť jeho postup. Je potrebné si uvedomiť, že poškodený zrakový nerv nie je možné vyliečiť, len zabezpečiť proti ďalšiemu poškodzovaniu. Čím skôr vám preto očný lekár diagnostikuje túto vážnu očnú chorobu, tým menšie poškodenie zraku môže spôsobiť.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri