Blog

aktuality z iClinic

Šošovky EVO ICL: Revolučné riešenie pre dokonalé videnie nielen pre tých, ktorí neboli vhodný na laserovú operáciu očí

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

V dnešnej dobe, keď technológie neustále napredujú, nie je prekvapením, že aj v oblasti očnej chirurgie dochádza k revolučným zmenám. Jedným z najnovších a najefektívnejších riešení na trhu sú fakické šošovky EVO ICL. Tieto implantovateľné šošovky predstavujú prelomovú možnosť pre tých, ktorí trpia vysokou krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo astigmatizmom.

Šošovky EVO ICL ponúkajú alternatívu k tradičnej laserovej operácii očí. V tomto článku sa pozrieme na to, čo šošovky EVO ICL sú, ako fungujú, a prečo by ste mali zvážiť túto modernú metódu korekcie zraku.

 

Šošovky EVO ICL: Revolučné riešenie


Čo sú a ako fungujú šošovky EVO ICL?

Šošovky EVO ICL sú tenké, biokompatibilné šošovky, ktoré sa implantujú do oka medzi rohovku a prirodzenú šošovku oka. Tieto šošovky sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý je známy svojou vynikajúcou biokompatibilitou a schopnosťou poskytovať jasné a ostré videnie. Na rozdiel od tradičných kontaktných šošoviek sa EVO ICL implantujú do oka trvalo, čo znamená, že nevyžadujú každodennú údržbu a výmenu.

Proces implantácie šošoviek EVO ICL je relatívne rýchly a bezbolestný. Pred samotným zákrokom je potrebné podstúpiť dôkladné vyšetrenie očí, aby sa zabezpečilo, že pacient je vhodným kandidátom pre tento typ operácie. Proces operácie trvá zvyčajne 20 až 30 minút a prebieha v lokálnej anestézii, pričom samotná implantácia jednej šošovky trvá výrazne menej – približne 4 minúty.

Očný chirurg najprv vytvorí malý rez v rohovke, cez ktorý následne vloží šošovku EVO ICL. Po vložení sa šošovka umiestni na svoje miesto, kde okamžite začne korigovať zrakové chyby. Pacienti zvyčajne zaznamenajú výrazné zlepšenie zraku takmer okamžite po zákroku, aj vďaka čomu sa môže vrátiť k svojim bežným aktivitám už nasledujúci deň.


Výhody šošoviek EVO ICL

Šošovky EVO ICL prinášajú množstvo výhod, ktoré z nich robia vynikajúcu voľbu pre mnohých pacientov hľadajúcich efektívne riešenie na korekciu zraku. Od jasného a ostrého videnia po rýchlu rekonvalescenciu. Pozrime sa bližšie na hlavné výhody šošoviek EVO ICL.


1. Jasné a ostré videnie


Jednou z najväčších výhod šošoviek EVO ICL je ich schopnosť poskytovať jasné a ostré videnie. Vďaka unikátnemu materiálu, z ktorého je vyrobená a presnému umiestneniu šošovky vo vnútri oka sú pacienti schopní vidieť s vysokou ostrosťou a bez skreslenia.


2. Biokompatibilita


Materiál, z ktorého sú šošovky EVO ICL vyrobené, je biokompatibilný, čo znamená, že telo ho dobre prijíma a minimalizuje riziko zápalových reakcií. Navyše, tento materiál obsahuje UV filter, ktorý chráni oči pred škodlivým ultrafialovým žiarením.


3. Reverzibilita


Na rozdiel od niektorých iných typov očných operácií, implantácia šošoviek EVO ICL je reverzibilná. To znamená, že ak by bolo potrebné, šošovky je možné odstrániť alebo vymeniť bez poškodenia oka. Táto vlastnosť poskytuje pacientom väčšiu flexibilitu a pokoj.


4. Krátka rekonvalescencia


Pacienti, ktorí podstúpili implantáciu šošoviek EVO ICL, zvyčajne zaznamenajú rýchlu rekonvalescenciu. Väčšina ľudí sa môže vrátiť k bežným činnostiam už niekoľko dní po operácii, pričom plná stabilizácia zraku nastáva do niekoľkých týždňov.


5. Široká škála korekcie


Šošovky EVO ICL sú schopné korigovať široké spektrum zrakových chýb vrátane vysokej krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. To ich robí ideálnou voľbou pre pacientov, ktorí nie sú vhodnými kandidátmi na laserovú operáciu očí.


Šošovka EVO ICL

Laserová operácia očí alebo šošovky EVO ICL?

Aj keď laserové operácie očí sú populárnym riešením na korekciu zraku, šošovky EVO ICL ponúkajú niekoľko výhod, ktoré by mohli byť pre niektorých pacientov rozhodujúce. Prvou a zásadnou výhodou je reverzibilita zákroku. Kým laserová operácia trvale mení tvar rohovky, šošovky EVO ICL môžu byť v prípade potreby odstránené alebo vymenené, čo poskytuje pacientom väčšiu flexibilitu a pocit bezpečia.

Okrem toho, EVO ICL je ideálnou voľbou pre ľudí s tenkou rohovkou alebo tých, ktorí majú suché oči, čo sú podmienky, ktoré môžu zvýšiť riziko komplikácií pri laserových zákrokoch. Šošovky EVO ICL sú tiež schopné korigovať širšie spektrum zrakových chýb, vrátane vyšších stupňov krátkozrakosti a astigmatizmu, kde laserová operácia nemusí byť vždy účinná.

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH, uvádza: „Pacienti často volia šošovky EVO ICL kvôli ich schopnosti poskytnúť stabilnejší a predvídateľnejší výsledok v porovnaní s laserovou operáciou. Biokompatibilný materiál a vysoká presnosť umiestnenia šošovky v oku zabezpečujú minimálne riziko komplikácií a vynikajúcu kvalitu videnia.“


Kto je vhodným kandidátom pre šošovky EVO ICL?

Podľa MUDr. Iva Ďurkoviča, MPH, skúseného očného chirurga, sú šošovky EVO ICL vhodné pre pacientov, ktorí trpia strednou až vysokou krátkozrakosťou (od -3,0 D do -20,0 D), miernou až strednou ďalekozrakosťou (+0,5 D do +10,0 D) alebo astigmatizmom (do 4,0 D).

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH, zakladateľ a vedúci očný lekár očnej kliniky iClinic

Pacienti, ktorí nemajú dostatočne hrubú rohovku na laserovú operáciu alebo majú iné zdravotné obmedzenia, ktoré im znemožňujú podstúpiť tradičné metódy korekcie zraku, môžu byť ideálnymi kandidátmi pre implantáciu šošoviek EVO ICL," uvádza MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH.


Priebeh zákroku a pooperačná starostlivosť

Pred samotným zákrokom je nevyhnutné absolvovať komplexné očné vyšetrenie a konzultáciu s očným chirurgom. Počas tejto konzultácie sa vykonávajú rôzne testy a vyšetrenia, ktoré pomôžu chirurgovi presne naplánovať zákrok a vybrať najvhodnejšiu šošovku pre konkrétneho pacienta.

Samotný zákrok implantácie šošoviek EVO ICL je relatívne jednoduchý, bezbolestný a trvá zvyčajne 2 - 4 minúty. Pacient dostane lokálnu anestéziu vo forme očných kvapiek, ktoré zabezpečia znecitlivenie. Chirurg následne vytvorí malý rez na rohovke a vloží šošovku pomocou špeciálneho nástroja.

Po zákroku je dôležité dodržiavať všetky pokyny od chirurga na rýchlu rekonvalescenciu. Pacientom sa odporúča vyhýbať sa namáhavým aktivitám, chrániť oči pred prachom a nečistotami a pravidelne používať predpísané očné kvapky. V drvivej väčšine prípadov sa však pacienti vracajú k bežným aktivitám už nasledujúci deň po zákroku.


Šošovky EVO ICL: riešenie overené pacientami

Pacienti, ktorí podstúpili zákrok implantácie šošoviek EVO ICL, často uvádzajú výrazné zlepšenie kvality života. Mnohí z nich sa zbavili okuliarov a kontaktných šošoviek, čo im umožňuje plnohodnotnejšie a pohodlnejšie vykonávať každodenné aktivity. "Po zákroku som zaznamenal okamžité zlepšenie zraku a bol som prekvapený, aké rýchle a bezbolestné bolo celé zotavenie," hovorí jeden z pacientov.

Mimochodom, vedeli ste, že celosvetovo už bolo implantovaných viac ako 3 000 000 šošoviek EVO ICL? Je to dosť pacientov na to, aby sa dalo potvrdiť, že EVO ICL sú vhodným a bezpečným riešení pre pacientov. Dôkazom je aj prieskum, v ktorom až 99,4 % pacientov s implantovanou šošovkou EVO ICL potvrdili, že ak by mali možnosť zákroku opätovne podstúpiť, rozhodli by sa preň s istotu z dôvodu spokojnosti a stability výsledku.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri