Blog

aktuality z iClinic

Ako prebieha vyšetrenie na perimetri?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Ako prebieha vyšetrenie na perimetri?

Vyšetrenie na perimetri je rýchle, bezbolestné a okrem zrakových problémov dokáže odhaliť aj neočné ochorenia. Nie je bežnou súčasťou preventívnych očných prehliadok, nemalo by sa však vynechať pri komplexných vyšetreniach.


Čo je perimeter?


Veľmi jednoducho možno perimeter definovať ako zariadenie na meranie rozsahu a výpadkov zorného očného poľa. Zmeny v periférnom videní pacient síce môže vnímať, nemusí im však pripisovať veľkú dôležitosť. Netuší, že zhoršenie periférneho videnia môže súvisieť s iným, vážnejším, ochorením. Vďaka perimetru je možné určiť presné miesto poškodenia zorného poľa a nastaviť liečbu podľa zistenej diagnózy.


Perimeter môže odhaliť viacero ochorení


Okrem zistenia rozsahu zorného poľa sa vyšetrenie perimetrom využíva aj:
  • pri podozreniach na zelený zákal, ochorenia makuly či poškodenie sietnice
  • na vyšetrenie funkčnosti zrakového nervu
  • na kontrolu funkcie zrakovej mozgovej kôry
  • na overenie funkcie zrakovej dráhy, ktorej úlohou je prenos vizuálneho vnemu zo sietnice do mozgu
  • na sledovanie pokroku v liečbe glaukómu
Len málokto si uvedomuje, že absolvovaním pravidelných očných prehliadok je možné zvýšiť šancu skorého odhalenia aj mnohých celkových ochorení. Pri zhoršenej funkčnosti zrakového nervu sa skúma, či nie je príčinou napríklad infarkt, opuch mozgu či nádor. Perimetrické vyšetrenie dokáže odhaliť tiež roztrúsenú sklerózu či neurologické ochorenia.


Ako prebieha perimetrické vyšetrenie


V našej klinike používame najmodernejšie prístroje a zariadenia a inak to nie je ani v prípade perimetra. MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH hovorí, že: „Jedná sa o špičkové počítačom riadené zariadenie, ktoré zaznamenáva reakcie očí na zrakové podnety.“ Pacient sedí pred perimetrom tak, že hlavu a bradu má opreté o podložky. Pozerá do stredu na jedno miesto a v ruke drží tlačidlo. Počítač vysiela zrakové impulzy vo forme rôznych svetielok. Keď ich pacient zachytí, stlačí tlačidlo. V prípade, že ich oko nedokáže zachytiť, počítač pokus zopakuje, avšak s intenzívnejšími a väčšími svetielkami.

Počas vyšetrenia je potrebná maximálna súčinnosť pacienta. Je potrebné, aby sa plne sústredil, pozeral len na jedno miesto a nehýbal očami. Inak by výsledky vyšetrenia mohli byť skreslené.

Vyšetrenie perimetrom je absolútne bezbolestné a trvá len niekoľko minút. Výsledkom je graf, ktorý znázorňuje rozsah zorného poľa zvlášť pre každé oko.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri