Blog

aktuality z iClinic

Ako si zlepšiť zrak?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Človek s podlomeným zdravím často hľadá aj neoficiálne cesty, ako sa vyliečiť. Výnimkou nie sú ani ľudia s refrakčnými chybami očí, či už ide o krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo iné problémy so zrakom. Na internete nájdete množstvo návodov v podobe „X tipov, ako si zlepšiť zrak a videnie”. Otázkou však zostáva, či fungujú. Nielen na to sa pozrieme v tomto článku.

Vopred vás musíme upozorniť, že žiadna z metód na zlepšenie zraku nebola testovaná v klinických štúdiách, resp. ich výsledky nie sú natoľko uspokojivé, aby sme ich mohli pokladať za oficiálne. Boli testované buď na malých vzorkách pacientov, alebo testy prebiehali v nedostatočných podmienkach.

Napriek tomu niektorí pacienti uvádzajú, že ich zrak a videnie do istej miery tieto metódy zlepšili.

Ako si zlepšiť zrak?

Ako si zlepšiť ostrosť zraku pomocou cvičení


Vaše oči sú ovládané svalmi a tie môžete posilňovať. Práve s týmto princípom pracuje väčšina zrakových cvičení, ktoré majú podľa niektorých zástancov až zázračné účinky.

Príklad jednoduchého cvičenia na zaostrovanie:

Sadnite si na stoličku s výhľadom do miestnosti. Postavte pred seba, ideálne do úrovne očí vo vzdialenosti 0,5 - 1 metra nejaký predmet. Striedavo sa zameriavajte na tento predmet, a potom sa snažte preostriť na iný predmet, napríklad skrinku alebo stolík, v pozadí. Toto cvičenie opakujte 10x. Ak zistíte, že vaše oči sú unavené, nemusíte v cvičení pokračovať a radšej ich nechajte oddychovať.

Aký význam má toto cvičenie:

Zaostrovaním na rôzne predmety s rôznou vzdialenosťou si cvičíte šošovku oka. Pacienti s nižšími dioptriami na krátkozrakosť aj ďalekozrakosť uvádzajú, že je veľmi efektívne - odborníci však tvrdia, že ide len o placebo. Aký je váš názor? Ak cvičenie vyskúšate, napíšte nám, či vám pomohlo. Nezabúdajte, že potenciálny výsledok sa nedostaví hneď po jednej „sérii” cvičenia. Skúste cvičiť týždeň alebo až mesiac.

Príklad jednoduchého cvičenia na pohyb:

Sadnite si a zatvorte oči. Predstavte si geometrický tvar. Začnite trojuholníkom. Niekoľkokrát posuňte oči ku každému vrcholu v smere hodinových ručičiek. Následne postup opakujte v protismere. Keď skončíte opakovanie s trojuholníkom, pridajte k nemu jeden vrchol - vznikne štvorec. Celý postup opakujte a prejdite k ďalším geometrickým tvarom: päťuholníku, šesťuholníku a podobne, až skončíte pri kruhu.
 
Aký význam má toto cvičenie:

Tým, že hýbete očami pod zavretými viečkami, posilňujete tiež očné svaly. Pacienti uvádzajú, že im toto cvičenie pomáha najmä pri unavených očiach a dokonca ich zbavuje bolesti hlavy.

Na zlepšenie zraku je najlepšia zdravá životospráva


Ľudské telo je komplexný stroj, v ktorom mnoho častí navzájom súvisí a oči nie sú výnimkou. Tak ako sa staráte o auto a nečakáte, kým sa pokazí, aj o vaše telo sa musíte priebežne starať. Úplným základom je vyvážená strava. Možno si poviete, že túto známu pravdu zbytočne spomíname, no mnoho ľudí zabúda na to, že strava nám nemá len chutiť, ale funguje aj ako „palivo”.

Snažte sa preto stravovať vyvážene. V prípade, že jete podľa diét alebo váš životný štýl a filozofia vám neumožňujú jesť niektoré potraviny, zabezpečte si vhodné suplementy zdravej výživy. Nemusíte sa ich báť, no spravte si najprv prieskum a stavte na prírodné produkty bez zbytočnej chémie.

Nedostatočné svetlo zhoršuje váš zrak


Nezabúdajte ani na správne osvetlenie. Pamätajte si základné pravidlo: najlepšie a najzdravšie je prirodzené denné svetlo. Najmä čítanie kníh pri nedostatočnom osvetlení môže dať vašim očiam zabrať. Ak sa však k dobrej knižke nedostanete skôr ako večer, vyberte si vhodné osvetlenie. Okrem dostatočnej svetelnosti môžete správnu žiarovku vyberať aj podľa tónu farby. Štandardom sú napríklad žiarovky označené 2700k, čo znamená teplotu svetla - v tomto prípade je to teplá biela.

Prevencia vám môže zachrániť zdravý zrak


Niektoré symptómy poškodeného alebo trpiaceho oka sa nemusia prejaviť hneď a objavia sa až časom. Práve preto je taká dôležitá prevencia a pravidelné očné vyšetrenia. Očný lekár vám poradí a v prípade, že je to nutné, môže vám tiež odporučiť najvhodnejšiu laserovú operáciu - občas totiž nenájdete iné východisko. Našťastie sú dnešné laserové operácie bezbolestné, rýchle a skutočne efektívne, preto nie je dôvod odkladať ich.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri