Blog

aktuality z iClinic

Laserová operácia očí: Aké sú riziká?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Laserová operácia očí dokáže výrazne zvýšiť kvalitu života. Treba však otvorene dodať, že každá operácia, aj laserová operácia očí, má svoje riziká. Určite to však nie je dôvod na jej zavrhnutie, pretože v našej očnej klinike iClinic robíme všetko pre to, aby sme komplikácie po zákroku minimalizovali. Či už využívaním najmodernejších laserov, tímom profesionálov, alebo dodržiavaním bezpečnostných štandardov. Na našej klinike je bezpečnosť pacienta a kvalita prevedenia zákroku vždy na prvom mieste.

Ako je teda možné, že nastávajú komplikácie? V článku vám vysvetlíme hlavné problémy, s ktorými sa môžete stretnúť po laserovej operácii očí a čo robíme pre to, aby ste sa im vyhli.

Laserová operácia očí: Aké sú riziká?


Riziká pri laserovom refrakčnom zákroku sú minimálne


Laserová operácia očí patrí k najčastejšie vykonávaným a najbezpečnejším chirurgickým zákrokom na svete. Miera komplikácií je extrémne zriedkavá a v prípade, že k nim dôjde, je zvyčajne možné ich vyriešiť ďalšou liečbou.

Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že ako pri každom inom operačnom zákroku aj pri operácii očí existujú určité riziká a potenciálne komplikácie.

Samotný proces laserovej operácie očí je veľmi rýchly, bezbolestný a riziko komplikácií priamo pri zákroku je mimoriadne nízke. Vďaka výrazne zdokonalenej technológii, špeciálne vyškoleným a skúseným operatérom je možné úplne vylúčiť trvalé škody spôsobené zákrokom, ako je slepota alebo iné drastické zhoršenie vizuálneho výkonu. Vyskytujú sa skôr pooperačné problémy, väčšina z nich je dočasná, ustúpi do niekoľkých mesiacov a nie je hrozbou pre zrak.

Najčastejšie komplikácie po operácii očí laserom

Počas procesu hojenia očí po laserovom ošetrení si pacient môže všimnúť niektoré vedľajšie účinky, ktoré môžu byť dočasne nepríjemné. Medzi najčastejšie pooperačné komplikácie po refrakčnom laserovom zákroku patria:

Syndrom suchého oka

Pocit suchého oka je pomerne častý pooperačný jav. Určite nie je príjemný, avšak tohto problému sa vôbec nemusíte báť. Niektorí lekári ho dokonca považujú za súčasť liečebného procesu. Syndróm suchého oka jednoducho vylieči aplikácia umelých sĺz.

Dvojité videnie


Niekedy sa v hojení očí po laserovej operácii vyskytnú problémy, ktoré sa môžu prejaviť aj zmenou videnia. Rohovka potrebuje po operácii čas na to, aby sa prispôsobila a aj mozog si musí zvyknúť na novú situáciu.
 

Kolísavá zraková ostrosť


Zraková ostrosť sa pacientom zlepšuje každým dňom po laserovej operácii očí. Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť, čas hojenia predlžujú alebo spôsobujú kolísavú ostrosť. V prvých dňoch určite počítajte s určitým kolísaním zrakovej ostrosti. Ustálenie ostrosti nastáva spravidla v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov.
 

Znížená ostrosť zraku v noci


Pacienti tento problém popisujú ako ťažkosti s videním svetla v tmavom prostredí. Ide o častý jav v ranom pooperačnom období a vo väčšine prípadov sa rýchlo zlepšuje.
 

Zápal


S týmto problémom sa pacienti stretávajú len veľmi zriedkavo. Určite je však veľmi dôležité navštíviť lekára ihneď, ak oko sčervenie, je bolestivé alebo prestávate vidieť. Môže ísť o infekciu, ktorú je potrebné včas diagnostikovať a začať liečiť. Zanedbaná liečba očnej infekcie môže zanechať vážne následky.
 

Podkorigovanie alebo prekorigovanie


Každé oko je unikátne a na laserové lúče reaguje odlišne. Preto sa zriedkavo môže stať, že oko je po operácii mierne podkorigované alebo naopak prekorigované. Takáto odchýlka sa odstráni už pár týždňov po operácii.
 

Ako sa dajú minimalizovať riziká pri operácii očí laserom?

Kritickou súčasťou dosiahnutia skvelých výsledkov pri korekcii očnej vady laserom, je okrem využitia prvotriednych technológií, kvalita predoperačného vyšetrenia, pooperačná starostlivosť a zručnosť operatéra.

Každý pacient absolvuje pred operáciou očí na našej klinike dôkladné vstupné vyšetrenie. Počas neho rozhodneme o vhodnosti podstúpiť laserovú operáciu a určíme, aký typ zákroku vyrieši problém oka. V podstate platí, čím novší typ operačnej metódy, tým nižšie riziko pooperačných komplikácií. Najnovšia metóda laserových operácií očí - Relex Smile 3D - minimalizuje riziká pooperačných komplikácií.
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý dokáže ovplyvniť pooperačné hojenie, je tím špecialistov, ktorí sa o pacienta starajú pred, počas a po operácii. Môžete sa spoľahnúť na to, že na našej klinike stretnete len špičkových špecialistov vo svojom odbore, ktorí urobia všetko pre to, aby vám prinavrátili zrak bez ťažkostí.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri