Blog

aktuality z iClinic

Čím je spôsobené dvojité videnie a ako sa ho zbaviť?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Vidieť dvojmo nie je veľmi príjemný pocit a väčšina z nás si ho našťastie zažije len na chvíľu, napríklad počas nadmernej fyzickej záťaže, pri únave a v stresových situáciách. V prípade, že vás ale tento stav obmedzuje a trápi dlhodobo, mali by ste sa zamyslieť nad jeho príčinou.

Čím je spôsobené dvojité videnie a ako sa ho zbaviť?

Dvojité videnie má v lekárskych kruhoch svoj odborný názov - diplopia. Prejavuje sa tým, že jeden objekt vidíte simultánne ako dva obrazy, ktoré nie sú spracované do jedného celku. Diplopia je poruchou jedného oka, kedy ju nazývame monokulárnou diplopiou, alebo poruchou vzájomného zladenia oboch očí, kedy ide o diplopiu binokulárnu.
 

Príčiny dvojitého videnia

 
Dvojité videnie môže byť len chvíľkovým prejavom únavy, no vzniknúť môže aj kvôli iným faktorom.
 
Hoci sa žartovne zvykne spomínať dvojité videnie v súvislosti s alkoholom, práve alkoholizmus sa častokrát podpisuje na dlhodobej diplopii. Alkohol totiž negatívne nepôsobí len na pečeň, ale aj na množstvo ďalších orgánov, pričom oči, očné svaly a nervy nie sú výnimkou.
 
Medzi veľmi vážnymi dôvodmi dvojitého videnia je aj mozgový nádor, ktorý tlačí na očný nerv. Takéto nádory rozdeľujeme na benígne a malígne, inými slovami nerakovinové a rakovinové či nezhubné a zhubné.
 
Za diplopiu môžu byť zodpovedné aj poranenia hlavy alebo mŕtvica. Pri otrase mozgu je dvojité videnie bežné a po rekonvalescencii väčšinou zmizne tak rýchlo, ako sa objavilo.
 

Dvojité videnie nemusí vždy znamenať vážny problém

 
Vyššie popísané príčiny dvojitého videnia nemusia byť vaším prípadom, preto sa hneď neznepokojujte, najmä, ak nepociťujete iné zdravotné komplikácie. Diplopiu spôsobujú aj iné faktory, ktoré sú bežnou súčasťou nášho života. Patria medzi ne napríklad stres, únava, vyčerpanosť. No aj tieto na prvý pohľad chvíľkové alebo sezónne problémy by ste nemali podceňovať. Pri dlhotrvajúcej únave, ktorá vyúsťuje v dvojité videnie, môže ísť o chronický únavový syndróm.
 

Keď môže za dvojité videnie chronická únava

 
Únava je bežným prejavom fyzickej či mentálnej aktivity. Ak sa jej neviete zbaviť ani po relaxácii a odpočinku, je to signálom takzvaného chronického únavového syndrómu. Ten sa podpíše na viacerých častiach vášho tela, okrem iného aj na očiach a ovplyvňuje váš zrak. Aj bez toho, aby ste syndrómom trpeli, určite viete, že kvôli únave sú vaše oči suché - pretože sa ich snažíte nechať nasilu otvorené - niektoré pohyby môžu byť bolestivé, zrak sa rozostruje
 
Pri chronickom únavovom syndróme tieto stavy pretrvávajú dlhšie, ako jednu prebdenú noc. Ľudia postihnutí syndrómom môžu pociťovať podobné symptómy dlhšie ako 6 mesiacov, čo už samo o sebe napovedá, že niečo nie je v poriadku.
Tento syndróm môže vzniknúť napríklad:
 
  • po infekčnom ochorení
  • nedostatkom selénu alebo zinku
  • v dôsledku zneužívania návykových látok
 
Ak nie je syndróm chronickej únavy dôsledkom vážneho ochorenia, riešenie je jednoduché. Zdravý životný štýl.
 
 

Príznaky dvojitého videnia

 
Zjavným príznakom dvojitého videnia je to, že vidíte predmety v rôznej vzdialenosti dvojmo. Dvojité videnie sa však prejavuje aj inými spôsobmi, napríklad:
 
  • bolesťou pri pohybe očí
  • bolesťou okolo očí
  • nevoľnosťou
  • bolesťami hlavy
  • unavenými viečkami
 
Symptómy sa rôznia od pacienta k pacientovi, no bolestivý pohyb očí je častokrát spoločným menovateľom pre väčšinu prípadov dvojitého videnia. Jednoduchá kontrola v tomto prípade spočíva v tom, že svoje oči „otestujete”: zakrúžte očami v smere aj v protismere hodinových ručičiek - oči môžete mať zavreté aj otvorené. Cítite akési ťahanie, únavu alebo dokonca bodavú bolesť?
 
Práve pri pridružených symptómoch je riziko, že diplopia nie je spôsobená obyčajným vyčerpaním a má svoj pôvod v závažnejších komplikáciách. V tom prípade by ste nemali odkladať návštevu oftalmológa alebo iného očného špecialistu, ktorí vás podrobia dôkladnému vyšetrenie a identifikujú potenciálnu príčinu vášho dvojitého videnia.
 

Dvojité videnie a keratokonus

 
Keratokonus je ochorenie oka, pri ktorom sa stenčuje rohovka a nadobúda kužeľovitý, vyklenutý tvar. Presná príčina keratokonusu nie je doposiaľ známa, no toto ochorenie sa často viaže s alergiami, ktoré ovplyvňujú aj oči a podnecujú pacienta k mechanickému dráždeniu, napríklad k častému pretieraniu si očí.
Jedným zo symptómov keratokonusu je aj dvojité videnie, monokulárna diplopia. Tá je sprevádzaná svetloplachosťou, deformáciou obrazu a zvýšenou slzivosťou očí. V prípade tohto ochorenia majú pacienti problémy s čítaním a šoférovaním.
 
Úplná eliminácia keratokonusu je možná len v niektorých prípadoch a najmä pri včasnom zistení ochorenia. No aj v prípade, že sa pacient nedokáže ochorenia zbaviť úplne, je možné zastaviť jeho postup a zrak stabilizovať.
 

Liečba keratokonusu

 
Keratokonus má svoje štádiá, pre každé štádium je špecifická iná liečebná alebo korekčná metóda. V prvom a druhom štádiu ochorenia sa využívajú šošovky a okuliare, ktoré však problém len korigujú. Jedna z progresívnejších foriem liečby keratokonusu sa nazýva corneal crosslinking (CXL) a pozostáva zo spevňovania kolagénových väzieb rohovky.
 
Vo vážnejšom, treťom a štvrtom štádiu ochorenia, sa pristupuje k invazívnym metódam liečby, teda k operáciám, ktoré nahrádzajú postihnutú rohovku. Plastové rohovkové implantáty alebo celková transplantácia rohovky môžu byť jedinými spôsobmi, ako v týchto štádiách zabrániť úplnej degradácii zraku.
 

Najistejšia bude konzultácia so špecialistom

 
Nepodceňovať, alebo naopak, nepreceňovať svoj zdravotný stav, to je dobrá rada nad zlato. Aj keď sa vám zdá, že ste sa našli v niektorých symptómoch ochorení, ktoré spôsobujú dvojité videnie, príčina môže byť úplne inde. Aby ste si boli istí, absolvujte očné vyšetrenie u oftalmológa. Po dôkladom preskúmaní očného pozadia, tlaku a iných ukazovateľov možných ochorení si buď vydýchnete, alebo pristúpite spoločne s lekárom k overenej a efektívnej liečbe.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri