Blog

aktuality z iClinic

Unavené oči: aké sú príčiny a ako tento problém riešiť?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Unavené oči: aké sú príčiny a ako tento problém riešiť?

Nemusíte sa cítiť vyčerpane, no vaše oči môžu byť napriek tomu unavené. Čo tento stav spôsobuje a ako si môžete pomôcť, kým únava očí neprerastie do vážnejšieho problému?
 
Spojenie „strážiť ako oko v hlave” nevzniklo len tak. Na oči je potrebné si dávať pozor a venovať im dostatočnú starostlivosť. Únava očí býva nepríjemná a dokáže negatívnym spôsobom ovplyvniť nielen prácu, ale aj bežné každodenné činnosti či voľný čas. Býva príčinou zníženej schopnosti sústrediť sa, väčšej nervozity či podráždenosti. Na druhej strane však môžu byť vaše oči unavené aj keď sa vyčerpane práve necítite.
 


Príčiny vzniku očnej únavy

 

Podľa MUDr. Iva Ďurkoviča, MPH hlavného očného lekára siete očných kliník iClinic je hlavnou príčinou únavy očí v rozvinutých krajinách súčasný životný štýl: „Hodiny strávené sledovaním monitorov počítačov, televíznych obrazoviek či displejov mobilných telefónov vedú k takzvanej digitálnej únave očí, označovanej tiež ako syndróm počítačového videnia.“ Ten sa vyskytuje najmä u dospelých, alarmujúci je však rýchly rast unavených očí u detí a dospievajúcej mládeže.
 


Na únavu očí pôsobí množstvo faktorov 

  • sledovanie monitorov počítačov, televíznych obrazoviek či displejov mobilných telefónov
  • klimatizácia – pre oči je nebezpečné najmä fúkanie a vysušovanie vzduchu
  • prievan a vietor
  • slnečné lúče
  • prašné prostredie
  • morská, ale aj bazénová voda
  • znížená frekvencia žmurkania – napríklad prílišným sústredením sa na film, kedy „zabúdame“ žmurkať
  • čítanie, práca a učenie sa pri nedostatočnom osvetlení
  • dioptrické okuliare s nesprávnymi dioptriami
  • stres
  • nedostatok spánku
  • šoférovanie bez prestávok, obzvlášť namáhané sú oči počas večerného šoférovania
  • očné choroby či refrakčné vady

Situácie popísané vyššie sú častým dôvodom, prečo môžete mať unavené oči. Najmä klimatizácia, ktorá vysušuje vzduch, je významným faktorom. No aj v situáciách, pri ktorých na ochranu očí nemyslíte, napríklad na dovolenke pri mori, vaše oči trpia. Silné slnečné lúče, vietor, piesok, slaná morská voda... Nikdy by ste preto nemali zabúdať na kvalitné slnečné okuliare s dostatočným UV filtrom.

V ohrození môžu byť vaše oči aj v priestoroch bez klimatizačnej jednotky. Počas leta v takýchto priestoroch určite oceníte jemný prievan, ktorý vás schladí. Pre vaše oči však nie je ideálny. Rovnako ako šoférovanie s otvoreným oknom a bez okuliarov, ktoré by aspoň čiastočne tlmili nárazy vetra.

Sledovanie televíznej obrazovky alebo počítačových monitorov nás núti k sústredeniu. Nemusí ísť o prácu, stačí, aby ste sledovali zaujímavý film. Podvedome svojim očiam škodíte, lebo zvýšené sústredenie ide na úkor žmurkania. Nechcete, aby vám niečo uniklo, preto sa frekvencia vášho žmurkania zníži. V dôsledku toho sa povrch oka viac vysušuje. Skúste si spomenúť, ako ste sa cítili po sledovaní vážne dlhého filmu.

Čítanie pri nedostatočnom, a hlavne umelom osvetlení, tiež neprospieva očiam. Ak už nemáte inú možnosť a čas na čítanie si nájdete až vo večerných hodinách, snažte sa čítať v dobre osvetlenej miestnosti so zdrojom svetla, ktorý od vás nie je príliš vzdialený.


Aké sú príznaky unavených očí



Únava očí sa najčastejšie prejavuje ich bolesťou, svrbením či pálením. Ďalšími príznakmi unavených očí môžu byť napríklad:
  • suché aj nadmerne slziace oči
  • začervenané oči
  • rozmazané aj dvojité videnie
  • zvýšená svetloplachosť
  • celková únava organizmu a pocit vyčerpania
  • bolesti hlavy, krku, chrbta i ramien

Pomoc na unavené oči



Unavené oči najrýchlejšie osviežite pomocou očných kvapiek alebo umelých sĺz, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni. Umelé slzy sa využívajú najmä v prípade syndrómu suchého oka. Ten sa prejavuje únavou, ale aj nepríjemnými pocitmi, akoby vám do oka vletela čiastočka prachu či zrnko piesku. Tento pocit je spôsobený nedostatočným zvlhčovaním oka pri žmurkaní.

Pre oči je veľmi dôležitý oddych, preto si doprajte kvalitný spánok. Dospelý človek potrebuje 7 až 9 hodín spánku. Ak spávate dlhodobo kratšie a počas dňa zaťažujete oči sledovaním monitoru, tento režim sa, prirodzene, odrazí aj na stave vašich očí.


Vitamíny na unavené oči


Najlepším spôsobom ako sa zbaviť pocitu unavených očí je správna životospráva. Jednou z jej najdôležitejších súčastí je kvalitná strava. Vo vašom jedálničku by nemali chýbať pokrmy bohaté na:
  • vitamín A,
  • zinok,
  • magnézium,
  • vitamíny B2 a B3.

Väčšinu z vitamínov a minerálov získate rôznorodou a bohatou stravou. Konzumujte morské aj sladkovodné ryby, listovú zeleninu ako šaláty, špenát či rukolu aj koreňovú zeleninu, najmä mrkvu a petržlen. Odporúčaný je tiež pravidelný príjem orechov - vlašských, lieskových, ale aj mandlí.

Rozhodnúť sa môžete aj pre vitamínové a minerálové suplementy, doplnky stravy v podobe šumivých alebo obyčajných tabliet. Týmto spôsobom je najideálnejšie dopĺňať zinok a horčík, teda magnézium.

Príjem vitamínov a minerálov môžete skombinovať s vitamínom C, čo sa odporúča najmä vo vyššom veku. Pri starnutí sa totiž znižuje produkcia žalúdočných štiav, ktoré pomáhajú s trávením prijatej potravy a zvýšená kyslosť v potrave, napríklad vďaka citrusovým plodom, tento deficit dorovnáva. Niektoré doplnky stravy by ste však mali užívať samostatne, napríklad zinok nie je vhodné kombinovať s inými vitamínmi či minerálmi a dokonca ovplyvňuje hladinu iných stopových prvkov v ľudskom tele, napríklad medi.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri