SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Unavené oči: aké sú príčiny a ako tento problém riešiť?

Od Redakcia - 17.09.2018Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Unavené oči: aké sú príčiny a ako tento problém riešiť?

Nemusíte sa cítiť vyčerpane, no vaše oči môžu byť napriek tomu unavené. Čo tento stav spôsobuje a ako si môžete pomôcť, kým únava očí neprerastie do vážnejšieho problému?
 
Naši rodičia alebo starí rodičia by si nevedeli predstaviť pracovnú náplň, ktorú dnes pozná takmer každý pracujúci človek. Hodiny strávené sledovaním monitorov a obrazoviek, displejov mobilných telefónov, takmer celý deň presedený v klimatizovanej kancelárii, výnimkou nie sú ani víkendové nadčasy. Takáto práca však so sebou neprináša len nechápavé pohľady staršej generácie, no aj hrozbu pre naše oči.
 

Unavené oči nesúvisia len s pracovnými podmienkami

 
Spojenie „strážiť ako oko v hlave” nevzniklo len tak. Na vaše oči si musíte dávať pozor a venovať im dostatočnú starostlivosť. Situácie popísané vyššie sú častým dôvodom, prečo môžete mať unavené oči. Najmä klimatizácia, ktorá vysušuje vzduch, je významným faktorom. No aj v situáciách, pri ktorých na ochranu očí nemyslíte, napríklad na dovolenke pri mori, vaše oči trpia. Silné slnečné lúče, vietor, piesok, slaná morská voda... Nikdy by ste preto nemali zabúdať na kvalitné slnečné okuliare s dostatočným UV filtrom.
 
V ohrození môžu byť vaše oči aj v priestoroch bez klimatizačnej jednotky. Počas leta v takýchto priestoroch určite oceníte jemný prievan, ktorý vás schladí. Pre vaše oči však nie je ideálny. Rovnako ako šoférovanie s otvoreným oknom a bez okuliarov, ktoré by aspoň čiastočne tlmili nárazy vetra.
 
Sledovanie televíznej obrazovky alebo počítačových monitorov nás núti k sústredeniu. Nemusí ísť o prácu, stačí, aby ste sledovali zaujímavý film. Podvedome svojim očiam škodíte, lebo zvýšené sústredenie ide na úkor žmurkania. Nechcete, aby vám niečo uniklo, preto sa frekvencia vášho žmurkania zníži. V dôsledku toho sa povrch oka viac vysušuje. Skúste si spomenúť, ako ste sa cítili po sledovaní vážne dlhého filmu.
 
Čítanie pri nedostatočnom, a hlavne umelom osvetlení, tiež neprospieva očiam. Ak už nemáte inú možnosť a čas na čítanie si nájdete až vo večerných hodinách, snažte sa čítať v dobre osvetlenej miestnosti so zdrojom svetla, ktorý od vás nie je príliš vzdialený.
 

Rýchla pomoc v prípade unavených očí?

 
Unavené oči najrýchlejšie osviežite pomocou očných kvapiek alebo umelých sĺz, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni. Umelé slzy sa využívajú najmä v prípade syndrómu suchého oka. Ten sa prejavuje únavou, ale aj nepríjemnými pocitmi, akoby vám do oka vletela čiastočka prachu či zrnko piesku. Tento pocit je spôsobený nedostatočným zvlhčovaním oka pri žmurkaní.
 
Pre oči je veľmi dôležitý oddych, preto si doprajte aj kvalitný spánok. Dospelý človek potrebuje 7 až 9 hodín spánku. Ak spávate dlhodobo kratšie a počas dňa zaťažujete oči sledovaním monitoru, tento režim sa, prirodzene, odrazí aj na stave vašich očí.
 
Správna životospráva je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť pocitu unavených očí, a patrí do nej aj kvalitné stravovanie. Vaša strava by mala byť bohatá na:
 
  • vitamín A,
  • zinok,
  • magnézium,
  • vitamíny B2 a B3.
 
Väčšinu z vitamínov a minerálov získate rôznorodou a bohatou stravou. V jedálničku by ste nemali ignorovať morské aj sladkovodné ryby, listovú zeleninu ako šaláty, špenát či rukolu, koreňovú zeleninu, najmä mrkvu a petržlen a odporúčaný je aj pravidelný príjem orechov - vlašských, lieskových, ale aj mandlí.
 
Rozhodnúť sa môžete aj pre vitamínové a minerálové suplementy, doplnky stravy v podobe šumivých alebo obyčajných tabliet. Týmto spôsobom je najideálnejšie dopĺňať zinok a horčík, teda magnézium. Príjem vitamínov a minerálov môžete skombinovať s vitamínom C, čo sa odporúča najmä vo vyššom veku. Pri starnutí sa totiž znižuje produkcia žalúdočných štiav, ktoré pomáhajú s trávením prijatej potravy a zvýšená acidita v potrave, napríklad vďaka citrusovým plodom, tento deficit dorovnáva. Niektoré doplnky stravy by ste však mali užívať samostatne, napríklad zinok nie je vhodné kombinovať s inými vitamínmi či minerálmi a dokonca ovplyvňuje hladinu iných stopových prvkov v ľudskom tele, napríklad medi.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)

 

Partneri