Blog

aktuality z iClinic

Zlepšenie zraku v starobe: je to možné?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Zlepšenie zraku v starobe: je to možné?

Prirodzené opotrebovanie zraku je bežným javom, ktorý nastupuje po 40. roku života u väčšiny ľudí. Je možné zlepšiť si zrak aj po štyroch krížikoch na krku?
 
O 40 rokoch síce nemôžeme hovoriť ako o starobe, no musíme myslieť na to, že ľudské telo už nie je také adaptabilné, ako v dvadsiatke či tridsiatke. Zhoršenie zraku v tomto veku sa nazýva aj presbyopia.
 

Presbyopia, alebo starecká vetchozrakosť

 
Pri starackej vetchozrakosti dochádza k zníženiu akomodácie očnej šošovky, ktorá sa prirodzene prestane prispôsobovať niektorým svetelným podmienkam či vzdialenostiam videných predmetov, čo sa odrazí na ostrosti zraku. Vekom sa stráca schopnosť šošovky meniť svoju optickú mohutnosť, teda meniť zakrivenie, ktoré ovplyvňuje sťahovanie svalov a tým dochádza k zaostrovaniu na predmety.
 
Presbyopiou trpí po 40. až 45. roku života väčšina ľudí, dokonca ja tých, ktorí predtým okuliare nepotrebovali. Podľa niektorých informácií sú k stareckej vetchozrakosti náchylnejší skôr ďalekozrakí, ako krátkozrakí pacienti. Hoci sa vyskytne aj u tých, ktorí okuliare predtým nepotrebovali, pri pravidelnom používaní okuliarov sa zvyšuje aj riziko jej výskytu.
 

Pomôže cvičenie očí?

 
takzvaná očná jóga dosahuje u niektorých pacientov veľmi pozitívne výsledky. Niektorí síce tvrdia, že ide o placebo efekt, no keďže sú tieto cvičenia neškodné, prečo ich nevyskúšať ako alternatívu? Pozrite si jednoduché cvičenie v tomto videu, ktoré by podľa názorov ľudí, ktorí ho praktizujú, malo dopomôcť k zlepšeniu zraku. Video je síce v angličtine, no samotné pohyby očí nepotrebujú podrobnejší návod.
 


Životospráva naša každodenná

 
Nikdy nie je neskoro zlepšiť svoju životosprávu. Aj v prípade, že pociťujete vplyv starnutia na svojom zraku, správna životospráva sa môže podpísať na zlepšení zraku aj vo vyššom veku. Čo by ste mali robiť?
 

Prijímať nutrične vyváženú stravu

 
Jedálniček bohatý na vitamíny A, B, C, D a E je samozrejmosťou pre všetkých, nielen tých, ktorí chcú zlepšiť svoj zrak. Obsah týchto vitamínov vám zaistí pestrá strava v podobe listovej a koreňovej zeleniny, konkrétne hlávkový šalát, špenát a mrkva sa považujú za plodiny s veľkým podielom nielen spomenutých látok, ale aj betakaroténu a železa. Vitamín C nájdete v kyslých citrusových plodoch, ale aj v paprike.
 
Nezabúdajte ani na zdravé mäso a ryby, ktoré sú zdrojom proteínov a kolagénu, podstatnými stavebnými zložkami nášho tela. Ryby navyše obsahujú zdraviu prospešné omega-3 mastné kyseliny.
 

Pozor na zlozvyky

 
Fajčenie ani požívanie alkoholu neprospieva vám ani vašim očiam, no to ste už určite vedeli. Nikotín zužuje cievy, čo má negatívny vplyv na prekrvenie. Alkohol sa potom môže podpísať na dvojitom alebo neostrom videní, najmä v prípade dlhodobého užívania, kedy ovplyvňuje aj zrakový nerv.
 
Zlozvykom je aj „ponocovanie”. Dopriať si zdravý spánok po dobu najmenej 7 hodín by nemal byť luxus, ale zodpovedný prístup k vášmu telu a očiam.
 

Vážnejší problém - šedý zákal

 
Katarakta, teda šedý zákal (ľudovo nazývaný šedý zákal), je vážnejší problém, ktorý sa tiež objavuje s pribúdajúcim vekom. Svoj názov dostal o farby šošovky, ktorá sa pri tomto ochorení mení aj farebne a nadobúda sivý odtieň. Šosovka sa pri šedom zákale už podľa svojho názvu zakaľuje, stráca priehľadnosť, čo ovplyvňuje spracovanie obrazu.
 

Liečba šedého zákalu

 
Šedý zákal nie je možné vyliečiť medikamentmi, teda neinvazívne. Aby ste sa ho zbavili, je nutné podstúpiť operáciu. Dobrá správa: operácia šedého zákalu je bezbolestná a prebieha necelých 30 minút. Podstatné je, aby bol šedý zákal odhalený včas. Následne vykonaná operácia je jednoduchá a spočíva v tom, že sa zakalená časť šošovky odstráni a nahradí sa umelou šošovkou.
 

Nečakajte, kým bude neskoro

 
Ak pociťujete, že vaše videnie už nie je tým, čím bývalo, je najvyšší čas na preventívnu prehliadku u oftalmológa. Aj v prípade šedého zákalu vám naši odborníci dokážu pomôcť, preto nečakajte a ozvite sa nám.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri