BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Šeroslepota – čo je to a čo robiť s poruchami nočného videnia?
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Pociťujete problémy s videním, len čo sa zotmie, objaví hmla či dážď? Ťažšie sa orientujete, zakopávate do predmetov na zemi, robí vám problém šoférovať? Na svedomí to môže mať šeroslepota. Tá vzniká nedostatkom niektorých vitamínov, najmä vitamínu A, môže byť ale tiež sprievodným javom šedého zákalu. Riešením je zmena jedálnička alebo laserová operácia očí.
Šeroslepota sa dá liečiť, s retinopatiou je to horšie
Kým zhoršené nočné videnie zapríčinené nedostatkom vitamínov sa dá vyriešiť relatívne jednoducho podávaním vhodných doplnkov výživy, na liečbu šedého zákalu existuje len jeden spôsob – operácia.Jej podstatou je výmena pôvodnej šošovky za novú, umelú. Operáciu je možné vykonávať viacerými metódami. Revolučnou novinkou je metóda FEMTO Z-KATARAKTA, ktorú na Slovensku ponúka aj iClinic. V porovnaní s bežnými metódami, pri tejto sa namiesto skalpela používa na otvorenie rohovky femtosekundový laser. Cez tento otvor dochádza k vybratiu starej a vloženiu novej šošovky. Okrem toho, že sa pacient navždy zbaví rizika vzniku šedého zákalu, zmizne aj šeroslepota, ak bol jej príčinou šedý zákal.
Takéhoto operačného zákroku sa nemusíte obávať. Laserová operácia je takmer bezbolestná, rýchla a s minimálnym rizikom neželaných pooperačných komplikácií. V porovnaní s bežnými metódami prebieha hojenie rýchlejšie a rýchlejší je tiež nástup výborného videnia.
Náš TIP pre ľudí s dioptrickými okuliarmi: Informujte sa v klinike o možnosti aplikovania multifokálnej šošovky. Vďaka nej sa zbavíte okuliarov do blízka, ďaleka aj na stredné vzdialenosti. Dobrý zrak zaručuje omnoho lepšiu kvalitu života.
Okrem bežnej šeroslepoty, ktorú pozná asi väčšina z nás, existuje aj „odborná“ šeroslepota - retinopatia, čo je vážne očné ochorenie, ktorého posledným štádiom môže byť úplná slepota. Očné bunky, ktoré spracúvajú svetlo u pacienta s retinopatiou postupne odumierajú. Výsledkom je zmenšovanie zorného poľa, ktoré vedie k takzvanému tunelovému videniu. Retinopatia je zväčša vrodenou očnou chybou a stále neexistuje účinná liečba, ktorou by ju bolo možné odstrániť.
Šeroslepota výrazne obmedzuje bežné činnosti
Príčinou šeroslepoty je zhoršená funkcia zrakových tyčiniek nachádzajúcich sa v sietnici oka. Kým zdravé oko sa zhoršenej viditeľnosti dokáže prispôsobiť relatívne rýchlo a aj v úplnej tme dokáže rozoznať aspoň obrysy postáv či predmetov, pre pacienta so šeroslepotou je za šera či v tme náročné až nebezpečné vykonávanie aj bežných činností.Napríklad:
- športovanie – typickým príkladom je lyžovanie, kedy sa behom chvíľky zmení počasie a zhorší viditeľnosť.
- šoférovanie – pri náhlej zmene počasia sa počas šoférovania k samotnému horšiemu videniu môže pridať aj panika a stres, čo môže mať fatálne následky. Na tieto situácie by mal mať človek trpiaci šeroslepotou vo svojej výbave okuliare so zosvetľujúcimi sklami.
Najvhodnejšou prevenciou pred šeroslepotou je zdravý životný štýl
Ako takmer pre každý orgán v ľudskom tele, aj pre oči je dôležitý zdravý životný štýl. Pre zrak sú dôležité najmä vitamíny, konkrétne vitamín A. Ten je možné telu dodávať konzumáciou vhodných potravín, ale aj rôznymi doplnkami výživy. Dôležité sú najmä karotenoidy, ktoré sa nachádzajú v sietnici, a z ktorých si telo dokáže vyrobiť vitamín A.Medzi najdôležitejšie karotenoidy z pohľadu zraku patria luteín a zeaxantín. Sú obsiahnuté napríklad v hlávkovom šaláte, špenáte, žltej a oranžovej paprike, žltej tekvici a kukurici, mangu, pomarančoch či vaječných žĺtkoch. Svojmu zraku pomôžete tiež konzumáciou čučoriedok či čučoriedkovej šťavy, mrkvy, brokolice, šípok, mliečnych výrobkov, rybieho tuku, pečene či celozrnných potravín.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka