Blog

aktuality z iClinic

Je možné laserovou operáciou odstrániť dioptrie aj astigmatizmus?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
V prípade, že trpíte niektorou z refrakčných očných vád – krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, presbyopiou či astigmatizmom, pre zabezpečenie kvalitného videnia máte dve možnosti. Používať korekčné pomôcky – dioptrické okuliare či kontaktné šošovky alebo podstúpiť laserovú operáciu očí, ktorá vás môže problémov so zrakom zbaviť natrvalo.

Je možné laserovou operáciou odstrániť dioptrie aj astigmati

Hneď v úvode je potrebné zdôrazniť, že v prípade laserových operácií maximálne platí, že nie je operácia ako operácia. Najmodernejšie operačné metódy sú nepomerne bezpečnejšie, rýchlejšie, komfortnejšie a k oku šetrnejšie v porovnaní s ich predchodcami.

V dnešnom článku sa dočítate:
  • či je možné laserovou operáciou odstrániť všetky refrakčné chyby
  • prečo záujem o laserové operácie očí neustále rastie
  • v čom je výnimočná metóda ReLEx SMILE 3D

Laserová operácia – „liek“ nielen na refrakčné chyby


Ak ste sa doteraz príliš nezaujímali o laserové operácie očí, pravdepodobne ani netušíte, čo všetko dokážu riešiť. Laser sa v súčasnosti využíva pri operáciách všetkých refrakčných chýb (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, presbyopia, astigmatizmus) a mnohých očných ochoreniach (napríklad šedý zákal, zelený zákal).

Zrakové vady je možné odstrániť dvomi hlavnými prístupmi. Podstatou prvej skupiny laserových metód je zmena zakrivenia a hrúbky rohovky. Druhú skupinu zákrokov tvoria metódy, pri ktorých dochádza k výmene pôvodnej – poškodenej, šošovky za novú - umelú.

Z prvej skupiny zákrokov môžeme dať do pozornosti napríklad metódu ReLEx SMILE 3D, ktorá je odporúčaná najmä pacientom s krátkozrakosťou a astigmatizmom, pre pacientov s ďalekozrakosťou a/alebo vyšším astigmatizmom môže byť vhodná Z-LASIK Z 3D.

Výmena šošovky sa odporúča najmä pacientom so šedým zákalom a/alebo presbyopiou – vecthozrakosťou. Presbyopia je očná vada, pri ktorej pacient nie je schopný zaostriť na blízke predmety – prečítať knihu či správu v mobile. Príčinou je strata pružnosti šošovky. Vetchozrakosť sa začne prejavovať u každého človeka medzi 40.- 45. rokom života. Riešením sú okuliare na čítanie alebo výmena šošovky.

Výhodou laserových operácií, pri ktorých dochádza k výmene šošoviek je, že okrem samotnej presbyopie či šedého zákalu dokážu riešiť aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Stačí si len zvoliť správnu operačnú metódu a potrebný druh šošovky. Bezproblémové videnie na rôzne vzdialenosti zabezpečujú viacohniskové šošovky. Ak trpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou aj presbyopiou, lekár vám pravdepodobne odporučí trifokálne šošovky, pre oči s astigmatizmom sa aplikujú tórické vnútroočné šošovky.

Medzi najmodernejšie metódy, pri ktorých dochádza k výmene šošovky, patria napríklad FEMTO Z – Prelex (pri presbyopii) a FEMTO Z – Katarakta (pri sivom zákale). 
 

Rýchle, bezbolestné a trvalé riešenie problémov so zrakom


Oblasť mikrochirurgie oka je jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich oblastí medicíny. Za posledných 20 rokov prešli metódy laserových operácií veľkým pokrokom a v súčasnosti sú aktuálne už metódy takzvanej tretej generácie. Pre nás Slovákov je veľkou výhodou, že pre kvalitnú operáciu nemusíme chodiť za hranice, nakoľko aj na Slovensku pôsobia špičkové očné kliniky, ktoré dokážu držať krok s dobou, nakupujú najmodernejšie technológie a aplikujú najnovšie operačné metódy. Vďaka širokému portfóliu metód a dostatočnej konkurencii sú laserové operácie zároveň dostupnejšie pre čoraz viac pacientov. Ich obľúbenosť však rastie najmä kvôli podstatne zlepšenej kvalite života s dobrým zrakom bez okuliarov.

Snahou lekárov, vedcov a výrobcov zariadení je, aby boli operácie stále bezpečnejšie a rýchlejšie, aby umožňovali čo najrýchlejší návrat do bežného života, aby boli bezbolestné, aby dokázali eliminovať akékoľvek pooperačné komplikácie a, samozrejme, aby bol ich účinok trvalý.

Jednou z metód, ktorá dokáže zabezpečiť všetko spomenuté, je ReLEx SMILE 3D.

ReLEx SMILE 3D aj pre pacientov s tenkou rohovkou


ReLEx SMILE 3D je revolučná metóda tretej generácie. Patrí medzi hĺbkové operácie, čo znamená, že zákrok je vykonávaný vo vnútri rohovky. Ide o bezbolestný, ambulantný, zákrok, počas ktorého je použitý iba femtosekundový laser. Ten, na rozdiel od excimerového, nepáli rohovku. Pomocou femtolasera sa najskôr vo vnútri rohovky vytvorí takzvaná lentikula. Tá sa následne vyberie cez malý rez, ktorý sa neskôr zahojí sám. Presný tvar lentikuly sa vypočíta už pri predoperačnom vyšetrení. Precízne výpočty zabezpečia, že laser odstráni skutočne len prebytočné tkanivo, pričom povrch šošovky ostane neporušený. Výsledkom je okamžité zlepšenie videnia s minimálnym rizikom vzniku syndrómu suchého oka či iných komplikácií a návrat do bežného života už na ďalší deň po operácii. Ľahšie druhy športu je možné začať vykonávať spravidla približne o týždeň, ostatné o dva až tri týždne. 

ReLEx SMILE 3D je vhodný pre krátkozrakých pacientov s veľkosťou dioptrií do -10 a pacientov trpiacich astigmatizmom do 5 cylindrov. Nakoľko nedochádza k narušeniu rohovky, operácia sa vykonáva aj na očiach s tenkou rohovkou.


Nezhoršujte si zrak neliečením


Ak sa jedná o dioptrickú chybu, korigovať zlé videnie môžete okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo sa rozhodnúť pre trvalé riešenie, ktorým je laserová operácia očí, ktorú viete teraz získať so špeciálnou 50 % zľavou v rámci prebiehajúcej akcie "Zmena, ktorú uvidíte". Dôležité však je, aby ste s liečbou zhoršeného zraku začali čím skôr. Preto ak sa u vás objavia niektoré z najčastejších symptómov zhoršeného zraku – rozmazané, neostré, viacnásobné či zahmlené videnie, strata priestorového videnia, zvýšená citlivosť na svetlo, zhoršenie videnia za šera či v tme, ale aj časté bolenie hlavy a očí či častejšia únava, návštevu očného lekára určite neodkladajte. Čím neskôr začnete s liečbou, tým viac riskujete ďalšie zhoršovanie zraku.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri